Citas radības, Mājas mīluļi

No tetrapakas līdz glaunai mājiņai. Ja sāksiet barot, tad līdz pavasarim

Foto - Indulis Burka

Klāt ziema, zemi pārklājis sniegs. Šajā laikā mazajiem putniem zvirbuļiem zīlītēm un citiem lidoņiem, kas nav devušies uz siltākām zemēm, neklājas viegli. Mēs varam viņiem palīdzēt, ierīkojot putnu barotavas.

Pirms ķeras pie darba, tomēr vajadzīga nedaudz stingrāka apņemšanās nekā barotavas izgatavošana un barības iepildīšana. Ja putniem sāk palīdzēt, barības krājumi būs jāpapildina līdz pat pavasarim, kamēr nokusīs sniegs un gaisa temperatūra pakāpsies virs nulles. Putni parādā nepaliks – ar skanīgām dziesmām ziņos par katru siltāku dienu un rūpēsies, lai pavasari dārzā sagaidītu pēc iespējas mazāk kukaiņu, kas traucē mums pašiem un kaitē augļu kociņiem. Ja pārtrauc barot, putni, pieraduši saņemt palīdzību, visticamāk, ies bojā, jo nemeklēs jaunas barošanās vietas.

Pie barotavas visbiežāk var ieraudzīt lielo zīlīti, zilzīlīti, pelēko zīlīti, svilpi, zaļžubīti, mājas zvirbuli, lauku zvirbuli, parasto ķeģi, dzilnīti un žubīti.

Iesaiņojuma otrā dzīve

Ja ir cieša apņemšanās rūpēties par spārnotajiem palīgiem, laiks ķerties pie darba. Pieejams ļoti daudz materiālu un pat gatavu konstrukciju, ko var visai viegli pārvērst par putnu barotavām. Pats vienkāršākais – tukša, bet vēl nesaplacināta piena paka. Tajā no divām pusēm izgriež lodziņus, apakšpusē atstājot 1,5 cm, lai no barotavas neizbirtu graudi vai sēkliņas. Augšmalā izveido nelielu caurumu, kur iesien aukliņu, un visu konstrukciju iekarina koka zarā. Lai izskatītos glītāk, paku var nokrāsot un izdaiļot pēc sirds patikas. Taču neaizmirstiet, ka peļu junkuru interesē ne tikai grauzēji, bet arī putniņi. Barotava kokā jāiestiprina tā, lai kaķim nebūtu iespējas vaktēt pusdienotājus barotavas tuvumā.

Ja mājās šāda iepakojuma nav, tā nav problēma. Barotavas izgatavošanai noderēs arī minerālūdens pudele. Tajā lodziņus, pa kuriem barībai piekļūs putni, izgriež līdzīgi kā piena produktu iesaiņojumam. Savukārt korķī ar urbi vai sakarsētu naglu izveido caurumu, iever auklu un iesien prāvu mezglu.

Žanra klasika

Ja laika un iespēju vairāk, barotavu var izgatavot no saplākšņa un vairākām līstītēm. Tā būs daudz gaumīgāka un izmantojama vairākus gadus. Pavasarī vien jānoņem, rūpīgi jāiztīra un jānoglabā nākamajai ziemai.

Lai izgatavotu attēlā redzamo barotavu, nepieciešamas divas saplākšņa loksnes (20 x 20 un 25 x 25 cm), astoņas skrūves (3,5 x 25 mm), līstītes (1,5 x 1,5 cm), ko sagarina divos 13 cm un divos 8 cm garos gabalos, vienu galu pēc tam nozāģējot aptuveni 15° leņķī. Vēl vajadzēs četras 2 cm platas līstītes, ko sagarina 17 cm garos gabalos, mazliet koka līmes un metāla cilpiņu.

Mazākā saplākšņa stūros pieskrūvē līstītes ar slīpi nozāģētajiem galiem uz augšu, lai vēlāk varētu piestiprināt slīpu jumtiņu. Lai skrūves nesaplēstu saplāksni un līstītes, ar nelielu zeņķurbi izurbj caurumus skrūves galviņai. Tad ielīmē platākās līstītes sētiņai un pieskrūvē jumtiņu (otru saplākšņa gabalu), atstājot visās malās vienādu pārkari. Jumta centrā ieskrūvē metāla cilpiņu barotavas iestiprināšanai kokā. Ja nepieciešams, barotavu var nolakot, jo tad tā atmosfēras iedarbības dēļ nezaudēs sākotnējo krāsu un ar laiku nekļūs pelēka. Kad līme un laka nožuvusi, barotavu izvieto dārzā un piepilda ar barību. To var uzlikt arī uz aptuveni 1,5 m augsta, zemē iedzīta koka stabiņa.

Automātiska barotava

Ornitologi iesaka izgatavot arī automātiskās barotavas. Darbības princips ir vienkāršs – barība pakāpeniski izbirst no tver­tnes pa atveri, kas vērsta uz leju, un veido uz galdiņa nelielu kaudzīti. Putniem barība ir pieejama ilgstoši.

Šādas barotavas izgatavošanai būs vajadzīga saplākšņa loksne un plastmasas piena pudele. Trauks jānostiprina virs plāksnes tā, lai kakliņš būtu aptuveni 1,5 cm attālumā. Pirms tam pudeles apakšā jāizgriež caurums barības papildināšanai un jāizvēlas hermētisks aizbāznis, lai pudelē neiekļūtu mitrums.

Barotavu vislabāk izgatavot kopā ar bērniem vai mazbērniem, mācot viņiem, kā rīkoties ar darbarīkiem un dažādiem materiāliem. Kopīga darbošanās radīs prieku un iemācīs bērniem rūpes par dzīvo dabu.

Graudi, sēkliņas un speķis

Ar ko tad cienāt putnus? Derēs gan veseli graudi, gan kviešu un miežu putraimi, saulespuķu sēklas, auzu pārslas, kaņepes, citas sēkliņas utt. Tāpat no koka izgatavotā barotavā var ielikt nesālīta speķa ādiņu. To var piestiprināt arī pie palodzes vai stiep­lē iekarināt koka zarā. Par šādu cienastu priecāsies zīlītes, dzilnīši un dzeņi. Putniem patīk ar taukvielām papildināta barība, jo tā ir enerģētiski bagātāka.

! Nedrīkst izmantot sālītas un ar garšvielām bagātinātas taukvielas.

Ja dzīvojat laukos, barību (sēklas un graudus) var izkaisīt uz zemes no sniega attīrītā laukumā kāda koka vai krūma aizvējā. Šādu barošanās vietu labprāt apmeklēs laukirbes, dzeltenās stērstes, zaļžubītes un melnie meža strazdi.

 

PADOMI

Ļaujiet vaļu fantāzijai un izveidojiet neparastas formas barotavas. Putni tās noteikti novērtēs!

• Barotavai jābūt tādai, lai:

♦ putni varētu viegli piekļūt barībai;

♦ barība neapsnigtu un ieeja barotavā netiktu aizputināta;

♦ barības resursi būtu vienkārši atjaunojami;

♦ tā nebaidītu putnus – būtu bez vaļīgām, plīvojošām detaļām, stabili nostiprināta (izņemot pakarinātās barotavas).

• Lai putni barotavu ātrāk pamanītu, sākumā ieteicams nedaudz barības izbārstīt ārpus tās vai arī izrotāt barotavu ar pīlādžiem, noziedējušām saulespuķēm u.tml.

• Barību barotavā vislabāk ievietot agri no rīta, kad pēc aukstas nakts putni aktīvi meklē pārtiku.

• Jāņem vērā, ka barotavu apmeklē liels skaits putnu, tāpēc tā regulāri jāiztīra, lai nekrātos mēsli, kas var kļūt par spārnoto draugu saslimšanas iemeslu. Tīrīšanai jāizmanto piemērota suka un rokās jāvelk cimdi, jo ar putnu slimībām var inficēties arī cilvēki.

Pievienot komentāru