Praktiski
Mājas

No tapešu pārpalikumiem radīti dekori mājoklim0

Publicitātes foto

Radoši izmantojot tapešu atgriezumus, var greznot mājokļa sienas un mēbeles.

Droši vien esat pamanījuši, ka vairākums oriģinālo dekorēšanas ideju rodas tad, kad cilvēki uz sev līdzās esošajām lietām paskatās no cita skatpunkta un, lai uzlabotu sava mājokļa izskatu, izmanto pie rokas esošus materiālus. Tapetes šajā ziņā, šķiet, piedāvā varen plašas iespējas.

Tapešu izmantošanai dekorēšanā ir vairāki plusi. Doma par visa materiāla izmantošanu bez atlikumiem vai veco lietu atjaunošanu jau pati par sevi ir ekoloģiska. Turklāt darbošanās neprasa īpašas prasmes un nav nepieciešami arī speciāli darbarīki. Vajadzīga vien pacietība un akurātība.

Sienu dekorēšanai

No atsevišķām, nelielām tapetes slejām var izveidot dekoru grupu, piemēram:

* trīs vienāda izmēra un zīmējuma tapešu slejas ievieto katru savā rāmī zem stikla (dekoru iespējams uzlikt un noņemt, kad iepatīkas);

* no dažādām vienas kolekcijas tapetēm (piemēram, puķaina un svītraina; vienkrāsaina un punktaina, vienkrāsaina un ar ģeometriskiem rakstiem utt.) iespējams izveidot dekoratīvu sienas panno, ko var gan uzlīmēt cietai pamatnei un tad piekārt pie sienas, bet var līmēt arī tieši uz sienas un ierāmēt ar putuplasta dekoratīvajām bordēm;

* interesanti izskatās no daudziem sīkiem tapešu gabaliņiem, kas saskaņoti pēc toņa un noskaņas, veidota kolāža, kas līmēta tieši uz sienas.

Nelielos tapešu fragmentus var līmēt kārtīgi – cieši līdzās – vai arī it kā nevērīgi – tā, lai daži tapešu gabali pārklātos.

Ilgākai kalpošanai šādu sienu lako ar matētu laku uz ūdens bāzes.

Mēbeļu atjaunošanai

Ar tapetēm galvenokārt aplīmē korpusa mēbeļu – skapju, plauktu, kumožu vertikālās vai galdu un krēslu horizontālās virsmas. Vislabāk izskatās puķainas, sīkiem rakstiem klātas tapetes, svītrotas joslas vai romantiskas, pasteļkrāsu tapetes. Lūk, daži piemēri ierosmei:

* parastam, atvērtam grāmatu plauktam aizmugurējo sienu nolīmē ar rakstainu tapeti košās krāsās, pārējo nokrāso baltu;

* koka kumodes virsmu un atvilktņu fasādes aplīmē ar vienāda raksta tapeti, bet dažādos saskaņotos toņos;

* nolietoto gultas galvgali aplīmē ar romantiska raksta tapeti;

* naktsgaldiņa virsmai uzlīmē svītrainas tapetes slejas, kam pieskaņo gultas veļu;

* virtuves trauku skapīšu vai bufetes aizmugurējo sienu pārklāj ar maigos toņos ieturētu tapeti ar romantiskiem ziedu rakstiem.

Interjera detaļu 
atsvaidzināšanai

Šim nolūkam būs nepieciešami prāvāki pārpalikumi, jo vajadzīgas vairākas tapešu slejas lielākā garumā. Atšķirībā no mēbeļu jomas te derēs arī drosmīgāki krāsu salikumi, ģeometriski raksti vai abstraktas līnijas:

* durvju izskatu var pārvērst, pildiņu vietās ielīmējot dekoratīvu tapeti. Labi izskatās gan tradicionāli divdaļīgs dalījums, gan tapete visā durvju garumā;

* interesanti izskatās slēgtu kāpņu pretpakāpieni, kas nolīmēti ar rakstainām tapešu joslām. Te gan vēlams izmantot vinila tapetes, kas ir izturīgākas pret skrāpējumiem un mitrumu, bet drošības pēc joslas var vairākas reizes nolakot;

* prāvākus tapešu atlikumus iespējams izmantot arī kā rullo žalūzijas, tapešu rulli uztinot uz koka nūjas un nostiprinot virs loga. Lai fiksētu tapeti vajadzīgajā augstumā, var izmantot parastus veļas knaģīšus.

Nelieliem dekoriem un praktiskiem sīkumiem

Šajā jomā pietiks pat ar pavisam nelieliem atlikumiem. Dažādus sienas dekoriņus, kastītes, lampu abažūrus un citus nieciņus var radīt, izmantojot daudzus maza izmēra tapešu atlikumus:

* no vienādiem bieza kartona kvadrātiem un uz tiem uzlīmētām tapetēm var izveidot interesantu, tikai savam mājoklim raksturīgu glāžu vai krūzīšu paliktņu kolekciju;

* iemīļotām un bieži lasītām grāmatām tapešu atlikumi būs lielisks materiāls dekoratīviem vāciņiem;

* tapetes, uz kurām periodiski atkārtojas kāda zīmējumu grupa – dzīvnieki, ziedi, dabas skati, vinjetes utt., iespējams it kā izkadrēt un ievietot greznā, romantiskā, īpatnējas formas vai dubultrāmī, tādējādi iegūstot interesantu sienas dekoru vai dekoriņu grupu;

* parastas kartona kastes var kļūt par vienu no skapja vai garderobes odziņām, ja tās aplīmē ar interesantu tapešu atlikumiem.

LA.lv