Praktiski
Manas tiesības

No mantojuma var arī atteikties?2

Foto: Shutterstock

“Nesen nomira mans brālis, kurš ilgus gadus dzīvoja, ņemot dažādus kredītus. Kā viņš pie tiem tika, nezinu, bet palika lielos parādos. Baidos, ka man tie tagad būs jāatmaksā, jo esmu vienīgais viņa mantinieks. Ko darīt?” jautā lasītājs Arkādijs no Daugavpils.

Ja uz mantojumu vēl neesat pieteicies, tad jāizvērtē, vai vispār vērts to darīt. Atgādinām – lai iegūtu mantojumu, gan likumiskiem, gan testamentāriem un līgumiskiem mantiniekiem jāsagaida tā atklāšanās un reizē ar to aicinājums mantot, bet ar zināmu nosacījumu ieceltam mantiniekam jāsagaida šā nosacījuma iestāšanās.

Aicinājums mantot rodas tad, kad notārs publicē sludinājumu oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis (www.vestnesis.lv), norādot termiņu, kurā mantiniekiem jāpiesakās, bet kreditoriem jāizvirza savas prasības. Mantojuma iegūšanai vēl vajadzīgs, lai aicinātais izteiktu savu gribu pieņemt mantojumu, kas viņam pienākas.

Neviens nav spiests obligāti pieņemt mantojumu. Atraidīt mantojumu nevar vienīgi līgumiskais mantinieks, ja līgumā tas nav bijis īpaši atzīmēts. Tātad katram, kurš var brīvi rīkoties ar savu mantu, ir arī tiesības mantojumu atraidīt, vienalga, vai tas viņam pienākas pēc likuma vai testamenta.

Saistītie raksti

Atraidīt mantojumu var, to izsakot tieši vai arī klusējot. Tātad jūs varat vai nu nepieteikties uz mantojumu, vai arī doties pie notāra un pateikt, ka atraidāt brāļa mantojumu. Ja mantojumu pieņemsiet, visas mantojuma atstājēja tiesības un saistības, kas nav personīgas (piemēram, uzturlīdzekļi), pāries uz mantinieku. Tādā gadījumā kreditori ar saviem prasījumiem vērsīsies pie jums. Ja no brāļa atstātā mantojuma nepietiks, tad viņa parādi būs jāsamaksā jums pašam no savas mantas.

Taču, ja mantojums ir vērtīgāks nekā parādi, tad varbūt tomēr ir vērts pieteikties. Tāpēc iesakām tomēr aprunāties ar zvērinātu notāru.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
4 padomi šoferiem – kā ietaupīt un dzīvot “zaļāk”
21 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Nozaudēta algas nodokļu grāmatiņa. Kā pierādīt darba stāžu?
22 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Lai peles nedanco pa galdu un mīlulis laimīgs – dabīgas metodes pret nevēlamiem grauzējiem mājās 1
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IB
Ivars Bušmanis
Latvijā
“Bankas kredītus nedod un baidās no savas ēnas.” Par reputāciju un valsts attīstību saruna ar Innu Šteinbuku
29 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Aculiecinieks par traģisko negadījumu uz sliedēm
58 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Pēc strādnieka nokrišanas no jumta atkāpjas VNĪ valdes locekle 1
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO: Venēciju skāruši spēcīgākie plūdi pusgadsimta laikā
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Svētkos būs maz nokrišņu: pirmās prognozes nedēļas nogalei
2 stundas