Praktiski
Mājas

No dienvidiem ienāk markīzes: rekordgarā vasara liek aizdomāties par papildjumtiem0


Markīzes uzstādīšana logam.
Markīzes uzstādīšana logam.
Foto – Ronstick/Shutterstock

Rekordgarā un saulainā vasara lika aizdomāties par papildjumtiem. Lai telpas noēnotu, liek lietā izbīdītas jumta pārkares, slēģus, aizkarus, spoguļplēves un dažāda veida žalūzijas. Retāks viesis Latvijā ir markīzes, kas, pakāpeniski virzoties no dienvidu zemēm uz ziemeļu pusi, arī šeit atradušas savus draugus.

Saliekamais jumts

Modernas markīzes ir vieglas, ar dabiskā vai sintētiskā auduma tentu pārklātas saliekamas metāla konstrukcijas, kuru uzdevums parasti ir noēnot logu, balkonu vai terasi un tādā veidā nodrošināt komfortu. Agrāk markīzes tentu veidoja no impregnēta auduma, bet mūsdienās tās bieži pārklāj ar armētu PVC plēvi. Tuvs radinieks markīzēm ir stacionārās nojumes vai pergolas, kas var atrasties arī atstatus no mājas, tikt klātas arī ar metālu vai stikloplastu un izmantotas īpašu platību apēnošanai.

Salokāmās markīzes tiek piestiprinātas pie ēkas un noklātas ar tentu. Parasti markīzes ir novietotas horizontālā līmenī un var tikt izbīdītas ar teleskopiskām vai salokāmām svirām. Markīzes var būt stiprinātas pie mājas vai būt savrup stāvošas.

Vislielākie izmēri ir terases markīzēm, ko var izmantot prāvu kafetēriju noēnošanai. Arī oranžērijām bieži izmanto markīzes, lai augus pasargātu no pārāk spilgtas saules. Kad markīzi nelieto, to sarullē vai saloka. Vislabāk markīzi uzstādīt komplektā ar alumīnija kaseti, kurā to noslēpj tad, kad nelieto. Aizsargkasete jūtami palielina markīzes kalpošanas laiku, jo paslēpj konstrukciju no lietus, vēja brāzmu un sniega iedarbības.

Jāpiebilst, ka vienkārši sarullēts audums ne vienmēr izskatās labi, tomēr, paslēpts kasetē, tas nav redzams. Kaseti, ja to prasa dizains, var izgatavot arī no citiem materiāliem, piemēram, koka. Retāks viesis pagalmos ir vertikālās vai sānu markīzes. Tās ir viegla, kasetē ievelkama auduma konstrukcija, kuru izmanto, lai privāta atpūtas mirkļa izgaršošanai labāk aizsegtos no kaimiņu skatieniem, nekā to nodrošina pašķidrie apstādījumi. Savilktā veidā sānu markīze noslēdzas kasetē, un to var šādā iepakojumā atstāt ārā arī ziemā.

“Ja veikalos nevar atrast konkrēta izmēra markīzes privātai mājai vai sabiedriskai ēkai, tās var pasūtīt. Uzņēmums pēc individuāla pasūtījuma izgatavos automātiskās vai ar roku regulējamās markīzes no izturīga akrila auduma, kuru būs iespējams izvēlēties ļoti plašā krāsu gammā, saskaņojot ar mājas fasādi vai dārza mēbeļu klāstu. Ja salokāmajām konstrukcijām jākalpo arī lietus laikā, nojumes izveidošanai tiks izmantots PVC audums un īpašas konstrukcijas,” atzīmē Pēteris Lucāns, firmas “Rūķis” īpašnieks.

Automātiski izvelkas

Salokāmās markīzes var bīdīt ar rokas vadību vai arī to izvilkšanai un salocīšanai izmantot elektromotoru. To mehāniskā konstrukcija sastāv no veltņa, uz kura uztin audumu, un atbalsta konstrukcijas. Veltni var griezt, izmantojot mehānisko vai elektrisko padevi. Markīzes var būt aprīkotas ar 2, 4 vai 6 lokāmiem atbalsta “elkoņiem”. Kad audums tiek uztīts uz veltņa, “elkoņi” salokās paralēli veltnim. Izstieptā veidā tie iztaisnojas, un markīzes laukums var sasniegt kaut vai 90 m2. Komandu izvilkt vai salikt var dot ar distances pulti.

Sensori brīdina par vēju un pārkaršanu

Markīzes nav piemērotas stipram vējam un lieliem nokrišņiem, tādēļ tās ieteicams aprīkot ar speciāliem vēja sensoriem. Tā var justies drošāk, dodoties ārpus telpām saulainā dienā un atstājot markīzi atvērtu. Pieaugot vēja stiprumam, sensors dos komandu un markīze automātiski aizvērsies.

Lai, saules staru intensitātei palielinoties, telpas tiktu pasargātas no pārkaršanas arī gadījumos, ja īpašnieks nav mājās, uzstāda saules sensorus, kas noteiktā starojuma intensitātē dod signālu markīzes izvilkt. Lai saules un vēja sensori varētu darboties, markīžu aizvērējmehānismam jābūt aprīkotam ar elektromotoru, kurā ir iebūvēts radiouztvērējs, kas saņem sensoru signālus. Moderns sensors var baroties no saules baterijas. Markīzes automātiku var pieslēgt “gudrās mājas” sistēmai, un tad būs iespējams to vadīt ar viedtālruni pat prombūtnes laikā.

Markīzes daudzstāvu ēkā

Markīzes noēno logus un neļauj tiešiem saules stariem nonākt telpā. Tādēļ markīzes montē pie ēku fasādēm, uz balkoniem vai terasēm. Salīdzinot ar vienkāršu nojumi, mūsdienīgām markīzēm ir vir­kne priekšrocību. Tenta izgatavošanai izmanto mūsdienīgus materiālus ar izcilām tehniskajām īpašībām. Markīžu atvēršanai un aizvēršanai izmanto elektromotoru un distances vadības pulti.

Teorētiski ar kasetēs ievietotām izbīdāmām markīzēm var aprīkot kaut vai visu daudzstāvu namu dienvidu puses. Noēnojot logus, betona māju dzīvokļos būtu iespēja uzreiz tikt pie labāka mikroklimata.

“Kā pierādījies praksē, telpu klimata regulēšanas ierīces, tādas kā kondicionieri, nespēj pietiekami efektīgi strādāt, ja logiem nav saules aizsardzības. Tādēļ reizēm izmanto markīzes, kas ir samērā jauns piedāvājums Latvijas tirgū un lēnām atrod ceļu gan uz patērētāja sirdīm, gan arhitektu rasējumiem. Tās ļauj aizsargāties pret saules staru radīto karstumu, saglabājot skatu uz āra ainavu. Tas ir mīts, ka Latvija nav Spānija un šeit saules aizsardzības sistēmas nav vajadzīgas. Pat Zviedrijā, kur reizēm saules ir mazāk, tiek izmantotas saules aizsardzībai logu ārpusē novietotas speciālās horizontālās žalūzijas. Holandē izmanto kurvjveida markīzes, šī forma ietilpst to tradīcijās. Latvijā šāda veida markīzes nav tik piemērotas klimata dēļ (sniegs, ledus, utt.), toties ļoti labi var izmantot ar pulti regulējamās izbīdāmās markīzes, ka tiek paslēpatas kasetēs. Īpaši šo iespēju ierīkot saules aizsardzību vajadzētu ņemt vērā, veicot māju renovēšanu,” stāsta Jānis Smildziņš, firmas “Markizes” valdes loceklis.

LA.lv