Praktiski
Dārzs

No defekta par efektu! Kā veco koku izmantot dārza dizainā?0


No stumbra un resnajiem zariem var tapt ripu segums celiņiem vai atpūtas laukumam.
No stumbra un resnajiem zariem var tapt ripu segums celiņiem vai atpūtas laukumam.
Foto: Inita Šteinberga

Kad rudens vētrā nogāzies koks, to var izmantot dārza un terases labiekārtošanai. No stumbra un resnajiem zariem var tapt ripu segums celiņiem vai atpūtas laukumam.

Gan tradicionāla lauku stila pagalmā, gan smalkā pilsētas dārzā iederas celiņi vai laukumi, kas bruģēti ar koka ripām. To gatavošana ir darbietilpīga, taču izmaksas ir minimālas.

Dārzu ierīkošanas speciāliste Maruta Kaminska koka ripu celiņus iesaka tām pagalma teritorijām, kuras neizmanto ļoti intensīvi. Šis klājums labi kalpo tur, kur galvenokārt uzturas vasarā.

Gatavo stabilu

No stumbra un resnajiem zariem var tapt ripu segums celiņiem vai atpūtas laukumam.
Foto: Inita Šteinberga

Koka ripas zāģē vismaz 10–15 cm biezas. Ja koku impregnē, tas kalpos līdz desmit gadiem. Ja papildus neapstrādā, celiņa mūžs būs apmēram pieci gadi. Lai klājums būtu stabils un kalpotu ilgāk, tam gatavo pamatni kā betona flīzēm vai bruģītim.

Taciņai paredzētajā vietā norok velēnu vismaz lāpstas dziļumā. Tranšeju pilda ar oļu, šķembu, grants slāņiem, pieblietē. Klājumam piemērotas dažāda diametra ripas (gan no stumbra, gan resnākajiem zariem), jo tad var vienmērīgāk noklāt laukumu. Arī starp ripām ieber granti un pieblietē, lai ripas turas stabili un ejot neķeras kurpju papēži.

Ja liek celiņu no resna koka, kur liela diametra ripas paredzēts likt atstatus vienu no otras un ieaudzēt zālienā, tās iedziļina līdz velēnas līmenim, lai netraucē pļaušanu.

Vienkāršākajā variantā lielas ripas kā flīzītes izliek zālītē, kur paredzēts staigāt. Šāds celiņš labi noderēs, ja tiek rīkota dārza ballīte un mauriņā pēkšņi paredzēta intensīva staigāšana. Kad viesi prom, ripas var atkal noņemt un ļaut zālei atkopties.

Rēķinās ar mitrumu

Koka segumu (dēļi, ripas) galvenais trūkums ir tas, ka tie mitrumā un salā kļūst slideni. Lai no tā izvairītos, zāģējuma vietu nenopulē pārāk gludu, atstāj raupju faktūru. Pirmos divus gadus segums kalpos labi, bet ar katru nākamo gadu tas mitrumā kļūs arvien slidenāks.

Saistītie raksti

Kopšanas ziņā koks nav pats vienkāršākais seguma veids. Taču, ja iepatīkas, kā tas dārzā izskatās, tad Latvijā ir vietējie ražotāji, kas gatavo flīzes kā koka ripas vai dēļus no betona, kuras vizuāli neatšķiras no īsta koka. Kad koka ripas pagalam, tās var pamazām aizvietot ar ilgmūžīgāku materiālu.

No koka seguma noteikti nogrābj visas sakritušās lapas, jo tās iešanu padara bīstamu.

Atbalsta:

Latvijas vides aizsardzības fonda logo

LA.lv
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Pēc svētkiem garšos lapu salāti ar ceptu kamambēru un aveņu mērci
20 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Laika relejs – automātiski ieslēdz un atslēdz elektroierīces. Kā tas darbojas un kur noderēs?
21 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Vai var piedzīt alimentus, ja laulība oficiāli nav šķirta?
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Ar IIN neapliekamais nākamgad lielāks. Skaidrojam, kuri būs lielākie ieguvēji
2 stundas
LE
LETA
Dabā
No piektdienas kļūs krietni aukstāks
1 stunda
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: “Atlaist Saeimu!” atkal modē
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Tirgus sastingst gaidās. Četrus mēnešus vērtēs “Bites”un “Baltcom”apvienošanu.
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Burovs skaidro, kādā gadījumā atkāpsies no amata
50 minūtes