Praktiski
Dārzs

Nevīstošās rozes puķu veikalā0

Foto – Shutterstock

Puķu veikalā redzēju rozes, kas maksāja 30 eiro. Izskatījās kā īstas. Tās esot stabilizētās un stāvēšot kā svaigas vismaz divus gadus. Vai tas ir iespējams?

“Stabilizētās rozes iegūst, tās īpaši apstrādājot. Puķes tiek sadzirdītas, augu sulu aizvietojot ar speciālām vielām uz glicerīna bāzes. Tās pie mums neizgatavo, bet ieved no ārvalstu firmām, kas specializējušās to ražošanā,” skaidro stabilizēto ziedu speciāliste Oksana Bolocka.

Atšķirt no dzīvajām grūti

Veikalā blakus parastajām rozēm atšķirību gandrīz nevar redzēt. Stabilizētās rozes ir ar sulīgākas krāsas lapām un ziedlapiņām. Šos augus veikalos nereti tirgo speciālos iepakojumos: plastmasas futrāļos, stikla kupolos. Tas vajadzīgs, lai puķe nenobružātos, uz tās nekrātos putekļi un tā būtu nevainojama. Stabilizētie augi nav trausli, tie ir elastīgi un izturīgi, tiem ir laba krāsu noturība.

Augu dzirdīšana ar glicerīnu ir viena no metodēm, ko izmanto arī floristikā (īpaši labi izdodas apstrādāt lapas, dažus sausos augus), taču iegūtais efekts ne tuvu nav tik labs kā profesionāli sagatavotajiem ziediem.

 

Stabilizē telpaugus un sūnas

Stabilizētas tiek ne tikai rozes, bet gandrīz visi augi, kas tiek izmantoti floristikā, arī telpaugi un pat sūnas. Salīdzinot ar dzīvajiem ziediem un augiem, speciāli apstrādātie maksā dārgāk, toties daudz ilgāk saglabājas. Piemēram, atsevišķam ziedam vai kompozīcijai kalpošanas laiks var būt 5–8 gadi. Savukārt dzīvo ziedu pušķis priecēs vien aptuveni nedēļu.

Stabilizētajiem telpaugiem un modernajām sūnu sienām, dekoriem mūžs ir pat 8–10 gadi. Stabilizētie augi un kompozīcijas ir populāras viesnīcās, birojos, restorānos.

Lieto floristikā un telpu dizainā

Daudziem šie stabilizētie augi veikalā šķiet pārsteigums, taču noteikti jau nācies tos redzēt, tikai šķitis, ka tie ir īsti. Piemēram, skaistās telpaugu kompozīcijas kafejnīcu tumšākajās vietās vai bagātīgs, gadalaikam neraksturīgu ziedu pušķis.

Stabilizētās puķes ir pieprasītas kāzu dekoriem, piemēram, līgavas vainagam un pušķim, līgavas māsu rotājumiem. Ziedus izmanto arī kā rotaslietas, piespraudes vai balles frizūru rotājumus.

Foto: Shutterstock

Neprasa kopšanu

Šiem augiem nav vajadzīga nekāda kopšana. Protams, ik pa laikam tiem saudzīgi notrauš putekļus. Taču ne gaismu, ne ūdeni tiem nevajag. Ja augus tur speciālajos stikla kupolos, rūpju nav nekādu.

Cenas ir ļoti atšķirīgas, jo katrs tirgotājs nosaka savu cenu. Vislētākie būs ziedu vairumtirdzniecības bāzēs. Vidējā cena ir ap padsmit eiro gabalā. Mazākie ziediņi ir lētāki, arī kompozīcijām ir individuālas cenas.

Latvijā vēl pazīst maz

Florists Valters Ozoliņš uzskata, ka stabilizētajiem ziediem nav ne vainas, tie nav uzskatāmi par bezgaumīgiem. Lielākoties tos izvēlas sabiedrisko vietu rotāšanai, reprezentācijas kompozīcijām. Taču ikdienas floristikā tie nav iegājušies gan augstās cenas, gan latviskās tradīcijas dēļ. Latvijā lielākoties ir aizspriedumi pret mākslīgajiem ziediem, kas daudzās citās valstīs ir populāri, pie kuriem pircēji pieskaita arī stabilizētos augus to ilgā mūža pēc.

Stabilizētie augi paredzēti lietošanai iekštelpās. Ārā, piemēram, kapos, tie ilgi nesaglabāsies.

LA.lv