Manas tiesības, Pensijas un pabalsti

Nevēlos uzreiz iztērēt visu pensiju. Kur to visdrošāk uzglabāt un kā tikt pie pensijas 2. līmeņa?

Foto-Shutterstock

Kur uzglabāt pensiju, ja nevēlos uzreiz visu izņemt no pasta un iztērēt? Un ko iesākt ar 2. pensiju līmeni? Esmu dzirdējusi, ka ir tāda mūža pensijas polise, bet kas to piedāvā, un kādi ir noteikumi? Kad izdevīgāk izņemt uzkrājumu – vienreiz mēnesī, ceturksnī vai gadā? MILDA SALDUS NOVADĀ

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Dace Trušinska skaidro, ka valsts pensiju pēc tās saņēmēja pieprasījuma katru mēnesi pārskaita kredītiestādes vai pasta norēķinu sistēmas kontā vai par maksu piegādā pensijas saņēmēja dzīvesvietā. Ja cilvēks vēlas pensiju uzkrāt, tās saņemšana jānoformē vai nu uz kredītiestādes, vai pasta norēķinu sistēmas kontu, kur pensija nav katru mēnesi obligāti jāizņem.

Valsts fondēto pensiju likums nosaka, ka fondēto pensiju shēmas dalībnieks, sasniedzot vecumu, kas dod tiesības saņemt vecuma pensiju, uzkrāto fondēto pensijas kapitālu var:

1) pievienot nefondētajam pensiju kapitālam un aprēķināt vecuma pensiju saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām”;

2) iegādāties dzīvības apdrošināšanas (mūža pensijas) polisi.

Tātad 2. pensiju līmeņa kapitālu cilvēks var izmantot no brīža, kad sasniedz pensionēšanās vecumu, vai arī turpināt uzkrāt un šo kapitālu izmantot vēlāk.

Ja persona izvēlas izmantot uzkrāto fondēto pensijas kapitālu, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra informē par shēmā uzkrātā kapitāla apmēru, sniedz informāciju par apdrošināšanas sabiedrībām, kas ir saņēmušas licenci dzīvības apdrošināšanas (mūža pensijas) polišu piedāvāšanai, kā arī par tīmekļa vietnēm, kurās pieejami prognozējamo mēneša izmaksu noteikšanas kalkulatori un minimālie uzkrātie fondētās pensijas kapitāla apmēri, kas dod tiesības iegādāties dzīvības apdrošināšanas (mūža pensijas) polisi.

Savukārt dzīvības apdrošināšanas sabiedrības regulāri aktualizē prognozējamo mūža pensijas mēneša izmaksu noteikšanas kalkulatoru un shēmas dalībniekam sniedz visu nepieciešamo informāciju par mūža polises iegādi un pensijas izmaksu. Cik bieži naudu izņemt – tas atkarīgs no katra cilvēka vēlmēm un vajadzībām. Protams, ja uzkrājumu izņemsiet reizi gadā, summa būs lielāka, taču kādam citam pensionāram to vajadzēs izņemt katru mēnesi. Tātad to nosaka katra vajadzības, ne tik daudz izdevīgums.

Plašāka informācija par dzīvības apdrošināšanas sabiedrībām, kas piedāvā mūža pensijas polises, pieejama VSAA mājaslapā: http://www.vsaa.lv/lv/pakalpojumi/stradajosajiem/2pensiju-limenis/2pensiju-limena-uzkrata-kapitala-izmantosana.

5 Komentāri

  1. Neglabājiet bankā! Bankas pacenšas šo naudu nodeldēt ieguldot it kā nerentabli, bet pašām peļņa aug griezdamās. Neceriet arī uz % par noguldīšanu, tie tagad tik niecīgi, ka neatmaksājas! Nav vērts uzkrāt 2 pens, fondā! Kad pienāk saņemšanas brīdis – dziedi vai raudi, tikai daži centi pie pensijas. Neaizmirstiet par banku lobiju mūsu valstī! Šai dzīves augstskolai cauri izgāju un neticu NEVIENAM SOLĪJUMAM!

  2. Cilvēku mānīšana ar otrā līmeņa pensiju, zagļu uzturēšana, ka aprēķina to ko gadiem maksā saņem pāris eiro. Vieglākā banka kur uzglabāt cilvēka vēders, jo tāpat visu noēdam un maksājam PAR SAVU DZĪVOŠANU, DZĪVOĻIEM, KOM UN VISU PĀRĒJO

Pievienot komentāru