Praktiski
Mājas

Nešpetnās caurumotājas – drēbju kodes! Kā ar tām cīnīties? 0

“Kopš pavasara cīnāmies ar drēbju kodēm, kas caurumo ne tikai vilnas, bet arī kokvilnas apģērbus. Kā šos insektus iznīdēt?” EVITA P.

Drēbju kodes ir visā pasaulē izplatīts kaitēklis, kas iemetas tekstilijās, paklājos, kažokādās un citos materiālos, kuros ir vismaz 20% dzīvnieku izcelsmes šķiedru. Kožu kāpuri izkož caurumus vilnas zeķēs, šallēs, mēteļos, bet kažokādām nograuž apmatojumu līdz pat pamatnei. Kodes uzklūp ilgstoši glabātām tekstilijām, netīram, sasvīdušam apģērbam, tāpēc skapī vajadzētu likt tikai izmazgātas vai ķīmiski iztīrītas drānas.

Kodēm nepatīk lavandas smarža, tāpēc aizbaidīšanai var izmantot gan šā auga eļļu (uzpilina uz vates tamponiņa vai drāniņas un ievieto drēbju skapī), gan kaltētus ziedus (auduma maisiņu ar tiem iekarina skapī vai liek starp tekstilijām), gan rūpnieciski ražotus pretkožu līdzekļus. Veikalos nopērkams vācu uzņēmuma “Aeroxon” maisiņš ar lavandas ziediem, kas atbaidīs kodes trīs mēnešus. Ražotājs “Bros” piedāvā lavandas piekariņus – tie jāizņem no folijas iepakojuma un jānovieto skapjos, atvilktnēs, čemodānos un citur tā, lai nesaskartos ar apģērbu. Paredzēti 1 m³ apjomam, iedarbība ilgst 4–6 mēnešus. Saimniecības preču veikalos atrodami Krievijā ražotie piekariņi Antimoļ efekt ar lavandas aromātu un Armoļ. Iesaka izmantot ne vairāk par diviem 15 kvadrātmetros, iedarbojas četrus mēnešus.

Taču lavandas aromāts kodes tikai aizbaida. Lai apkarotu kāpurus, kas bojā apģērbus, jāizmanto cits arsenāls. “Aeroxon” piedāvā papīra sloksnes ar bioloģiski aktīvām vielām, kas izdaloties iznīcina drēbju skapī, atvilktnē, kumodē un lādē esošos kāpurus, tādējādi novēršot jaunu kožu parādīšanos. Iepakojumā ir divas papīra lentes, katra domāta 1 m³ tilpumam. Sloksni maina ik pēc sešiem mēnešiem.

Saistītie raksti

Kožu apsēstajās vietās un slēptuvēs (spraugās, plaisās u.tml.) var izsmidzināt arī “Bros”, “Defix-k” vai “Armoļ” aerosolu. Kad tas izpūsts, skapja vai ģērbtuves durvis aizver un vismaz stundu ļauj līdzeklim iedarboties, bet pašiem jāuzkavējas citviet. Pēc tam skapis un telpa rūpīgi jāizvēdina, līdz zūd preparāta smaka. Procesu atkārto pēc trim četrām dienām.

Kodes var mēģināt apkarot arī ar slazdiem, kādus piedāvā, piemēram, “Aeroxon”. Uz līmpapīra esošā ēsma pievilina kožu tēviņus, tie pielīp, iet bojā, un populācijas vairošanās tiek pārtraukta.

Veikalos var meklēt arī apģērbu maisus, kas piesūcināti ar lavandas ziedu aromātu un pasargā arī no putekļiem.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Biešu kēksiņi ar kondensētā piena krēmu
17 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Simtgades torte manai Latvijai. FOTORECEPTE
1 diena
SOLVEIGA ŠKAPARE
Praktiski
Mīlīga cepurīte un apaļšalle. Sīks darba apraksts ar shēmām
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Olainfarm” mantinieku konflikts nerimst. Intervija ar “karojošajām” pusēm
Intervija 3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kam uzticēs valdības veidošanu? Prezidents šorīt ticies ar Gobzemu un Pabriku
25 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Simtgades svinību apmeklētājiem vajadzēja rēķināties ar pūli, policija noraida pārmetumus 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
VID vadītāja amatam virza bijušo KP vadītāju Ievu Jaunzemi
9 minūtes
LA
LA.lv
Kultūra
Mūžībā aizgājis pazīstamais režisors Eimunts Nekrošus
15 minūtes