Ģimene, Manas tiesības

Nepilngadīga meita gaida bērnu. Ko darīt vecākiem, ja viņi iebilst?

Foto-LETA/AFP

Vai grūtniecības pārtraukšanai 15 gadu vecai meitenei vajadzīga viņas vecāku piekrišana? Ko darīt, ja viņa grib bērnu saglabāt, taču vecāki iebilst? RASMA BAUSKAS NOVADĀ

Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma 27. pants paredz noteikumus grūtniecības pārtraukšanai pacientei, kura ir jaunāka par 16 gadiem. Ja grūtniecība iestājusies jaunietei, kurai vēl nav 16 gadu, ārstam, konstatējot grūtniecību, ir pienākums uzklausīt viņu, ņemot vērā vecumu un brieduma pakāpi, kā arī par grūtniecības iestāšanos informēt jaunietes vecākus vai aizbildni.

Pacientei, kura ir jaunāka par 16 gadiem, norīkojumu uz grūtniecības pārtraukšanu pēc pašas vēlēšanās drīkst izsniegt, ja vismaz viens no viņas vecākiem vai aizbildnis rakstiski tam ir piekritis. Šādai pacientei grūtniecības pārtraukšana medicīnisku indikāciju dēļ vai sakarā ar viņas izvarošanu pieļaujama, ja ir ārstu konsilija apstiprinājums vai tiesībaizsardzības iestādes izsniegta izziņa par izvarošanas gadījumu un ja vismaz viens no pacientes vecākiem vai aizbildnis devis rakstisku piekrišanu abortam.

! Ja pacientei, kura ir jaunāka par 16 gadiem, radies strīds ar vecākiem vai aizbildni par grūtniecības saglabāšanu, grūtniecības pārtraukšanai nepieciešams bāriņtiesas (pagasttiesas) lēmums.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

3 Komentāri

  1. Sanāk, ka pagasttiesas mačkas – vecenes, kurām neviens nekāpj virsū kopš pamatskolas izlaiduma, kad tas tomēŗ nejauši notika, jo visi bija pierijušies pālī, var lemt par kādas jaunas meitenes likteni un viņas bērniņā dzīvību?
    Paskatieties sejās tām ierēdnēm! Tas pats arī sociālajā dienestā, VIDā, valodas aģentūrās un citus. Padzīvojušas sievietes gados, izčākstējušas tusnes, kurām dzirkstele acīs iedegas brīdī, kad ir iespēja savai niecībai iegūt varenības mirkli – lemt – uzlikt kādam sodu, izņemt no ģimenes, likvidēt uzņēmumu, kas sniedz ģimenei jumtu virs galvas un iztikšanu. Starp citu – Straujuma pēc sejas tipiski viena no tādām. Pat kā atšālējies jogurts ar augļu gabaliņiem (ko tad es, es neko, es biju ķīnā!), bet, kad tiek pie varas, tad tik uguns iedegas!

  2. Ja pati nepilngadīgā negrib, bez vecāku/aizbildņu ziņas nebūs nekāda aborta un vēlāk jau gimene ar visu galā tiks – skaidrs. Bet uz būtiskāko nu nav tā īsti skaidri atbildēts, ko meitenei darīt, pie kā vērsties, ja viņa bērnu grib saglabāt, bet vecāki/aizbildņi ir pret saglabāšanu. Viņai arī visu grūtniecību un pēc bērna piedzimšanas būs ar saviem vecākiem jādzīvo, arī brieduma un “gatavības” mātes lomai jau nu vēl nav un būt nevar. Kur lai bērns ar gaidāmo bērnu vēršas?

Pievienot komentāru