Praktiski
Dārzs

Neparasti augi skaistam dārzam. Košumaugu speciālisti iesaka savas audzētavas interesantākos augus šosezon0

Dekoratīvā ābele. Foto – Sandra Ruska

Katra dārzu saimnieka pavasaris sākas ar vēlmi iegādāties kaut ko jaunu. Lai arī dārzs šķiet augu pilns, kaut kam īpašam vienmēr atradīsies vietiņa pat pašā mazākajā kolekcijā. Tādēļ zinošākie košumaugu speciālisti iesaka savas audzētavas interesantākos augus šosezon.

Importa jaunumi kolekcijai

Irina Strautiņa (z/s “Lēpes”) piedāvā stādus no slavenās Šmita stādaudzētavas Polijā, uz kurieni dodas arī latviešu retumu kolekcionāri. Audzētavā ir ļoti plašs piedāvājums, iespēja tikt pie jaunākajām šķirnēm, stādiem ir laba kvalitāte un arī ziemcietība.

Šopavasar dārzniece iesaka iestādīt magnoliju, burvju lazdu vai kādu retumu – sakuras tipa ķirsi. Skaists ir parastais etiķkoks ‘Tiger Eyes’ ar dzeltenu lapojumu, zalktene ar baltiem ziediem. Lieliem dārziem derēs franklīnija, kas ir ražens, skaists, ziemcietīgs koks. Daudzu dārzmīļu kārums – Japānas kļaviņas ar smalkām zaļām un sarkanām lapām. Šie augi bez pieseguma ziemo arī dārznieces dobēs.

Dārza lepnums būs hortenziju šķirnes ‘Diamant Rouge’, ‘Mega Mindy’, ‘Magical Moonlight’ un ‘Great Star’. Visām šķirnēm ir lielas, stāvas ziedu vāles. Katru gadu augus vēlams nedaudz apgriezt, atstājot vienu divus pumpuru pārus no pērnā gada pieauguma. Piedāvājumā ir 11 hortenziju šķirnes. Īpaši skaistas ir skarainās hortenzijas, kas ilgi saglabā savu dekorativitāti. Vēl aizvien retums ir kokveida hortenzija ‘Pink Annabelle’.

Iegādājoties augus, pircējam tiks piedāvāti arī firmas “Bentley” dārza instrumenti, kam ir 15 gadu garantija.

Krāsas garšaugos un heihērās

– Garšaugi ir modē! Tie ir noderīgi ne tikai ēdienu gatavošanai un tējām, bet ir dekoratīvi, – pārliecināta z/s “Kaliņi” dārzniece Lāsma Riekstiņa. Viņas favorītes ir dažādās mētras, piemēram, krūzmētra Mentha spicata ‘Crispa’ ar kruzuļotām lapiņām. Dārzos vēl reti sastopama ir daudzgadīgā pupu (kalnu) mētra. Tai ir ziemzaļš, ap 35 cm augsts lapojums un maigi rozā ziediņi. Mētra labi ziemo Vidzemē. Kulinārijā lieto kā piedevu gaļas ēdieniem.

Vēl aizvien dārzos maz tiek audzētas heihēras. Tām ir lapojuma krāsu dažādība, tās ir arī kruzuļotas, strīpainas, krokotas u.c. Heihēras ir dekoratīvas visu gadu, pat ziemā. Vasarā dekoratīvo lapojumu papildina ziedu skariņas. Tā kā auga lapojums ir 25–35 cm augsts, tie labi iederas dobju apmalītēs kopā ar vidēji lielām ziemcietēm (monardām, flokšiem).

Grezns augs ir arī perovskija. Tai ir sudrabains lapojums ar zili violetām ziedu vālītēm. Augsnes ziņā augs ir pieticīgs, sausumizturīgs. Patīk augt saulainās vietās. Pavasarī mostas vēlu, bet rudenī zied ilgi.

Violeti ziliem ziediņiem zied arī vītollapu vējmietiņš. Izplatītāko šķirņu augi ir 1,50 m augsti, bet jaunākā šķirne ‘Little Robert’ – tikai 40 cm augsta.

Zilo toni dārzā dos arī skarainais floksis ‘Blue Boy’. Tas ir ap 1 m augsts, lavandzils, ar baltu zvaigznīti zieda vidū. Labi izskatīsies kopā ar šķirni ‘Pink Lady’, kas ir ap 50 cm augsta, rozā ziediem ar baltu actiņu.

Violeti rozīgo toni dārzam piešķirs ehinācijas šķirne ‘Purple Emperor’.

Jo lielāka izvēle, jo labāk

Stādu audzētāja Imanta Parfenoviča (Zaļenieku kokaudzētava) vadītā uzņēmuma specializācija ir dažādi potējumi un košumkrūmi. Katru gadu piedāvājums paplašinās par 20–30 jauniem augiem. 2015. gada sezonā kokaudzētavā ir 1009 nosaukumu kokaugu dažādību, no kuriem 815 – lapainie un 194 – skujeņi.

Kokaudzētavā var nopirkt arī retumus dārzu kolekcijām. Speciālists kā labu palīgu izvēles veikšanai iesaka internetu, kur var iepazīties ar stādaudzētavu sortimentu.

Ražīgi un skaisti augi

– Dārzā var savienot skaisto un praktisko, – pārliecināta “Māras dārzi” speciāliste Irīna Klapere. Viņa iesaka izvēlēties krūmmellenes, ko var dēstīt līdzās tādiem skābummīļiem kā rododendriem. Skaisti būs gan apaļie ziediņi, gan zilās ogas, bet jo īpaši grezns augs ir rudenī, kad lapas krāsojas karmīnsarkanas.

Pergolas, lapenes un sētas var noaudzēt ar kivi līdzinieci – aktinīdiju. Izdevīgi iegādāties pašauglīgu šķirni ‘Dr. Szymanowski’. Šķirnei ir laba ziemcietība, tikai pirmos gadus jāpiesargā no kaķiem, kam aktinīdija ir īsts kārums.

Modes augs Latvijā patlaban ir kizils. Pirms lapu plaukšanas tas zied košiem, dzelteniem ziediem, līdzīgi kā burvju lazda. Ogas ļoti vērtīgas un vitamīniem bagātas.

Vislielāko košumu dārzā rada vasaras puķes, kas īpaši krāšņas, ja ir iestādītas podos, kastēs. Vasaras puķes kastes veido pēc pasūtījuma. Spilgtas kompozīcijas iederēsies dārza dekorēšanai uz Jāņiem, tās var būt arī lieliska dāvana, ejot ciemos. Turklāt, ja puķes stādītas traukos, tās nav jāravē! Lai vēl vairāk atvieglotu puķu kopšanu, substrātā var iestrādāt lēni šķīstošu mēslojumu, kas ļaus vasarā nerūpēties par augu piebarošanu.

– Visi augi ir skaisti, tikai jāprot tos labi sakomponēt dobē, – pārliecināta dārzniece. Audzētavā var saņemt profesionāļa padomu ne tikai par to, kādi augi konkrētai vietai labāk derēs, bet arī – cik daudz tos vajadzēs.

Piedāvājums retumu medniekiem

Zaigu Graudiņu (stādaudzētava “Sak­stagals”) gan kolēģi stādaudzētāji, gan dārzu mīļotāji atzīst par vienu no čaklākajām augu kolekcionārēm. Viņas audzētavā vienmēr ir daudz neparastu augu, turklāt pašas pavairoti ar spraudenīšiem un sēklām no Latvijā aklimatizētiem kokiem un krūmiem. Daudziem retumiem vēl nav pat latviskā nosaukuma.

Liela auguma retums būs dzeltenkoks, kas zied skaistiem baltiem ziedu ķekariem.

Jūdas kokam, kas ir līdz 2 m augsts krūms un zied agri pavasarī, ziediņi attīstās uz stumbra.

Daudzu sapnis ir salcietīgs sniegpārsliņu koks, kas zied maijā baltiem ziedu pušķiem.

Čikalkinriekstam (Xanthoceras saorbifoliums) ir gardi ēdami augļi, tas zied baltiem, smaržīgiem ziediem. Stādi izaudzēti arī no Mandžūrijas un karaliskā valriekstkoka, ēdamās kastaņas, kas auguši Latvijā un ir salcietīgi.

Mūžzaļš krūmiņš ceanats zied violetām vālītēm, mīl pusēnu, ziemā tas jāpiesedz, jāsargā no saules un vēja.

Daiļajai sirdspuķei (15–20 cm augsta) ziedi ir koši sarkani ar baltu maliņu, lapas gaiši pelēkas.

Kolekcionāru kārums – Persijas dzelzs­koks, liels koks, kam lapas rudenī skaisti krāsojas.

Retums arī Japānas katsura, kas rudenī skaisti iekrāsojas un pēc pirmajām salnām sāk smaržot pēc karamelēm. Katsurai piedēvē arī labās enerģijas veicināšanas spējas. Īpašs ir arī pundurbērzs ar dzeltenām lapām, Indiāņu banānkoks (Asimina triloba), kalopanaks ar ērkšķainu stumbru. Dārza skaistule būs davīdija, kas zied baltiem ziediem kā taureņa spārniem. Kociņš – neliels, bet ziedi plaukstas lielumā. Jauks ir arī Floridas grimonis ar lieliem, baltiem ziediem.

Ekskluzīvi augi ir Virdžīnijas hurma un kokveida peonija ar pildītiem ziediem.

Neparasti ir zemeņu stādi ar baltām, lielām ogām.

Un pavisam trakulīgai izvēlei: raganu augs – mandragora.

Priežu dažādība un lielie koki

Stādaudzētavas “Arumi” skujkoku speciālists Pēteris Duļevskis uzskata, ka galvenā vērtība viņa stādaudzētavā ir pašu pavairoti un izaudzēti augi. Izveidota plaša un interesanta skujkoku kolekcija, kuras vislielākā grupa ir ap 50 dažādas priežu šķirnes. Šie koki īpaši piemēroti Rīgas apkaimes, Jūrmalas dārziem, kur ir smilšaina augsne. Priedes labi augs arī citviet Latvijā, mālainākā un leknākā augsnē, taču tur pieaugumi būs lielāki, koks augs straujāk. Nabadzīgajā smiltiņā pieaugumi veidojas mazāki, augi ir dekoratīvāki.

Pirms iegādājas jebkuru augu, arī priedi, iepriekš jāizlemj, kādu efektu vēlas panākt dārzā. Sortimentā ir no 0,5 m zemiem līdz pat 30 m augstiem augiem. Jaukas mazulītes ir kalnu priedes šķirnes ‘Mini Mops’, ‘Mops Midget’, ‘Jacobsens’ un citas. Izcila kalnu priedītes šķirne ir ‘Varella’ – skujas garas, izlocītas, blīvas. Šīs zemā auguma priedes nav jāapgriež. Parastās kalnu priedes, lai tām uzturētu kompaktu formu, regulāri jāgriež. No tām var veidot arī tādus kā Bonsai kociņu līdziniekus, lai radītu dārzā neparastu dizainu.

Dzīvžogam stādaudzētājs iesaka Korejas ciedru priedes, kadiķus, kas mājas tuvumā varētu būt ar labāku enerģētiku nekā tradicionālās tūjas. Ekskluzīvs ēnainām vietām būs īvju dzīvžogs.

Arvien pieaug pieprasījums pēc liela auguma kokiem (pat 4 m augstiem) un krūmiem. Piedāvājumā ir liepas, lazdas, gobas, riekstkoki, lapegles u.c. Tie gan ir padārgi, bet sapņu dārzs taps gatavs īsā laikā.

Saimnieks iesaka pievērsties arī pārtikas programmai un piedāvā augus, kam ēdamas ogas: irbenes, kizilus, plūškokus, korintes, aktinīdijas, citronliānas, aronijas, sausseržus, tūbainos ķiršus u.c.

Hortenzijas un godži ogas

Kokaudzētavas “Robežnieki” dekoratīvo augu audzētāja Orisja Urtāne-Gajevska iesaka savas mīlules – jaunās skaraino hortenziju šķirnes:

• ‘Levana’ veido 3,5–4 m augstu krūmu. Ziedkopas 40 cm garas. Ziedi vienkārši, balti, rudenī mazliet krāsojas. Zari – stāvi, noturīgi;

• ‘Bombshell’ – zema auguma šķirne, neraksturīgi skarainajai hortenzijai apaļas ziedkopas.

Ievērības cienīgs ir fizokarps ‘Lady in Red’ ar sarkanām lapām, līdzīgs šķirnei ‘Diabolo’, bet dzinumi taisni, purpursarkani uz augšu vērsti. Augums kompakts, veido noapaļotu krūmu. Labi der gan kā soliteraugs, gan cirptiem, gan brīvi augošiem dzīvžogiem.

Filadelfam ‘Belle Etoile’ ir 5 cm lieli, balti ziedi, kas smaržo pēc meža zemenēm. Krūms līdz 2 m augsts, lēnaudzīgs. Ziemo labi, bez piesegšanas.

Visi fano par godži ogām. Kokaudzētavā var iegādāties šā auga (jeb ličijas) stādus. Tas gan Latvijā nav nekāds jaunums, bet piemirsts augs. Vitamīniem bagātās ogas ēdamas tikai kaltētas.

Skaistule un jaunums dārzā ir Dāvida Budlejas šķirne ‘Blue Chip’. Dārzniece iesaka budlejas stādīt vismaz sprīdi dziļāk, nekā tās augušas iepriekš. Lielu krūmu, lai tas mazāk ciestu no sala bojājumiem, jāstāda pat 40 cm dziļi. Kad ziemā virszemes daļas nosalst, augs viegli atjaunosies un augustā ziedēs.

Dārzniece arī iesaka melno zīdkoku ar gardām un veselīgām, kazenēm līdzīgām ogām. Augam ir laba ziemcietība. Pirmajos dzīves gados tas gan apsalst, taču ātri atjaunojas. Ogas sāk ienākties pirms Jāņiem, turpina ražot apmēram mēnesi.

Košu krāsu cienītājiem kā radītas ir jaunās bārbeļu šķirnes ‘Red Dream’, ‘Golden Dream’, ‘Orange Dream’. Jaunie dzinumi spīd pa gabalu spilgtās apelsīnu un saulrieta krāsās.

Kolekcionārus priecēs hortenzijveida šizofragma. Lapas rudenī apakšpusē krāsojas sārtas, augšpusē paliek zaļas. Pirmos dzīves gadus it kā nīkuļo, kamēr ieaugas. Līdzīga vīteņhortenzijai, tikai vairāk pielāgojusies dzīvei paēnā. Ziedi balti, smaržīgi. Laba salcietība, var audzēt pie mūriem, lieliem kokiem. Pielāgojas kā sedzējaugs, tādēļ var audzēt arī kapos.

Ābelītes priekam un kārumam

Stādaudzētavas “Liepas” audzētāja Zaiga Apse šopavasar sevišķi lepojas ar dekoratīvo ābeļu un ēdamo pīlādžu stādu piedāvājumu. Ābelītes ir īsta modes prece. Liels ir pircēju pieprasījums pēc paradīzes ābelēm ar dažādu krāsu ziediem un lapojumu. Tām ir arī dažāda lieluma ābolīši, kas iecienīti konservos.

Ābelītes var stādīt brīvi augošos vai cirptos (2,5–3 m augstos dzīvžogos), ļoti dekoratīvi un arī praktiski – būs ābolu raža.

Dekoratīvas ābelītes potē uz puspundura potcelmiem, un tās neveido sevišķi lielu vainagu. Ir arī ābelītes ar nokarenas formas vainagu.

Saistītie raksti

No ābelēm Zaiga Apse iesaka ‘Royalty’ un ‘Sarkanlapu ogābeli’, ar ēdamiem paradīzes āboliem – ‘Dimzu šķeltu’, ‘Kerr’, ‘Krebs’.

No pīlādžiem ļoti dekoratīvs ar sarkanām lapām ir ‘Dodong’.

Plūme ‘Spīdola’ arī ir ar skaistām sarkanām lapām, sarkaniem augļiem un rozā ziediem, to apputeksnē aliča.

Dārzā noteikti vajag iestādīt kādu rozi. Izvēlei audzētāja piedāvā savu rožu stādu kolekciju – vairāk nekā 200 dažādu šķirņu; krūmrozes, klājeniskās, tējhibrīdu, vīteņrozes, miniatūrrozes u.c.

LA.lv