Kopšana, Mājas

Nelūgti apakšīrnieki blaktis: kā ar tām cīnīties?

blaktis2x

Mums mājās parādījušās blaktis, laikam tās esam atveduši no ceļojuma pa Eiropu, jo iepriekš šādu apakšīrnieku nav bijis. JUSTĪNE RĪGĀ

Gultas blaktis ir nejauki kukaiņi, kas nakti pārvērš par murgu un ar saviem kodumiem var novājināt cilvēka organismu, radot kairinājumu un alerģiskas reakcijas. Diemžēl tās var pārnēsāt arī slimības.

Mazas, plakanas un sūc asinis

Blaktis ir grūti iznīdēt, jo tās ir ļoti mazas, plakanas un var ielīst jebkurā spraugā, pat starp grīdas dēļiem. Lielākoties tās dzīvo sienu un mēbeļu spraugās un plaisās, aiz tapetēm, gleznām, gaismas ķermeņos… Blakts mūžs ilgst aptuveni gadu, un šajā laikā mātīte spēj izdēt pat divsimt oliņu! Augšanas periodā kāpurs vidēji piecas reizes maina ādu, izlienot no vecās ādas, bet, lai to varētu izdarīt, kāpuram noteikti jāpiesūcas ar asinīm. Blaktij ir ass snuķītis, ar kuru tā caurdur upura ādu un sūc asinis. Lai kārtīgi pieēstos, blaktij vajag aptuveni 15 minūtes. Otrs nosacījums, lai jaunās blaktis varētu attīstīties, – augsta istabas temperatūra. Izsaldējot māju, kukaiņus nav iespējams pilnībā iznīdēt, bet var samazināt to dzīves ilgumu un pārtraukt jaunās paaudzes attīstību.

Izmest gultu?

Visbiežāk blaktis apmetas uz dzīvi gultā, lai būtu sava upura tuvumā. Tāpēc speciālisti iesaka pirmām kārtām izmest gultu. Lai cik rūpīgi ar ķīmiju apstrādātu šo mēbeli, blaktis vienalga pamanās noslēpties, ielienot dziļāk šķirbās. Kad pēc divām nedēļām beidzas indes iedarbība, kukaiņi atsāk savus nakts apmeklējumus. Ja nevar atļauties gultu izmest, to vajag maksimāli izjaukt un katru detaļu apstrādāt ar insekticīdu. Protams, tikai ar gultas apstrādi vien var nepietikt.

4 Komentāri

  1. Pēc mēneša cīņas varu padalīties ar pieredzi. Sākumā pat nepazinām kukaiņus, domājām, parastas vaboles, pat nesavilkām, ka kož. Mūsu nezināšanas pēc viņas pa dzīvokli izplatījās ļoti strauji. Kad sapratām, bija krietni ielaists – viņas bija visur – divās istabās veļā, drēbēs un, it īpaši, divos dīvānos. Sākumā mēģinājām cīnīties mehāniski – dīvānus izjaucām pa paneļiem un ķērām katru dienu ar poutekļu sūcēju, ar nazi bakstījām spraugas, pa nakti slēdzām gaismu un ķerstījām. Ta, protams, ir praktiski elle. Paši gulējām otrā istabā, bet tā bija kļūda, jo drīz vien viņas bija arī tur. izsaucām firmu, jeb “profesionāli”, kas pa 70 eiro nosmidzināja visu istabu. Pilnībā zemē nomesta nauda, jo tas nemainījā ne-ko. Tad izmēģinājām dārgo 8 eiro (Diptron Fogger) mazs flakons aerosolu. Atkal zemē nomesta nauda, jo blaktis kļuva gausākas, bet turpināja vairoties (turpināja uzrasties mazās, baltās blaktis). Tad pēc mēneša negulēšanas un teju izmisuma visbeidzot paņēmām lētos “protect” un “Cobra” lielā daudzumā un nopūtām tā, ka abi dīvāni mirka no ķīmijas, visus paklājus uz ķīmisko tīrītavu, drēbes mazgājām teju katru dienu, gultasveļu arī. Tikai tad beidzot viņas pazuda. Noteicošais risinājums šeit bija milzīgs daudzums lētās ķīmijas, kuru rūpīgi pūtām pilnīgi katrā gultas dēļu spraugā, sašuvumu vietās, malās, stūros ļoti lēnā, biezā slānī. Ar šo viņas pazuda, bet procedūra, protams, jāatkārto. Ieteikums – lētos hosteļos vienmēr turiet somu un drēbes un apavus vēlams kkur pakārtas tālāk no guļas vietas, jo hosteļu gultas ir pirmā vieta, kur viņas “pacelt”. Veiksmi!

    1. Ari fakts, un no netiribas pilseta kopuma, mums dzivokli ari ir tagad paradijuas- visu pusam ar KOBRU! Nekad nav bijusas, bet peksni uzradas- kaut kas divains 🙁

Pievienot komentāru