Īpašums, Manas tiesības

Negribi maksāt 350 eiro? Tad notīri ietvi pie sava īpašuma!

Foto-Shutterstock

Lai sniegotā laikā visas ietves patiešām būtu labi sakoptas, ir nepieciešama vienota izpratne par notīrītām ietvēm un lielāka sabiedrības iesaiste. Iedzīvotājiem trūkst informācijas par to, kādi ir noteikumi par ietvju tīrīšanu, kam var sūdzēties par pārkāpumiem un kādi ir pašu iedzīvotāju pienākumi, lai netraucētu ielu tīrīšanu. Vērojot situāciju pilsētā, kļūst skaidrs, ka kārtība joprojām nav noregulēta un vainīgi ir gan plaši interpretējamie pašvaldību noteikumi, gan īpašnieku bezatbildība. Rezultātā ik gadu cietuši vairāki desmiti cilvēku, gūstot traumas uz slidenām ietvēm.

Ziemā no rītiem ietves bieži vien ir nelīdzenas, ne vienmērīgi notīrītas; daži posmi ir ideāli notīrīti līdz asfaltam, citi — tikai nokaisīti ar sāli, tādēļ gājējiem jābrien cauri šķidrai sniega putrai, bet vēl kādi nav tīrīti un kopti kopš sniega sezonas sākuma. Īpaši traģiska situācija veidojas, ja piesalst — ik gadu vairāki desmiti cilvēku gūst traumas, krītot uz slidenām ietvēm.

Pašvaldību saistošie noteikumi ir diezgan vispārīgi. Tajos vienkārši minēts, ka ietvēm un pagalmu celiņiem jābūt notīrītiem līdz astoņiem rītā, obligāti nokaisītiem ar pretslīdes materiāliem, nedrīkst būt kupenu un sniega sanesumu, kā arī puteņa laikā sniega tīrīšana jānodrošina visas dienas garumā, taču, kā to panākt, ir apsaimniekotāja vai īpašnieka ziņā. Tad nu katrs tīra atbilstoši savai izpratnei un atbildības sajūtai.

Par ietvju, tāpat kā pagalmu un citu ēkām piegulošo teritoriju, tīrīšanu ir atbildīgs apsaimniekotājs, būves vai zemes īpašnieks. Noteikumi visiem ir vienādi — privātmāju īpašniekiem, privātiem un municipālajiem namu apsaimniekotājiem, kā arī pašām pašvaldībām. Ja līdz pašvaldības ceļiem, ietvēm nav ēku, kuras pieguļ šai teritorijai, tīrīšana jānodrošina pašvaldībai.

Lielākoties īpašnieki un apsaimniekotāji godprātīgi rūpējas par teritorijas un ietvju sakopšanu, tomēr daļa to nedara. Iespējams, īpašniekam trūkst līdzekļu vai intereses.

Pirmkārt, nekautrēties pieprasīt apsaimniekotājam sakopt ietves un celiņus. Uz slidenām ietvēm ir viegli pakrist un gūt traumas, tādēļ ir vienmēr vērts zvanīt apsaimniekotājam un interesēties, kas ir noticis, kādēļ sniegs nav notīrīts. Ja redzams, ka regulāri netiek sakopts kāds cits posms, var interesēties Rīgas domē vai arī informēt pašvaldības policiju.

Otrkārt, auto īpašniekiem vajag parūpēties par to, lai mašīnas netraucētu sniega savākšanu. Īpaši tad, ja apsaimniekotājs ir iepriekš brīdinājis par konkrētu laiku, kad plānota sniega savākšana pagalmos un stāvvietās. Tāpat vēlams uz ilgu laiku neatstāt mašīnas ielu malās.

Jāatgādina, ka ne tikai Rīgā, bet arī vairākās citās Latvijas pilsētās par ielas malā ilgstoši novietotu auto, kas traucējis tīrīšanas darbus, tā īpašniekam var tikt piemērots sods. Tieši tāpat kā sods var tikt piemērots par savlaicīgi nenotīrītām ietvēm. Rīgas domes saistošie noteikumi nosaka, ka sods par nenotīrītu ietvi juridiskām personām var sasniegt pat 1400 eiro, bet privātpersonām — līdz 350 eiro.

6 Komentāri

    1. Kad ielu labiekārto, rok, izdara citas pārmaiņas un cilvēks iziet aprunāties, lai to ielu nepaplašina uz īpašuma pusi, lai nerokas mājai virsū, tad atbild – iela pašvaldības īpašums – darām kā gribam. Kad tā pati pārstrādātā iela jātīra, tad – pēkšņi – Tavs īpašums, lai nav jāalgo sētnieks.
      Kur šeit taisnīguma princips ievērots?!!!

  1. nu mani tas itkā neskar, bet vienalga, ietve taču nav īpašumā, kāda velna pēc īpašniekam var uzlikt par pienākumu to tīrit? tad principā var katram valsts iedzivotājam uzlikt par pienākumu kādu gabalu uzturet kārtibā neskatoties ne uz kādam īpašumtiesibām. sak tīri un vis tas tavs pienākums vai uzliksim sodu.
    jā var saprast jumts kad jānotīra tas var but bīstami+ vel jānovāc no ietves teikim sniegs kas tur no jumta nonāca, tas vel tā kā loģiski , bet citādi kāda velna pec jātīra svešs īpašums?

Pievienot komentāru