Praktiski
Manas tiesības

Ne katrs var būt aizbildnis: vecmāmiņa pretendē uz mazbērnu0

Foto: Fotolia

Mana meita nomira. Viņai palika nepilngadīgs bērns, kura tēvam ir atņemtas vecāku tiesības. Tagad par bērna aizbildni grib kļūt tēva attāla radiniece, kurai pašai nevar būt bērnu. Vai man ir kādas priekšrocības, jo vēlos, lai mazbērns tomēr aug pie manis? I. JANSONE RĪGĀ

Nepieciešamība prioritāri izvērtēt tuvu radinieku iespēju būt par aizbildni izriet no vairākām Civillikuma normām. 235. panta pirmajā un trešajā daļā teikts, ka aizbildnība pār nepilngadīgajiem vispirms ir viņu tuvākajiem radiniekiem (bet arī tam ir nepieciešams bāriņtiesas apstiprinājums) un ka par aizbildņiem bāriņtiesai jāizrauga piemērotākie no vienādi tuviem radiniekiem, bet, ja tuvākie izrādās nepiemēroti, jāizvēlas tālākie.

Civillikuma 236. pants paredz: ja starp nepilngadīgo radiniekiem neatrodas tādi, kas var uzņemties atbildību, vai arī viņi nevar uzņemties aizbildnību, vai ja viņus atlaiž no aizbildņu amata likumisku iemeslu dēļ, kā arī ja nepilngadīgajiem nemaz nav radinieku, aizbildņus ieceļ no citu personu vidus, tiklīdz bāriņtiesa uzzina par šādiem bāreņiem.

!!! Tiesību normu mērķis ir aizsargāt bez vecāku aizgādības palikušā nepilngadīgā intereses. Tuvākajiem radiniekiem ir subjektīvās tiesības prasīt, lai viņus ieceļ par aizbildņiem, ja bērnam tas nepieciešams. Tātad bērna tuva radniecība un personiskā saikne ar aizbildni ir būtiski ap­stākļi, kas, lemjot par aizbildņa iecelšanu, gan jāvērtē kopumā ar citiem apstākļiem.

Turklāt attiecības, kas skar vecvecākus un bērnus, nav aplūkojamas atrauti no Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijā un Satversmē garantētajām tiesībām uz ģimenes dzīvi. Eiropas Cilvēktiesību tiesa ir atzinusi, ka jēdziens ģimenes dzīve konvencijas 8. panta izpratnē aptver saikni vismaz starp tuvākajiem radiniekiem, piemēram, vecvecākiem un mazbērniem.

To, vai starp radinieku un bērnu pastāv ģimenes dzīve, vērtē, ņemot vērā reālos apstākļus, piemēram, laiku, ko bērns pavadījis pie radinieka, viņa pieķeršanos šim cilvēkam, to, vai bērns radinieka mājas uztver kā savējās, u.tml. Protams, nozīme ir arī potenciālā aizbildņa vecumam, sadzīves un materiālajiem apstākļiem. Vairāk varat uzzināt savā bāriņtiesā.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.lv
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Pikantie kabaču salāti
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Bērtuļa dienas gadatirgu kalendārs visā Latvijā 24. – 25. augustā
1 diena
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Kā tīrīt mīkstās mēbeles – no košļenēm, traipiem un smakām
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Kultūra
FOTO: Spēcīgām emocijām pildīts izskan Baltijas ceļa 30. gadadienas koncerts Likteņdārzā
2 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
FOTO: Gar Peipusu pa Sīpolu ceļu. Top jauns pārgājienu maršruts no Rīgas līdz Tallinai
1 stunda
LE
LETA
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš iekļūst Jūrmalas trīs zvaigžņu posma finālā
2 stundas
DJ
Dace Judina-Nīmane
Kultūra
Vija bija kā lampiņa, uz kuru visi tiecās. Saruna ar Dairu Āboliņu par filmas tapšanu 3
6 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Baznīca vēlas runāt par politiku
1 stunda