Praktiski
Dārzs

Naudas koks veicina labklājību: tā audzēšana un kopšana1

Foto: Fotolia

Naudas koks jeb krasula būs piemērots gan jūsu mājoklim, gan biroja telpām, jo ir ticējums, ka tieši šis augs nodrošina veiksmi un pārticību, turklāt tas ir viegli kopjams un neprasīs lielas pūles.

Ir dažādas šī auga sugas, tās atšķiras gan ar lapu biezumu, gan lapu krāsu un formu. Arī augstums var būt atkarīgs no sugas – naudas koks var izstiepties pat 1,5 metrus garš. Krasula viegli pārcieš temperatūras svārstības, kas citiem istabas augiem var būt liktenīgas, ilgstoši iztur sausumu, to nevajag bieži pārstādīt, vien laiku pa laikam jāformē zaru vainags. Šis augs ir populārs arī tādēļ, ka ticējums vēsta – tas spēj pievilināt naudu mājas saimniekiem un nodrošināt labklājību.

Kā izvēlēties pareizo vietu auga novietošanai

Vislabāk šim augam būs piemērota dienvidaustrumu palodze, novietotam uz skapja vai sienas plaukta tam var pietrūkt gaismas.
Nenovietojiet naudas koku radiatoru tuvumā, optimāla temperatūra būs 20–25 grādi, lai gan nekāds kaitējums netiks nodarīts, ja temperatūra noslīdēs līdz 10 grādiem. Nevajadzētu pieļaut zemāku temperatūru par +4 grādiem.

Svaigs gaiss šim augam ir ļoti nepieciešams, tādēļ vasarā to noteikti var novietot uz balkona vai iznest dārzā.

Naudas koks jāsarga no caurvēja, jo tādējādi var nākties šķirties no lapām.

Kur un kā stādīt naudas koku?

Šim augam ir plaša sakņu sistēma, tādēļ daudzi kļūdaini izvēlas ļoti lielu trauku auga stādīšanai. Ja stādāt jaunu augu, jāizvēlas plats, bet diezgan sekls trauks. Lielāku trauku var izvēlēties vienīgi pietiekami veca auga pārstādīšanai.

Priekšroka jādod keramikas traukam, nevis plastmasas, jo sakņu sistēma to var saplēst.

Augsne nedrīkst būt pārāk blīva, var izvēlēties gatavu augsni, kas domāta ziedošiem kaktusiem un ir nopērkama saimniecības preču veikalos.

Poda apakšā noteikti nepieciešama drenāža, kas novadīs lieko mitrumu, un arī jābūt caurumiņiem, pa kuriem varēs ieplūst gaiss.
Naudas kokam nepatīk, ja tas tiek pārāk bieži traucēts, tādēļ to pārstādīt vajadzētu ne biežāk kā reizi 2–3 gados. Pārstādot izvēlieties mazliet lielāku podu par iepriekšējo.

Cik bieži laistīt?

Galvenais, kas jāatceras – naudas kokam nepatīk pārlieku liels mitrums. Biezās lapas uzkrāj mitrumu, līdz ar to augs viegli pārcieš sausumu. Ja mitruma būs pārāk daudz, lapas sāks pūt, mainīs krāsu un galu galā nobirs.

Karstā laikā augs jālaista ik pēc 3–4 dienām, bet ziemas periodā – reizi divās nedēļās.

Ar ko pabarot?

Naudas koks nav bieži jāmēslo, vasaras periodā to nepieciešams veikt apmēram divas reizes mēnesī, vēlams uzreiz pēc laistīšanas. Ziemas periodā – ne biežāk kā reizi mēnesī. Mēslošanai var izmantot kaktusiem domāto mēslojumu.

Kā uzziedināt?

Latvijas klimatiskajos apstākļos naudas koku izdodas uzziedināt reti. Tam nepieciešama īpaša kopšana, kā arī gaisa temperatūras ievērošana. Ja krasula nav ziedējusi vairākus gadus, tas nozīmē, ka nepieciešams mainīt auga novietojumu, iespējams, ka tam nepietiek saules. Arī caurvējš, pārlieku liels mitrums var būt iemesli, kas neļauj naudas kokam uzplaukt visā krāšņumā.

LA.lv
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Lielais ražas laiks. Kas darāms dārzā 16. – 23. septembrī
1 diena
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Virtuves izlietņu veidi un to priekšrocības. Kuru izvēlēties?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Sagatavo kompostu pavasarim: ko noteikti tajā nevajag likt
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
10 stundas