Praktiski
Dārzs

Narcišu un prīmulu krāšņais uznāciens. Puķkopja Kārļa Čulkstena vērtīgā pieredze0

Foto-Valdis Semjonovs

Valdemārpilnieka KĀRĻA ČULKSTENA puķu saimniecībā ik gadu krietni agrāk par dabas noteikto laiku uzziedina dažādu šķirņu narcises un prīmulas. Pirmoreiz uz Ventspils ziedu veikaliem audzētājs šogad tos vedis jau janvāra beigās. Pavasara skaistuļu ziedēšanas maratons viņa siltumnīcās ilgst līdz marta beigām.

Narcišu uzziedināšana

Uzziedināšanai audzētājs izmanto sīpolus ar 9–10 cm apkārtmēru. Tik prāvi sīpoli dod labas kvalitātes un vairāk ziedu (mazāka izmēra sīpolos neveidojas ziedaizmetnis). Kārlis Čulkstens narcises uzziedina pagrabā, sākot no janvāra beigām līdz marta beigām. Augiem nepieciešama 10 stundu gara diena – to nodrošina, izmantojot papildapgaismojumu.

Sīpolus audzētājs izrok vasarā. Septembra sākumā tos novieto glabāšanai +9 °C temperatūrā. Pēc atdzesēšanas tos oktobrī stāda plastmasas kastēs. Šim nolūkam neder vieglās augļu kastītes, kas gatavotas no plāniem dēlīšiem, jo ir nestabilas, ļogās, tajās var viegli apraut sīpolu saknes, līdz ar to cieš ziedu kvalitāte. Lai iegūtu maksimāli lielu ziedu ražu, sīpolus stāda cieši citu pie cita kūdras substrātā. Tūlīt pēc iestādīšanas kastītes labi salaista. Sīpolaugus vairākas nedēļas apsakņo pazeminātā temperatūrā. Šajā laikā augsnei jābūt nepārtraukti mitrai. Palaikam jāpārbauda ziedpumpura atrašanās vieta, pārgriežot vai aptaustot asnu. Ja tas iznācis no sīpola, var sākt uzziedināšanu. Tā sekmīgi norit tikai tad, ja narcises ir labi apsakņojušās. To pārbauda, apskatot kastīšu apakšpusi, – ja saknes sakuplojušas caur drenāžas caurumiem, sīpoli ir pietiekami apsakņojušies. Optimālā uzziedināšanas temperatūra ir ap +17 °C. Augstākā temperatūrā augi izstīdz. Uzziedināšanas laikā narcises nav jāmēslo, jo tās jau ir nodrošinātas ar barības vielām.

Kad plūc ziedus

No Holandes Latvijā ieved lēto griezto narcišu ziedus tā sauktajā zoss kakliņa stadijā, kad tiem ir noliecies ziedpumpurs, – iegādājoties tādus, pāris dienu jāgaida, līdz ziedi atveras. Šajā ziņā Kārlis Čulkstens izkonkurē no ārzemēm ievestās narcises, jo plūc tikko izplaukušus ziedus. Griezto ziedu mūžs vāzē ir 4–5 dienas. Savukārt zemā temperatūrā (+2 °C) tie saglabājas svaigi pat divas nedēļas.

Vāzē narcises tur seklā ūdenī – lai kātu gali būtu iegremdēti 2–3 cm dziļi. Vienreiz dienā tiem vēlams atjaunot kāta pamatnes griezumu. Ja ziedkāta gals ir sašķēlies un uzlocījies, tas liecina, ka vadaudi ir aizsprostojušies – tātad narcišu kāti jāapgriež.

Atšķirībā no tulpēm narcises ir piemērotākas griezto ziedu iegūšanai. Ja tulpēm kopā ar ziedu jānogriež divas lapas (tas krietni samazina sīpolu ražu), narcisēm noplūc tikai ziedu, bet lapas paliek pie auga.

Šķirnes tirgum

Komerciāliem nolūkiem var izmantot ļoti daudz narcišu šķirņu. Ziedu tirgotāji lielākoties izvēlas narcises ar gariem, izturīgiem un pietiekami drukniem kātiem un lieliem, košiem kontrastējošu krāsu ziediem. Pēc puķkopja domām, līderes tirgum joprojām ir ‘The Pensioner’ (stingra, balta, ar lielu, koši rozā vainadziņu), ‘Dick Wilden’ (sena standartšķirne ar pildītiem dzelteniem ziediem), ‘Tahiti’ (pildīta dzeltena ar sarkanu vidu) un ‘Precocious’ (balta ar rozā, gofrētu vainadziņu).

Latvijas ziedaudzētāji tradicionāli agri pavasarī tirgum audzē divas sīpolpuķes – tulpes un narcises. Narcišu šķirņu arvien ir daudz mazāk nekā tulpju. Taču ir īpašības, kas piemīt narcisēm, bet tulpēm ne:

• tulpes nesmaržo, bet narcises ir smaržīgas,

• saules ietekmē tulpes vīst un atplaukst, bet narcisēm saules gaisma nekaitē,

• transportēšana tulpēm ir viegla, narcisēm – apgrūtinoša (apaļās ziedu formas dēļ). Narcises ir graciozākas, maigākas, tāpēc arī vairāk saudzējamas.

Prīmulu pavairošana

Audzēšanai podiņos Kārlis Čulkstens prīmulas (Primula acaulis) sēj jūnija sākumā, lai līdz rudenim būtu izauguši krietni stādi. Tad augiem nodrošina divu mēnešu ilgu vēsuma periodu, pēc tam tos sāk modināt. Pirmās – agro šķirņu prīmulas uzzied jau decembrī.

Veicot sēju, puķkopis uztur 15–18 °C temperatūru, tad sēklas sadīgst 10–14 dienās. Lai netiktu kavēta prīmulu sadīgšana, temperatūra nedrīkst pārsniegt +20 °C. Kad sadīgst, sējumus novieto vēsā vietā (10–15 °C). Tiklīdz augiem ir izaugušas pirmās trīs īstās lapas un tos iespējams saņemt pirkstos, piķē podos pa vienam. Uzziedināšanai podiņiem jābūt 12 cm diametrā, jo tādos prīmulas veido spēcīgu sakņu sistēmu un dod vairāk ziedu (pareizi aprūpēts augs priecē ar 50–60 ziediem).

Turpina audzēt vēsā vietā, lai stādi neizstīdzētu. Augiem nepieciešama 0…+3 °C temperatūra, jo jānobriest pumpuriem. Ir dzirdēti ieteikumi prīmulas ziemā turēt +9 °C, tomēr puķkopis tam nepiekrīt: “Jo zemāka temperatūra, jo labāk. Nedrīkst siltumnīcu par daudz sildīt, jo tad ziedi sāk strauji skriet ārā un tos visus nevar realizēt tirgū vienā reizē. Augus modinu pie +19 °C temperatūras, lai tie pakāpeniski raisītu ziedus.”

Augsnei jābūt bagātai ar barības vielām un pietiekami mitrai. Puķkopis prīmulām izmanto pašgatavotu substrātu – skābu kūdru, kas bagātināta ar ilgiedarbības mēslojuma granulām, kaļķiem un dzelzs helātu.

Audzēšanas laikā prīmulas nedrīkst nedz iekaltēt, nedz pārliet. Pārlieks mitrums rosina pelēkās puves attīstību. Noteikti vajadzīga arī vēdināšana.

“Lai prīmulas krāšņi uzziedētu, priecētu pircēju acis un mudinātu tās iegādāties, daudz kas atkarīgs no izvēlētās šķirnes. Prakse rāda, ka visejošākās ir dzelteniem un sarkaniem ziediem ziedošās prīmulas, bet vismazāk pieprasītas ir zilziedu šķirnes. Protams, cilvēkiem patīk ne tikai lielie ziedi, bet arī veselīgs lapojums, kas dod labu izskatu,” teic Kārlis Čulkstens.

Prīmulas istabā

Maldīgs ir viedoklis, ka prīmula grūti kopjama, niķīga kultūra, ka drīz vien pēc nopirkšanas tā jāmet ārā, jo nīkuļo. Lai prīmula ziedētu ilgi, jāzina, kādā vietā podiņu turēt un kā par augu ikdienā rūpēties.

Audzētājs iesaka puķes novietot vēsā un pēc iespējas gaišākā vietā, piemēram, verandā (jo zemāka temperatūra telpā, jo labāk). Augsne visu laiku jāuztur viegli mitra. Laistīšanai ieteicams izmantot lietusūdeni. Nedrīkst pārliet, jo tad augu saknes nopūst un ziedi ātri novīst. Prīmulas nav nepieciešams mēslot, jo puķkopis substrātam jau pievienojis ilgiedarbības mēslojumu, kas baro puķes 2–3 mēnešus. Ja puķes podiņā pareizi kopj, tās var priecēt vairākas nedēļas.

Iedzīvojas dārzā

Kad prīmula podiņā noziedējusi, to var pietaupīt stādīšanai dārzā pavasarī, kad augsne pietiekami iesilusi. Stāda siltā vietā, pietiekami mitrā, trūdvielām bagātā augsnē, koku paēnā, lai ik rudeni prīmulas tiktu bagātīgi nosegtas ar nobirušu lapu klājienu, tā novēršot krasas temperatūras svārstības augsnē.

Labvēlīgos apstākļos prīmulas vienuviet aug daudzus gadus. Nevajadzētu tās stādīt ceļmalās vai apmalēs, grantainā augsnē, jo no betona nāk aukstums, tāpēc augi ziemā nosalst.

LA.lv
IB
Indulis Burka
Praktiski
Uz jumta ar gāzes degli – kā strādāt, lai beigās nav jāsauc ugunsdzēsēji?
1 diena
AS
Anna Skariņa
Praktiski
8 vecmāmiņu ieteikumi biezākam maciņam
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Ražu liekam burciņās – ļauties fantāzijai un eksperimentiem!
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Girgensons ar saviem 50.vārtiem NHL nodrošina “Sabres” uzvaru
47 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Pētījums atklāj, vai Latvijas iedzīvotāji ir paši neiecietīgākie pret seksuālajām minoritātēm Eiropas Savienībā 2
51 minūtes
LE
LETA
Dabā
Vai novērosim siltuma rekordu? Izbaudām plus 17 grādus 20.oktobrī
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Facebook” lietotājus pārsteidz automašīna Iļģuciemā, kas burtiski uzkāpusi kokā
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Sēņošana turpinās – Kandavas novadā mežā apmaldījušies četri cilvēki
2 stundas