Praktiski
Dārzs

Narcises nīkuļo? Padomi, kā pareizi laistīt, mēslot un stādīt0

Foto-Fotolia

Manā dārzā neaug narcises. Varbūt nozīme ir augsnei? ŽENIJA RĪGĀ

– Narcises nav tik izvēlīgas pret augsni, galvenais nosacījums – jābūt pietiekamam, pastāvīgam mitrumam. Puķes var audzēt gan mālu saturošā augsnē, gan smiltiņā. Ja ir sablīvējies māls vai jūrmalas smilts, augsne, protams, jāielabo, lai būtu trūdvielām bagāta. Sīpolpuķēm nedēļā nepieciešams aptuveni 20 litru ūdens uz kvadrātmetru. Ja debesu kanceleja to neiedod, jālaista pašiem, – uzsver narcišu kolekcionārs Gunārs Birznieks no Alsviķu pagasta.

Narcisēm mitrums visvairāk vajadzīgs no aprīļa beigām līdz pat jūnija vidum, kamēr augi pārzied un sāk audzēt jaunos sīpolus. Diemžēl Latvijā pavasaros reizēm uznāk sausuma periodi. Ja šajā laikā narcisēm ilgstoši trūkst mitruma, tām ir neliels sīpolu pieaugums un arī mazāki ziedi.

Narcišu audzētājs stāsta, ka agrāk puķkopji netika skaidrībā, kāpēc dārzos slikti zied senās, smaržīgās dzejnieku narcises. Tika izteikta versija, ka narcisēm trūkst kālija. – Praksē pārliecinājos, ka pie vainas ir nevis kālija deficīts, bet gan ūdens trūkums laikā, kad ieriešas jaunie ziedpumpuri. Tas izskaidrojams tādējādi, ka narcišu dzimtene ir Alpu pļavas un kalnu nogāzes, kur pavasarī, kūstot sniegam, tās saņem mitrumu, taču necieš no lieka ūdens, jo drenāžu nodrošina nogāzēs esošie zvirgzdi, – viņš skaidro.

Audzētājs arī atgādina, ka narcises, tāpat kā ziemas ķiploki, ir ļoti vārīgas kailsalā. Lai sīpolpuķes pasargātu no sala, kā arī stādījumi neaizaugtu nezālēs, augustā, kad nokrituši narcišu laksti, ieteicams iesēt auzas. Ziemā graudaugu segums būs mulča, bet pavasarī to ar grābekli nokasa. Mazdārzos rudenī stādījumam uzber vismaz dažus centimetrus biezu sūnu vai zāļu kūdras kārtu.

Narcises pārstāda, ņemot vērā šķirni. Lielziedu un pildītās narcises, kas vairojas gausi, vienā vietā var audzēt 2–4 gadus, bet tās, kas vairojas ātri, – ne ilgāk par trim gadiem, jo tad sīpolu čemuriem sāk pietrūkt barības vielu. Gunārs Birznieks piebilst, ka visracionālāk visas narcises audzēt divgadīgā kultūrā, jo tad tās veido kvalitatīvākus ziedus.

Parasti stāda trīs sīpolu dziļumā. Sīpolus nedrīkst likt augsnē pārāk sekli. Jo narcises dziļāk stāda, jo tās slinkāk vairojas, taču veido lielākus sīpolus.

– Gan narcises, gan ziemas ķiplokus ieteicams stādīt tā, lai laksti augtu ierindā. Stādot, kā pagadās, laksti pēc noziedēšanas sāk gulties rindstarpās un ir grūti stādījumu ravēt. Sīpolu vajag sadalīt un stādīt tā, lai dalīšanas virziens sakristu ar rindiņas virzienu. Šādi audzējot, dobi ir vieglāk apstrādāt, – pamāca Gunārs Birznieks.

Salīdzinot ar tulpēm, narcises jāmēslo divreiz vairāk, pretējā gadījumā ir mazi sīpoli. Audzējot baltā smiltiņā, nedrīkst pārspīlēt ar minerālmēslu devām, citādi apdegs saknes. Vieglās smilts augsnēs labāk piebarot biežāk un mazās devās, papildus augsnē iestrādāt arī trūdvielas, lai amortizētu barības vielu koncentrāciju.

Agrā pavasarī stādījumiem vajadzīgs slāpekļa mēslojums. Tiklīdz kūst sniegs un dobes ir skaidri redzamas, izmanto amonija nitrātu (pat 50–80 g/m2) – tas ir vienīgais mēslojums, kas iedarbojas aukstā zemē. Pēc tam ap ziedēšanas laiku dod pilnmēslojumu, piemēram, YaraMila Cropcare (11–11–21). Ja šie minerālmēsli šķiet par dārgu, var izmantot lētākus, kartupeļiem domātos, kuros ir daudz kālija.

– Narcises vislabāk izskatās bagātīgā pušķī. Apstādījumiem tās nav tik piemērotas kā tulpes, jo puķēm ir viena brīnišķīga īpašība – narcises, tāpat kā saulespuķes, vienmēr skatās uz saulīti, tātad uz vienu pusi. Lai iegūtu gaidīto efektu, sīpolpuķes dobē jāizvieto tā, lai skatpunkts būtu no dienvidiem uz ziemeļiem, – iesaka Gunārs Birznieks.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izlietne – vannas istabas vizītkarte? Karstākās tendences ilgtspējīgam dizainam katrā vannas istabā
9 stundas
KB
Kristīna Blaua
Praktiski
12 radošu ideju ledus formiņu izmantošanai. Vairākas tiešām pārsteidzošas!
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Jāzina katram latvietim! Postošākās kartupeļu slimības glabāšanas laikā
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Valdība atbalsta ieceri Latvijā izveidot 39 pašvaldības esošo 119 vietā 1
32 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Tiesībsarga biroja pagalmā sašauts automašīnas logs
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Dienā līdz +14..+19 grādiem: laika prognoze trešdienai
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ekspremjeru Kalvīti Saeimā izjautā par OIK nodarīto kaitējumu
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Sports
Kaspars Bērziņš uz pusotru mēnesi atgriežas VTB Vienotajā līgā
1 stunda