Praktiski
Mājas mīluļi

Namiņš un nagu asināmais peļu junkuram. Uztaisi tādu pats! + Shēma0

Foto-Shutterstock

Ja mājās dzīvo kaķis, noteikti ir vieta, kur tas spēlējas un asina nagus. Turklāt dara to nevis tāpēc, ka par katru cenu gribētu iznīcināt kādu mēbeli vai durvju stenderi – dzīvnieks vienkārši vēlas atbrīvoties no nolietotā nagu slāņa. Tiek trenēti nagu ievilkšanas un izvilkšanas muskuļi, kā arī iezīmēta teritorija ar dziedzeru sekrētu.

Dzīvniekam tās ir svarīgas norises, nevis niķi, tāpēc vislabāk laikus parūpēties par vietu, kur mājas mīlulis to var darīt bez saimnieku pārmetumiem.

Vēl kaķim patīk nedaudz slēptas vietas, kur atpūsties pēc aktīvas darbošanās – miegā tas mēdz pavadīt pat pusi diennakts.

Sporta zāle kaķim

Peļu junkuram var ierīkot savu sporta zāli, kas vienlaikus ir vieta nagu asināšanai un atpūtai. Protams, veikalā iespējams iegādāties gatavu namiņu, tomēr tas maksās diezgan dārgi, ap 100 eiro, turklāt var nebūt ilgmūžīgs, jo bieži vien izgatavots no plastmasas caurulēm un biezāka preskartona vai MDF loksnes.

Izgatavojot namiņu pašu spēkiem, var izmantot daudz izturīgākus un nebūt ne dārgākus materiālus. Vēlams darboties kopā ar bērniem un mazbērniem, tādējādi mācot viņiem ne tikai rūpēties par mājdzīvniekiem, bet arī izgatavot sev nepieciešamos priekšmetus un ļaujot vaļu konstruktora talantam un fantāzijai.

Lai izgatavotu nagu asināmo, nepieciešamas trīs 50 x 50 mm koka brusiņas 2000 mm, 1150 mm un 750 mm garumā. Tā kā daļa koka vēlāk tiks apvīta ar dabiskās šķiedras auklu, tas var būt neēvelēts. Aptuvenās izmaksas – 3 eiro. Vēl vajadzēs 9 mm biezu finieri. Kopējais daudzums – 1,85 m2. Vienā loksnē parasti ir 3,125 m2, un tā maksā nepilnus 25 eiro. Atlikušais finieris noteikti noderēs citām vajadzībām, taču detaļas var izgatavot arī no atgriezumiem un vēl vairāk ietaupīt. Tāpat nepieciešami 2 m2 mīkstā grīdas seguma, kas maksā aptuveni 8 eiro, kokskrūves, metāla leņķīši stiprinājumiem, daži desmiti metru dabiskās šķiedras auklas 8–10 mm diametrā. Kopējās namiņa izmaksas – aptuveni 50 eiro.

Galerijas nosaukums

Jāpadomā par drošību

Vispirms izzāģē finiera loksnes. Pamatam – 750 x 500 mm, plauktiņiem – divas 500 x 500 mm loksnes, divas 200 x 200 mm lok­snes, vienu 300 x 300 mm loksni. Savukārt namiņam vajadzīgas četras 350 x 400 mm un divas 350 x 350 mm loksnes.

Plauktu loksnēs izzāģē caurumus brusiņām un konstrukciju sastiprina ar metāla leņķīšiem. Namiņu arī no iekšpuses stiprina ar mazākiem metāla leņķīšiem. Vienā no sānu sienām izzāģē apaļu caurumu ieejai. Gan caurumus brusiņām, gan ieejas atvērumam viegli var izzāģēt ar elektrisko figūrzāģi, vispirms izurbjot attiecīga diametra urbumu asmenim.

Plauktiņus un namiņu apvelk ar mīksto grīdas segumu. To var izvēlēties telpas interjeram pieskaņotā tonī. Savukārt stiprināšanai var izmantot karsto līmi vai skavu pistoli. Kad konstrukcija saskrūvēta, brusiņas aptin ar dabiskās šķiedras auklu, veidojot vietu nagu asināšanai. Turklāt aukla paslēps metāla konstrukcijas elementus. Arī auklu stiprina vai nu ar karsto līmi, vai metāla skavām.

Kad namiņš gatavs, to vēlams piestiprināt pie grīdas vai sienas, lai kaķis rotaļājoties nevarētu apgāzt. Stiprinājumi jāizvēlas, ņemot vērā dzīvnieka svaru. Ja kaķēns vēl mazs, atcerieties – jau pavisam drīz tas izaugs par lielu, skaistu un veiklu kaķi.

LA.lv