Dārzs, Sakņu dārzs

Modē nākušas polikarbonāta siltumnīcas. Ķīmiķe skaidro, cik tās bīstamas

Foto-Shutterstock

Dēls pagājušajā gadā uzcēla polikarbonāta siltumnīcu. Nesen dzirdēju, ka šis materiāls esot kaitīgs. Vai tā ir taisnība? AINA SMILTENĒ

– Dažādos informācijas avotos pēdējā laikā ir parādījusies informācija par bisfenola A kaitīgumu. Nevar noliegt, ka šī ķīmiskā viela ir kaitīga cilvēkiem un citiem dzīvajiem organismiem. Tajā pašā laikā polikarbonāts ir lielmolekulārs polimērs, kura ieguves procesā bisfenols A ir tikai viena no izejvielām, kas, veidojot gatavo materiālu, nesaglabā savu sākotnējo struktūru un īpašības, – skaidro RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Polimērmateriālu institūta pētniece Velta Tupureina.

Iespējamais bisfenola A kaitīgums polikarbonātā ir plaši pētīts un novērtēts dažādās pasaules valstu institūcijās. Tika atzīts, ka polikarbonāts veselībai nav kaitīgs, jo bisfenola A deva, kas izdalās no polikarbonāta, ir 0,0000125 mg uz 1 kg ķermeņa masas dienā. Tas ir aptuveni 4000 reižu mazāk par pieļaujamo devu ASV (0,05 mg uz 1 kg ķermeņa masas dienā).

EFSA (European Food Safety Authority) saistībā ar pārtikas produktiem ir samazinājusi iepriekš pieļauto bisfenola A līmeni polikarbonātā no 50 µg uz 4 µg uz 1 kg ķermeņa masas dienā.

Tādējādi, izmantojot polikarbonāta loksnes siltumnīcām, nav iemesla baidīties par to negatīvo ietekmi uz cilvēkiem vai augiem.

15 Komentāri

    1. Pētot ar vēzi saslimušos jāņem vērā visi faktori. Sakarību ar bisfenolu nevarēs atdalīt no citām ietekmēm. Pētijumi nekad neparādīs tīru ainu, jo nevar sašķirot dažādu faktoru ietekmi!

  1. Modē nākušas polikarbonāta siltumnīcas. Ķīmiķe skaidro – vai tās nav bīstamas veselībai.
    Manuprāt šāds virsraksts būtu piemērotāks…

  2. no ķīnas nāk iekšā bez jebkādas aiztures kaitīgas un pat bīstamas vielas dažādu nekvalitatīvu izstrādājumu veidā. Tāpat tiek ievesti atkritumi un sadedzināti, pat Jūrmalā. Tas viss kundzi neuztrauc?

  3. Vairāk vajadzētu uztraukties par rapša eļļu pārtikā.Lai iegūtu labu ražu,tad rapsis ir jāmiglo vairākkārtīgi gan pret kaitēkļiem,gan pret slimībām.Reklamē jau gan,cik viņā ir Omega 3,Omega 6,Omega 9,bet cik ir ķīmijas,tas nekur netiek minēts.Ārzemēs visam ir noteiktas un stingri ievērotas ķīmijas noteiktās normas,bet mums tik lai būtu lielāka raža un dārgāk pārdotu.

  4. Nezinu par polikarbonāta kaitīgumu , bet kā gadiem pieredzējis dārznieks varu pateikt , ka šīs siltumnīcas ir pēdējie mēsli ar ko atkal tiek šmaukti naivie un lētticīgie. Kā zināms , tad viena no galvenajām prasībām , lai augi normāli attīstītos ir ultraviolētā starojuma nokļuve pie augiem. Šis materiāls laiž cauri tikai ļoti minimālu devu , kas ir pilnīgi nepietiekami augu augšanai . Pie tam pāris gadu laikā materiāls no putekļiem un citiem iemesliem nosūbē , paliek nespodrs un vispār neko vairs cauri nelaiž. Bet no sākuma jau izskatās kruta un labi iederas dārza interjerā. Tikai pēc tam to varēs izmantot tikai kā saunu , lai nomazgātos.

    1. Nu tikai nevajag! Man tāda siltumnīca ir 4 gadus. Augi aug ļoti labi. Un ja ar laiku nosūbēs, nav problēmu segumu nomainīt. Galvenais, lai ir stiprs karkass.

Pievienot komentāru