Praktiski
Dārzs

Modē nākušas polikarbonāta siltumnīcas. Ķīmiķe skaidro, cik tās bīstamas0

Foto-Shutterstock

Dēls pagājušajā gadā uzcēla polikarbonāta siltumnīcu. Nesen dzirdēju, ka šis materiāls esot kaitīgs. Vai tā ir taisnība? AINA SMILTENĒ

– Dažādos informācijas avotos pēdējā laikā ir parādījusies informācija par bisfenola A kaitīgumu. Nevar noliegt, ka šī ķīmiskā viela ir kaitīga cilvēkiem un citiem dzīvajiem organismiem. Tajā pašā laikā polikarbonāts ir lielmolekulārs polimērs, kura ieguves procesā bisfenols A ir tikai viena no izejvielām, kas, veidojot gatavo materiālu, nesaglabā savu sākotnējo struktūru un īpašības, – skaidro RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Polimērmateriālu institūta pētniece Velta Tupureina.

Iespējamais bisfenola A kaitīgums polikarbonātā ir plaši pētīts un novērtēts dažādās pasaules valstu institūcijās. Tika atzīts, ka polikarbonāts veselībai nav kaitīgs, jo bisfenola A deva, kas izdalās no polikarbonāta, ir 0,0000125 mg uz 1 kg ķermeņa masas dienā. Tas ir aptuveni 4000 reižu mazāk par pieļaujamo devu ASV (0,05 mg uz 1 kg ķermeņa masas dienā).

EFSA (European Food Safety Authority) saistībā ar pārtikas produktiem ir samazinājusi iepriekš pieļauto bisfenola A līmeni polikarbonātā no 50 µg uz 4 µg uz 1 kg ķermeņa masas dienā.

Tādējādi, izmantojot polikarbonāta loksnes siltumnīcām, nav iemesla baidīties par to negatīvo ietekmi uz cilvēkiem vai augiem.

LA.lv