Praktiski
Mājas mīluļi

Mitrais dermatīts – liela garspalvaino suņu problēma vasarā0

Foto-LETA/AFP

Autore: Aija Lietiņa, Delfi.lv

“Manam sunim ļoti patīk peldēties, taču viņam ir dikti biezs kažoks, kas slikti žūst. Pagājušajā vasarā kādudien suns sāka šausmīgi kasīties, un, pašķirot spalvu, uz ādas pamanīju vairākus sulojošus jēlumus. No veterinārārsta uzzināju, ka tas ir mitrais dermatīts, kas ir ļoti izplatīta problēma garspalvainiem suņiem vasarā un jo īpaši tiem, kuri bieži dzīvojas pa ūdeni. Jēlumi tika saārstēti ar antibiotikas saturošu ziedi, taču palicis jautājums – vai iespējams kaut ko darīt, lai sunim atkal neveidotos mitrais dermatīts? Visu vasaru liegt mīlulim ūdenspriekus negribas,” portālam “MansDraugs.lv” jautā kāda lasītāja. Lūdzām padomu veterinārārstei Ievai Līdumniecei.

“Ja vasarā suņa apmatojums ilgstoši ir mitrs, āda zem tā sasūt un kļūst par ideālu vidi, kur vairoties baktērijām. Veidojas ādas iekaisums, ko dēvē par mitro dermatītu,” skaidro klīnikas “Mazo brāļu hospitālis” veterinārārste Ieva Līdumniece. Sākumā par iekaisumu liecina vien apsārtums un nieze. Suns iekaisušās vietas sāk aktīvi kasīt un laizīt, padarot situāciju vēl smagāku, jo siekalas nozīmē papildu mitrumu, bet kasīšana – brūces, kur viegli iekļūt baktērijām.

Mitrais dermatīts progresē ātri un visbiežāk saimnieks to pamana tikai tad, kad sunim jau izveidojušies strutojoši jēlumi. Kažoks šajās vietās parasti ir saķepis, un jūtama nepatīkama smaka.

“Visbiežāk mitrais dermatīts suņiem veidojas pēc peldēšanās, taču ķepaiņi no tā nav pasargāti arī tad, ja saimnieks ūdenim pat tuvumā nelaiž. Nereti, lai izveidotos ādas iekaisums, pietiek ar to, ka gaiss ir silts un mitrs,” stāsta Ieva Līdumniece.

Atsevišķām šķirnēm veidojas biežāk

Ne visiem garspalvainajiem suņiem vasarā draud mitrais dermatīts. Daktere skaidro, ka ir vairākas šķirnes, kam ir izteikta nosliece uz mitrā dermatīta veidošanos. Tie ir Bernes ganu suņi, vācu aitu suņi, Kaukāza aitu suņi, zeltainie retrīveri, Labradoras retrīveri, sanbernāri un rotveileri. Tam ir saistība ar apmatojuma biezumu un ādas jutīgumu.

“Diemžēl ir suņi, kuri ar šo problēmu atkārtoti saskaras divas vai trīs reizes siltajā sezonā,” piemetina daktere.

Mitrā dermatīta ārstēšana

Lai saārstētu jēlumus, veterinārajā klīnikā sunim vispirms attiecīgajās vietās nodzen apmatojumu. Caurumi kažokā, protams, diez ko skaisti neizskatās, taču, pateicoties tiem, iekaisušās vietas sāk ventilēties, izgaro mitrums un suns pēc laika beidzot var atviegloti uzelpot, jo atkāpjas neciešamā nieze. Par izcirpto apmatojumu nav ko kreņķēties – tas ar laiku ataugs!

Jēlumi regulāri jāapstrādā ar antibiotikas saturošu ziedi, bet smagākos gadījumos sunim antibiotikas jālieto arī iekšķīgi.

Medikamentus un ārstēšanas plānu četrkājainajam pacientam izraksta veterinārārsts.

Kā pasargāt suni no šīs kaites

Lai pasargātu mīluli no mitrā dermatīta, daktere Līdumniece iesaka, siltajai sezonai sākoties, doties pie suņu friziera (grūmera) un nocirpt apmatojumu īsāku. Biezā kažoka īpašniekiem tas būs atvieglojums arī tādēļ, ka vairs nebūs tik karsti. “Man ir paziņa, kura savam zeltainajam retrīveram katru vasaru nodzen uz pusi īsāku apmatojumu un, pateicoties tam, mitrais dermatīts problēmas vairs nesagādā,” piebilst Ieva Līdumniece.

Ja apmatojumu cirpt negribas, jācenšas pēc iespējas biežāk – jo īpaši pēc peldes – suņa kažoku viscaur izbužināt ar izplestiem pirkstiem, lai tas labāk žūtu un varētu laikus sataustīt valgos, iekaisušos laukumus, ja tādi parādījušies.

Saistītie raksti

Daktere stāsta: “Man ir pacienti, kuri piešāvušies konstatēt savam mīlulim mitro dermatītu, tikko tas sācis veidoties. Viņi uzreiz šajā vietā nocērp sunim spalvu, lai āda ventilējas un dzīst. Ja skarts neliels ādas laukums un iekaisums tiešām ir laikus konstatēts, reizēm var iztikt pat bez antibiotikām. Ja dermatīts jau izpleties plaukstas lielumā vai lielāks, tad gan bez tām nekādi neiztikt.”

Mitrā dermatīta simptomi

* Suns nepārtraukti laiza, kodī vai kasa vienu un to pašu vietu uz sava ķermeņa.
* Kažokā redzami salaizīti, saķepušas spalvas laukumi, kam ir nepatīkama smaka.
* Uz suņa ķermeņa parādās valgi ādas laukumi bez apmatojuma.
* Suņa kažokā sataustāmas brūces un kreveles.

LA.lv