Praktiski
Mājas

Mirdzoši sveicieni jubilejās un kāzās – laterniņas 0

Foto – Shutterstock

Gada garumā mūsu tuviniekiem – maziem un lieliem – gaidāmas jubilejas un citi svētki, kuros gribēsies viņus pārsteigt ar neaizmirstamiem mirkļiem. Ar mirdzošām laterniņām vai citiem atribūtiem iespējams radīt svētku noskaņu.

Gaišajās dienas stundās svinībās iecienīti ar hēliju pildīti baloni. Tie ir vieglāki par gaisu, tādēļ paceļas augšup. Krāsu palete ir plaša: baltu, sarkanu, rozā, tumši un gaiši zilu, oranžu, dzeltenu, zaļu vai lillā la­teksa balonu cena sākas no nepilna eiro. Ar uzdrukātiem vēlējumiem, piemēram, “Daudz laimes dzimšanas dienā” vai “Priecīgu vārdadienu” 28–30 cm lieli baloni maksās 1,20 eiro, tāpat arī ar cipariem, kas atzīmē jubilejas gada skaitli. Lielāki (46 – 89 cm) metāliskas folijas baloni, kā arī apdrukāti caurspīdīgi plastmasas baloni (56 cm) maksā no pieciem eiro. Pie hēlija baloniem var piestiprināt un augstu gaisā pacelt kāzu vai dzimtas karogu (izgatavotu no plāna un viegla auduma).

Tumšos vakaros noder ar hēliju piepildāmi mirdzoši krāsaini baloni (25 cm, cena internetveikalā brinumlaternas.lv 1 eiro), kuru augšpusē piestiprināta LED diode. Tā strādā četros režīmos – mirgo ātri, lēnām, deg vienmērīgi vai ir izslēgta. Diodi baro divas baterijas, viens komplekts nodrošina 24 stundu darbību. Nomainot baterijas, diodi iespējams darbināt līdz pat 10 000 stundām. No dažādu izmēru un krāsu parastajiem baloniem iespējams veidot balonu vītnes, kolonnas u. c. gaisīgas konstrukcijas, tikai jāiegādājas arī speciāls sūknis. 
Papīra laternas var būt lidojošas, peldošas, kā arī izmantojamas dārzā. Dārza laternas izskatās kā skaisti perforēti papīra maisiņi ar zīmējumiem. Tajos ieber nedaudz smilšu (stabilitātei), ievieto svecīti un noliek dārzā vai iekštelpās. Iekštelpās un ārā izmanto arī apaļos ķīniešu abažūrus, kas nopērkami baltā, rozā, sarkanā, oranžā, violetā, zaļā, tirkīza, dzeltenā un brūnā krāsā. Visbiežāk šajos lukturos iekarina elektrisko vadu, taču, pašam paķimerējoties, ar stiepli iespējams ievietot arī sveci. Ražotāji piedāvā arī no krāsaina papīra gatavotas peldošas laternas un lukturīšus, kurus novieto ūdenī, sniegā vai pļavā, radot brīnumainu krāsu rotaļu (tā ilgs trīs stundas – tik ilgi degs laternai pievienotā svece). Īpašu gaisotni uzbur, izvietojot laternas piemājas dīķī vai baseinā. Laternas parasti ir lotosveida, ziedu izmēri var sasniegt 30 centimetrus. Liela (45 cm) zieda formas ūdens laterna maksā ap diviem eiro. Taisnstūraini lukturīši izgatavoti no balta rīspapīra. Uz lukturīšu malas svinību dalībnieki var uzrakstīt savus novēlējumus un tad palaist ūdens straumē. Jāatceras, ka stiprā vējā un ātrā straumē gaismeklis var apgāzties. Modernākā versijā papīra laterna ievietota trauciņā un ir aprīkota ar vairākkārt izmantojamu LED diodi. Peldošos lotosus var likt arī kā dekorāciju traukā uz galda vai dārzā.

Visstilīgākās no šīs saimes ir gaisa laternas, kuras svētku organizētāji salīdzinoši nesen iekļāvuši svinību arsenālā. Laterna piepildās ar silto gaisu, kas rodas, degot deglim, un vieglais, no plāna papīra gatavotais maiss izplešas un paceļas gaisā. Āzijas valstīs tās dēvē par debesu, uguns, laimes vai gaismas laternām, ļaudis uzskata, ka ar tām viss sliktais uzlido debesīs un sākas jauna un laimīga dzīve. Arī Eiropā tās kļuvušas populāras dažādos svētkos, kāzās, jubilejās, gadatirgos un festivālos. Cilvēki pirms laternu palaišanas tajās iečukst savas vēlmes vai arī uz tām uzraksta savas lūgšanas par laimi, bagātību, panākumiem un veselību, lai gaismeklis tās uznestu debesīs. Nopērkamas baltas, krāsainas un apdrukātas laternas, gatavotas no rīspapīra un bambusa. To izmēri ir 105×100 cm vai 105×60 cm, cena divi trīs eiro. Komplektā iekļautais speciālais deglis deg 7 – 10 minūtes. Šajā laikā pacelšanās augstums sasniedz 400 metrus un laterna redzama vairāku kilometru attālumā. Labs skats ir naktī, palaižot apmēram 20 – 30 laternas ar 30 sekunžu intervālu. Bērnu īpašajās svētku dienās internetveikals laternas.lv piedāvā par 4,25 eiro uz lukturīšiem izveidot uzrakstu vai iemīļotu multeņu varoņu zīmējumu. Lai arī ugunsdzēsēji skatās šķībi, laternas pirkt un lietot drīkst, īpaši mitrajā sezonā.

Saistītie raksti

Iecienīts karnevālu un bērnu svētku atribūts ir plaukšķenes, pazīstamas arī kā “konfeti” jeb “hlapuška”. Pēc aukliņas paraušanas atskan blīkšķis un gaisā novirpuļo tūkstošiem mazu papīra gabaliņu – gluži kā krāsains sniegputenis! Mazās plaukšķenes var atrast, piemēram, vietnē www.aldi-pirotehnika.lv. “Efektīgs svētku rotāšanas līdzeklis ir pneimofigūras, kuras var iznomāt uzņēmumā,” iesaka SIA “Rīgas rēvija” direktore Svetlana Panova. “Līdz 7 metrus augstie “SKY MEN” giganti dejos gaisa plūsmā, savukārt “SKY TUBE” kolonnas dažās sekundēs uzšausies 30 metru augstumā, radot uguņošanas efektu. Tad gaiss izplūdīs pa atvērto galu, kolonna atgriezīsies sākumstāvoklī un atkal no jauna tieksies debesīs.”

Izmantojot īpašu maģisko pulveri, ko var meklēt internetveikalos, var sarūpēt brīnumaini krāsainu ugunskuru. Tajā iemet pulvera paciņu, kas deg līdz stundai un iekrāso liesmas dažādos toņos. “Brīnumpulveri” nelieto telpā, virs tā negatavo ēdienu. Lielākam ugunskuram izmanto vairākas paciņas.

LA.lv