Praktiski
Mājas

Minipagrabs uz lodžijas vai balkona. Kā tādu ierīkot, lai saglabātu lauku labumus0

Foto: Fotolia

Krājumu sagatavošana ziemai nav iedomājama bez dārzeņu un konservējumu glabātavas. Arī tad, ja dzīvojat pilsētā, būs vajadzīga vieta, kur glabāt vasarnīcā vai vecāku dārzā izaudzētos lauku labumus. Daudzstāvu ēkas pagrabs ne vienmēr ir piemērotākā vieta – ir pārāk auksts un sauss vai silts un mitrs. Turklāt pastāv risks, ka pagrabā mītošie kaķi var galdā ceļamajām veltēm piešķirt kādu pikantāku garšas un aromāta noti.

Viens no iespējamiem risinājumiem, ja neskaita regulāru lielveikala sakņu nodaļas apmeklējumu, ir glabātavas ierīkošana uz dzīvokļa lodžijas vai balkona.

Šāds konteiners vislabāk būs piemērots kartupeļu, burkānu, biešu un citu sakņaugu glabāšanai. Glabātavā jānodrošina +3…+7 grādu temperatūra. Ziemā reizēm gaisa temperatūra nokrītas krietni zem nulles, tāpēc konteinerā nepieciešams ierīkot apsildi. Attiecīgi vasarā siltinājuma slānis kavēs glabātavas uzsilšanu. Ja tomēr temperatūru vajadzēs pazemināt, glabātavā var ievietot sasaldētus aukstuma kastēm paredzētos blokus.

Siltinājums un apsilde

Šādas glabātavas ierīkošana ir pa spēkam ikvienam – jāiegādājas vien nepieciešamie materiāli: 10 mm biezs finieris vai OSB plāksnes ārējām sienām, mazliet plānāks – iekšējām, koka latiņas karkasam, siltinājumam putupolistirols, putupolietilēns vai analoģisks mitrumizturīgs materiāls (tā biezums 50–100 mm, cena – sākot no 1,80 eiro par kvadrāt­metru). Iekšējai apdarei arī vajadzēs ar foliju pārklātu putupolietilēnu. Materiāla biezums – 8 mm, un kvadrātmetrs šā materiāla maksā nepilnus trīs eiro. Būs vajadzīgs arī elektriskais sildītājs. Šim mērķim var noderēt infrasarkanās apkures plēves. Kvadrātmetrs šāda materiāla nopērkams, sākot no 20 eiro. Nelielai glabātavai varētu noderēt arī 40–60 vatu spuldzīte, kuras radītā siltuma būs pietiekami. Vajadzīgs termoregulators, kas nepieciešamības gadījumā ieslēgs apsildi. Sirdsmieram glabātavu vajadzētu aprīkot ar termometru – vislabāk tādu, lai mērījumus var nolasīt, glabātavu neatverot.

Tāpat būs vajadzīgas skrūves, eņģes vākam, metāla stūrīši, montāžas putas siltinājuma materiāla savienošanai. Putas var izmantot arī kā siltinājuma materiālu, aizpildot telpu starp divām finiera loksnēm. Vienīgi jāizvēlas putas ar mazāku izplešanās koeficientu.

No darbarīkiem nevarēs iztikt bez zāģa, skrūvgrieža, āmura, mērlentes, uzstūra, urbja un zīmuļa.

Jāsāk ar karkasu

Vispirms no brusiņām un metāla stūrīšiem izveido glabātavas karkasu un izgatavo atbilstošu koka konstrukciju tās apakšai, jo glabātavai jābūt piepaceltai virs lodžijas grīdas.

Karkasa iekšpusē piestiprina plānākas finiera vai OSB lok­snes, tās piegriež un ievieto karkasā siltinājuma materiālu. Siltinājuma biezumam jābūt vienādam ar latiņu biezumu. Ja palikušas spraugas, tās aizpilda ar montāžas putām – tā neveidosies aukstuma tiltiņi. Ierīko ārējo apšuvumu.

Glabātavas iekšpusē uz grīdas novieto infrasarkanās plēves segmentu, šis materiāls ir pietiekami drošs ekspluatācijā. Protams, var ierīkot lampiņām domātās patronas, taču tās ievērojami samazinās glabātavas lietderīgo tilpumu. Virs apsildes elementa drošā attālumā jāpiestiprina režģota materiāla dubultgrīda. Iekšējās sieniņas papildu izolācijai vēlams aplīmēt ar putupolietilēnu, kas uzklāts uz metāla folijas. Ja izmanto lampiņas, uz grīdas šo materiālu neliek.

Kad pieskrūvēts glabātavas vāks, pie savienojuma vietas – tajā pusē, kur eņģes, – piestiprina sloksni ar foliju pārklātā materiāla. Savukārt uz pārējām glabātavas sienu un vāka saskarsmes virsmām pielīmē, piemēram, durvīm domātās blīvgumijas. Tāpat jānoblīvē vieta, kur elektrokabelis šķērso glabātavas sienas. To vislabāk paveikt ar montāžas putām.

Kastes, kurās tieši glabāsies dārzeņi, jāizgatavo no plāna sa­plākšņa, sienās ierīkojot ventilācijas caurumus. Kastēm jābūt izņemamām, lai glabātavu varētu viegli iztīrīt.

LA.lv