Praktiski
Dārzs

Mīļoto rozi var pavairot. Padomi potzaru sagatavošanai pašu spēkiem0

Foto – Sandra Ruska

Man dārzā aug ļoti skaista roze. Viņa stādīta sen, nosaukumu nezinu un citur tādu neesmu redzējusi. Vai no tās var ņemt potzarus un dot pārpotēt? Kā to darīt? ELĪZA Talsos

Rožu dzinumi potēšanai jāgriež, pirms iestājies sals, kas var apsaldēt uz zariem snaudošos pumpurus, skaidro rožkope Daila Trubiņa. Labākie potzari ir tādi, kas jau daļēji nobrieduši, pārkoksnējušies, kuriem zem mizas redzams balts kambija slānītis. Tādi būs zari, kuri vasarā ziedējuši. Jaunie spēcīgie dzinumi, kuriem ziedu vēl nav bijis, nebūs ne nobrieduši, ne piemēroti potēšanai.

Ja nav īstas pārliecības, kurš dzinums būs tas labākais, rožkope iesaka sagriezt vairākus. Krūmam var nogriezt pat visus zarus, atstājot apmēram 20 cm augstus stumbriņus. Dzinumus nav ko žēlot. Nākamgad ataugs vēl kuplāki un ziedēs vēl skaistāk, saprotams, ja tā nav roze, kas zied tikai vienreiz gadā un uz iepriekšējā gada dzinumiem. Ja tos nogriezīs, krūms pirmajā gadā atjaunosies, taču ziedēs tikai otrajā vasarā.

Dzinumi vajadzīgi vairāki arī tāpēc, ka ne visi pumpuri derēs potēšanai. To var novērtēt tikai speciālists. Turklāt rozei jāuzpotē vairāki kloni, jo kāds var nepieaugt. Pieauguma procents šķirnēm atšķiras.

Apgrieztos zarus atlapo un apņem ar viegli mitru purva sūnu (tādu, kurā aug dzērvenes) vai salveti. Saišķi aptin ar pārtikas plēvi. Iepako diezgan blīvi, galus aizloka. Uzglabā vēsā vietā, kur temperatūra nenoslīd zem nulles, piemēram, pagrabā vai ledusskapī, sakņu nodalījumā. Ne saldētavā!

Tad vienojas ar rožu potētāju, kad piegādāt zarus.

LA.lv