Praktiski
Rokdarbi

Mīlīga cepurīte un apaļšalle. Sīks darba apraksts ar shēmām0

Foto: Anda Krauze

Šāgada skaistais rudens mums bija īsta dāvana, tomēr, gribam vai ne, dienas kļūst īsākas, gaisa temperatūra krītas. Tuvojas ziema, un ir pienācis laiks gādāt jaunu cepuri un šalli.

Apaļšalle vēl aizvien ir aktuāla, jo kas gan var būt praktiskāks par šalli, kura cieši apņem kaklu. To adot, maina rakstus, – vienu joslu ada rievotajā adījumā, tai seko josla mežģīņrakstā.

Izmērs: 35×140 cm.

Materiāli: 200 g vidēji rupjas pelēkas merino vilnas dzijas un 50 g tumši brūnas kazlēna mohēras dzijas. 4. nr. adāmadatas.

Rievotais adījums: labās un kreisās puses rindas ada labiski. Malas valdziņus ada šādi: katras rindas sākumā malas valdziņu noceļ, kā adot labiski (pavediens aiz valdziņa), bet katras rindas beigās pēdējo, tas ir, malas valdziņu ada labiski.

Darba gaita: darbu sāk un beidz ar rievotā adījuma joslu, tas atvieglos sašūšanu.

• Uzmet 65 valdziņus un 8 rindas ada rievotajā adījumā.

• Nākamajā rindā veido raksta joslu: 7 valdziņus katrā šalles malā turpina adīt rievotajā adījumā (tad adījuma malas nerullēsies), bet pa vidu veido rakstu, ko ada pēc 1. shēmas. Šo joslu ada 19 rindas, tad 10 rindas rievotajā adījumā.

• Šalles garums būs sasniegts pēc noadītām sešām raksta joslām.

• Nobeigumā ada četras rievotā adījuma rindas.

Sašūšana: adījumu nenorauc, bet pavedienu nogriež tā, lai varētu sašūt šalles galus. Abas adījuma daļas – gan to, kas atrodas uz adāmadatas, gan noadīto daļu – liek vienu otrai pretim. Šujamadatu dur vienas detaļas pirmajā valdziņā no augšas un izvelk cauri otrajam valdziņam no apakšas, tālāk tāpat aizķer otras detaļas 1. un 2. valdziņu. Turpina, līdz sašūti visi valdziņi. Tā kā adījums būs sašūts ar to pašu pavedienu, ar kuru adīja, savienojuma vieta nebūs redzama.

Cepure

Izmērs: galvas apkārtmērs 50–54cm.

Materiāli: 100 g plānas merino vilnas dzijas dažādos toņos, lai veidotos pāreja no tumši pelēkas līdz baltai krāsai. Divas 4. nr. adāmadatas.

Darba apraksts: uzmet 110 valdziņus un ada 8 rindas garu valnīti, atkārtojot 1 valdziņu labiski un 1 valdziņu kreiliski. Tad vēl 2 rindas turpina adīt cepures pamatdaļu labiskajā adījumā.

• Nākamajā rindā ada rakstu pēc 2. shēmas. Tumši pelēkajai dzijai noņem 1 plāno diedziņu un tā vietā pievieno gaiši pelēku pavedienu. Tā ik pēc 5 rindām miksē krāsas, noņemot tumšāko dziju un liekot klāt gaišākus toņus, līdz cepures nobeigums būs jau baltā krāsā.

• Cepures garumu veidos 7 raksti + 1 rinda.

• Sāk noraukt cepuri: noadot 5 valdziņus, saada kopā 3 valdziņus. Kreisajā pusē valdziņus nesaada. Nākamajā rindā saada ik pēc 3 valdziņiem.

• Kad saadīti visi valdziņi, pēdējos uz adāmadatas palikušos valdziņus savelk kopā uz diega. Atstāj garāku pavedienu, ar ko beigās sašūt adījumu.

• Ja ir vēlēšanās, cepurei var pievienot bumbuli.

• Gatavos darbus samitrina, nostiepj un atstāj, līdz izžūst.

LA.lv
Inita Šteinberga
Praktiski
Siltumnīcā pēkšņi sākuši vīst tomāti. Kas par iemeslu un kā glābt augus?
7 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Deserts ar rīvmaizi, saldējumu un medu
10 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Kā pagatavot garšaugu sāli. Recepte
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Pirmspensijas cilvēki stājas augstskolās. Kas ir pieprasītas programmas?
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Negaisā Polijas Tatros dzīvību zaudējuši četri cilvēki, bet 30 ievainoti
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Jūrmalas restorānā tikušies Šlesers un Rīgas domnieks Bergmanis 2
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Divi puikas vieni paši izdzīvo trīs dienas: paglābj veiksmīga sakritība
1 stunda
LA
LA.LV
Dabā
Sinoptiķi pavēsta, kad gaidāms karstākais laiks: prognoze 7 dienām
5 stundas