Praktiski
Dārzs

Mētra ar citronu smaržu. Kā tādu izaudzēt no sēklām? 16

Foto – Shutterstock

Kā izaudzēt bišumētru no sēklām? ALISE LIMBAŽU NOVADĀ

Citronmētra jeb ārstniecības melisa (Melissa officinalis) ir daudzgadīgs garšaugs, nektāraugs un ārstniecības augs. Ziedēt sāk otrajā gadā pēc stādīšanas, zied no jūnija līdz augustam sīkiem, baltiem ziediņiem. Tā ir viena no aromātiskākajām mētrām ar izteiktu citrona aromātu, taču augšanas apstākļu ziņā diezgan untumaina.

Lai izaudzētu dēstus, jāsēj agri pavasarī (martā, aprīlī), jo dīgst ļoti lēni (apmēram mēnesi). Sēklas ir sīkas, tāpēc sēj 0,5–1 cm dziļi. Dēstus laukā izstāda 40 cm attālumā citu no cita.

Citronmētrām piemērota saulaina, no valdošajiem vējiem aizsargāta vieta un barības vielām bagāta augsne. Neder skāba un smaga māla zeme. Lai jaunie augi labāk ieaugtu, tos sausā laikā laista. Pirmajā gadā izveidojas lapu rozete ar bagātīgi lapotiem stublājiem.

Augi labi pārziemo, ja rudenī atstāj apmēram 10 cm garus stublājus. Kailsalā vēlams piesegt ar egļu zariem. Sākot ar otro gadu, veģetācijas periodā var ievākt divas ražas: pirmo, kad augi ir apmēram 20 cm gari, otro – jūlijā, augustā. Vienā vietā melisu audzē 4–5 gadus.

LA.lv