Praktiski
Mājas

Metālkalumi kapiem – kādus izvēlēties un kā gudri kopt?0

Sētiņas, svečturi – metālkalumi ir viegli kopjami un ilgi izmantojami. Turklāt tie kapvietu padara oriģinālu un greznu. Tagad gatavotie izstrādājumi ir īpaši apstrādāti un izturīgi. Pirms vairākiem gadiem tapušie jāatjauno, padomu dod daiļamata meistars, kalējs Aivars Oleksāns.

Jaunā sētiņa kalpos ilgi

Pasūtot jaunus izstrādājumus pie kalēja, ir skaidrs, ka tie būs ilgmūžīgi un nebūs jākopj vairākus gadu desmitus. Izstrādājumi tiek speciāli apstrādāti un cinkoti.

Šāds slānis pēc vairākiem gadiem var mazliet noberzties eņģēs vai kādā savienojuma vietā. Metālkalēji parasti dod 20 gadu garantiju, taču izstrādājumu varēs izmantot vēl ilgāk.

Tēraudu iekāro zagļi

Ja vēlas tiešām mūžīgu sētiņu kapvietai, to var izgatavot no nerūsējošā tērauda. Reizēm tas ir pat lētāk nekā kalt sētu no metāla, tad vest to cinkot un atpakaļ. Taču tērauda sētiņa ir gards kumoss zagļiem (sevišķi pilsētu kapos).

Lai žodziņa vērtība nekaitinātu garnadžus, to var apstrādāt tā, ka izskatīsies kā no metāla gatavota un cinkota.

Galveno atšķirību zinās pats saimnieks – tā ir ilgmūžība. Meistaram ieteicams uzticēt gan kaluma gatavošanu, gan uzstādīšanu. Gan jau viņš zinās arī paņēmienus, lai sētiņu nevarētu viegli demontēt.

Izvērtē darbu apjomu

Ja sētiņa ir pat vairākus gadu desmitus sena, tai vajadzīga atjaunošana. Vispirms novērtē, kādā stāvoklī tā ir. Ja metālu klāj rūsa, to notīra ar smilšpapīru un apskata, cik dziļš ir bojājums. Reizēm apakšmalā tā var būt tik stipri sarūsējusi, ka jāmaina detaļas.

Tad nolemj, vai mēģināt to atjaunot pašu spēkiem vai lūgt meistara palīdzību. Ja izvēlas meistaru, lētāk būs sētu atjaunot kapos, nedemontējot to. Speciālists ieradīsies ar īpašu aparatūru un visu šim darbam nepieciešamo.

Ja vajadzīgs lielāks remonts, sētiņu nāksies noņemt un vest uz darbnīcu. Pēc attīrīšanas no rūsas arī vecu sētu var cinkot (iemērkt cinka vannā). Šis pakalpojums maksā aptuveni 80 centu par izstrādājuma kilogramu. Latvijā cinkošanu piedāvā divas darbnīcas (Rīgā un Jelgavā). Turp var aizvest arī no korozijas neattīrītu sētu – meistari paši sagatavos to apstrādei.

Atjauno un krāso

Metāla sētiņu var mēģināt atjaunot arī pašu spēkiem. Šim darbam piemērots tikai sauss un vēlams silts laiks.

Rīkojas šādi.

• Krāsotu sētiņu apstrādā ar līdzekli krāsas noņemšanai.
• Ar stiepļu suku un smilšpapīru notīra korozijas slāni, līdz redzams metāls.
• Attīrīto metālu noklāj ar grunti, piemēram, ar šim materiālam paredzēto epoksīdu.
• Tad uzklāj izvēlēto metāla krāsas pigmentu.

Kad virsma attīrīta, paredzēto krāsu var klāt arī tieši uz rūsas skartā metāla. Izteikti korodētu priekšmetu (bez apstrādes) tomēr nedrīkst krāsot, jo līdzeklim jāreaģē ar metālu.

Saistītie raksti

Dažas krāsas negatīvi reaģē ar sāli un nederēs metāla izstrādājumiem, kas atradīsies jūras vai lielu ceļu tuvumā. Pret sāli jutīgas ir, piemēram, populārās Hammerite krāsas. Daudzas prasmīgu kalēju darinātas metāla sētiņas ir vērtīgas, tādēļ ir vērts tās atjaunot, nevis pirkt jaunas.

PADOMS

Jaukāk par plastmasas bundulīšiem izskatās pat nelieli metāla lukturīši, kas nopērkami veikalos. Tos var iespraust gruntī vēlamajā vietā, pārvietot, kad kopj kapavietu. Lukturīšos dedzinot sveces, ar parafīnu nenotek piemineklis vai apmalītes.

LA.lv
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Vai gladiolu sīpolus pa ziemu var parafinēt? Kā tos labāk uzglabāt?
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. Pagatavo košu un unikālu buķeti no…pārtikas produktiem! Saņēmējs vienaldzīgs nepaliks
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Aizkaļķojies tvaika gludeklis. Vienkāršs veids, kā to pašam attīrīt
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Lielākie ieguvēji no nodokļu reformas būs strādājošie bez bērniem
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
TIEŠRAIDE: Juris Pūce skaidro pašvaldību reformu Aglonas iedzīvotājiem
Tiešraide 13 minūtes
LE
LETA
Latvijā
NEPLP aizliedz Latvijā retranslēt deviņus Krievijas televīzijas kanālus
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
Ziņu portālam LA.LV jauns auditorijas lieluma rekords! 1
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
IDB aizdomās par kukuļņemšanu aizturējis policijas amatpersonu
58 minūtes