Praktiski
Mājas mīluļi

Mērkaķa daba, lauvas sirds. Iepazīstam grifonu šķirnes suņus0


Tikai daži no Ruvinsku ģimenes jautrās suņu saimes.
Tikai daži no Ruvinsku ģimenes jautrās suņu saimes.
Foto – Valdis Semjonovs

Kad kādā zaļā Imantas pagalmā tuvojos suņu saimniecēm SVETLANAI un ELIZABETEI RUVINSKĀM, visi astoņi mazie, amizantie sunīši enerģiski skrien man pretī. Ielenc mani, apsveicinās un tikpat enerģiski jož prom. Pavisam Svetlanas un viņas jaunākās meitas Elizabetes dibinātajā suņu audzētavā “Flarus” mitinās trīspadsmit grifonu šķirnes suņi, kuri pārstāv visas trīs šķirnes apakšgrupas – Beļģijas, Briseles un Brabantes.

Lai gan Svetlana un Elizabete par savu dzīvnieku saimi rūpējas kopā, “pēc papīriem” astoņi grifoni pieder Svetlanai, bet pieci – Elizabetei. Astoņpadsmit gadus vecā Elizabete šobrīd suņu audzēšanā mammai ir lieliska palīdze, turklāt viņa pēc vidusskolas beigšanas ir apņēmusies studēt veterinārmedicīnu un tātad arī nākotnē savu dzīvi cieši saistīt ar dzīvniekiem. Pirmo grifonu – ogļu melno kucīti Frančesku – Svetlana iegādājās pirms septiņiem gadiem. Viņas sapnis bija iegūt tieši melnu grifonu, un tas piepildījās. Suņu meitene sagādāja tik daudz prieka, ka saimniece nolēma paplašināt dzīvnieku saimi. Tā viens pēc otra piepulcējās pārējie grifoni – dažus nopirka, citus Svetlana un Elizabete ieguva, veicot rūpīgu selekcijas darbu – kucītes krustojot ar ļoti rūpīgi izvēlētiem partneriem. Jo Svetlanas sapnis bija tikt pie ideāla grifona, un pēc ilgu gadu pūliņiem pirms gada audzētavā “Flarus” šāds kucēns arī nāca pasaulē. Viņam deva vārdu Blueberry (tulkojumā no angļu val. – mellene). Tā ir melna Beļģijas grifonu meitene ar asu spalvu un izteiksmīgu bārdiņu. Bārdiņas rotā pilnīgi visu Beļģijas grifonu ģīmīšus. Tā ir šīs grifonu apakšklases pazīme, bet pēc krāsas šie suņi var būt pilnīgi melni vai melni ar rudiem lāsumiem. Bārdaini ir Briseles grifoni, bet šie suņi ir rudi, savukārt Brabantes grifoniem bārdas nav, apmatojums ir gluds, melns, ruds vai lāsumains.

 

Par grifoniem mēdz teikt – tie ir suņi ar cilvēka seju, mērkaķa dabu un lauvas sirdi, stāsta Elizabete. Šie maza auguma sunīši ir ne tikai ļoti enerģiski, jautri un ziņkārīgi, bet arī ļoti drošsirdīgi – tiem ne no kā nav bail. Ja sajūt apdraudējumu sev vai saimniekam, grifons var stāties pretī daudz lielāka auguma sunim.

Izvesti ārā pastaigā, grifoni ne mirkli nestāv uz vietas – joņo, cits ar citu rotaļājas, rok bedrītes. Izrādās, senākos laikos grifonus turēja mājās un lauku sētās kaķu vietā, jo tie lieliski tika galā ar uzdevumu izķert peles un žurkas. Jautāju saimniecēm, vai arī dzīvoklī suņuki uzvedas nemierīgi. Svetlana stāsta, ka, devušies atpakaļ uz mājām, suņi parasti dodas gulēt, un mājoklī valda miers.

Gandrīz visi Ruvinsku ģimenes mīluļi ir piedalījušies izstādēs un saņēmuši godalgotas vietas. Izstādēs nepiedalās tikai divi, kuri neatbilst šķirnes standartam. Ruvinsku suņu saimē valda stingra viņu pašu ieviesta hierarhija, un katram rējējam, arī tiem, kas nepiedalās izstādēs, ir sava būtiska loma. Piemēram, ja kādai sunītei piedzimuši kucēni, suņu meitene Vīģe vienmēr uzņemas auklītes lomu, bet Frančeska un Flaja uzvedas kā vecmāmiņas – vienmēr uzmana, vai suņu pulciņā viss ir kārtībā. Savs uzdevums, ko noteikuši paši suņi, mūsu trīspadsmit rējēju saimē ir katram, stāsta Elizabete.

Saistītie raksti

Lai pabarotu savu kuplo mīluļu saimi, Svetlana regulāri speciāli viņiem gatavo. Lielāko suņu ēdienkartes daļu veido gaļa un tās produkti. Suņuki labprāt mielojas ar vistu, savārītu kopā ar rīsiem un dārzeņiem. Viņiem ļoti garšo arī vārīti cūku stilbiņi, vistu kakliņi, vistu un liellopu kuņģi, aknas, sirdis. Profesionālo sauso barību vaukšķētāji saņem tikai kā papildu barību. Ruvinsku grifoniem ļoti garšo arī svaigi dārzeņi, augļi un ogas – kabači, paprika, burkāni, tomāti, zemenes u. c.

– Mūsu grifoni labprāt ēd visu, sākot no maizes sausiņiem līdz ogām. Svarīgi, lai cilvēkiem, kas iegādājušies šīs šķirnes suņus, nav slinkums viņiem piedāvāt daudzpusīgu barību. Grifoni vispār nav domāti slinkiem cilvēkiem. Tāpat kā ar pārējiem, arī ar šiem suņiem ir daudz jānodarbojas un jādodas pastaigās. Taču grifoniem cilvēka sabiedrība ir īpaši vajadzīga, tie to burtiski pieprasa – kopā ar saimniekiem skatās televizoru un seko līdzi uz virtuvi, – stāsta Elizabete.

 

LA.lv