Praktiski
Mājas mīluļi

Melns kaķis ir īpašs dzīvnieks. Varbūt tev arī vajag tādu murrātāju? 0

Foto: Fotolia

Kaķim cilvēka psihē ir īpaša vieta. Daudzus tūkstošus gadu tas pielūgts, mīlēts, nīsts. Kādu brīdi viduslaikos tos pat uzskatīja par veidu, kā raganas pamanās iekļūt visur, kur vien tām sagribas nokļūt. Bet ko nozīmē tas, ka tu atver durvis un pretī ieraugi melnu kaķi?

Melni kaķi un veiksme
Melnus kaķus bieži uztvēra kā vēstnešus, kas nes vai nu kaut ko labu vai arī sliktu – atkarībā no situācijas.
Piemēram, ASV melns kaķis, kas pārskrien pār ceļu, var nest nelaimi, savukārt Lielbritānijā un Eiropā daudzviet uzskata tieši pretēji.
Mēra laikos pastāvēja vienots uzskats, ka ceļu pārskrējis melns kaķis ir nāves vēstnesis. Tomēr jāņem vērā, ka tolaik nāvi varēja vēstīt praktiski jebkas.

Melns kaķis namdurvīs
Attiecībā uz namdurvīm vērts ielūkoties skotu folklorā.
Skotijā un dažos citos Ziemeļanglijas reģionos izplatīts ticējums, ka melns kaķis pie durvīm norāda, ka tuvojas veiksme, īpaši naudas jomā.
Šis ticējums pastāv jau ļoti sen un, kā vēsta paši skoti, radies ostas pilsētās, jo jūrnieku sievas uzskatīja, ka vīri ir drošībā, ja savās ikdienas gaitās viņas satika melnus kaķus.
Ja kaķis uzkāpa pa kāpnēm un apstājās pie durvīm, tas nozīmēja, ka vīrs atgriezīsies mājās un no pasaules jūrām atvedīs bagātības.
Parasti saimnieces šādus kaķus pieņēma mājās un viņus loloja, jo tie kalpoja par jūrnieku drošības talismanu. Tas cilvēkiem tolaik bija ļoti svarīgi, jo doties jūrā bija bīstami.

Ko darīt, ja ciemos ieradies melns kaķis?
Protams, ja tavā ģimenē neviens nestrādā bīstamā profesijā, vari to neņemt vērā. Bet tas var būt kļūdains lēmums, jo daudzi cilvēki arī mūsdienās apraksta neparastas izjūtas saistībā ar melnu kaķi pie durvīm.
Aizdzīt kaķi gandrīz visās kultūrās ir briesmīgi slikts un nepieļaujams solis. Uzskata: ja tu padzen melnu kaķi un tas aiziet projām, kopā ar minci aiziet arī tava veiksme!
Savukārt uzaicināt šādu ciemiņu mājās, tieši pretēji, ir labi, jo melns kaķis var atnest veiksmi naudas lietās un mīlestībā, tā klātbūtnei mājās var būt dziedinoša iedarbība.
Daudzviet Eiropā senatnē bija paradums dāvināt melnu kaķi smagi slimiem cilvēkiem, lai dzīvnieks palīdzētu tiem izārstēties.
Iespējams, dažos gadījumos tas arī palīdzēja, kaut arī mūsdienu ārsti uzskata, ka drīzāk to varētu skaidrot ar dzīvnieka nomierinošo klātbūtni, nevis kādiem pesteļiem.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Īpašums par parādiem tiek pārdots izsolē. Kādos gadījumos izsoli var atzīt par nelikumīgu?
11 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Burkānu krēmzupa ar apelsīnu sulu
12 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Omes biezpienmaize. Klasiska recepte, kas noderēs ikvienai saimniecei
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
No vārda “nacionāls” nevajag kautrēties. Saruna ar profesori Maiju Kūli 1
Intervija 5 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Balinska skaisti vārti papildlaikā nodrošina “Dinamo” uzvaru Ņižņijnovgorodā
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO: Izraugās Rīgas galvenās egles
6 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Sirsnīgā gaisotnē piedzīvota filmas “Saule brauca debesīs” pirmizrāde
Speciālreportāža 4 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Bordāna valdības projekts iesviests papīrgrozā
6 stundas