Dārzs, Sakņu dārzs

Vai modē nāks melnie tomāti?

Foto - Sandra Ruska

Kas ir indigo tomāti? TAMĀRA VALMIERĀ

LU Augu fizioloģijas katedras vadītājs profesors Ģederts Ieviņš stāsta, ka ir izveidotas tumšas krāsas tomātu šķirnes (t.s. melnie tomāti), bet tiem krāsa nav saistīta ar antociānu klātbūtni, bet gan augstu karotinoīdu saturu kopā ar dažiem hlorofila daļējas sadalīšanās produktiem. Antociāni ir daudzu nakteņu dzimtas sugu augļu mizā (piemēram, baklažānu) un arī parasto tomātu lapās, kuras gan kopumā ir indīgas.

Izmantojot tradicionālās selekcijas metodes, izdevies iegūt tomātu šķirnes, kurām antociāni veidojas arī augļu mizā. Tās pašlaik ir pieejamas un tiek audzētas piemājas dārzu siltumnīcās. Taču koncentrācija ir būtiski zemāka nekā mellenēm un citām ogām un augļiem. Savukārt ģenētiskās modifikācijas rezultātā tomātu augļos ir ielikts gēns no lauvmutīšu ziediem, tādējādi panākot antociānu koncentrācijas simtkārtīgu pieaugumu ne tikai augļu mizā, bet visā auglī. Šādas šķirnes vēl nav izveidotas, pie tām notiek selekcijas darbs. Pašlaik arī nav radīti tomātu augļi ar pietiekami augstu antociānu saturu, kas būtu salīdzināms ar mellenēm.

Vairākas indigo krāsas tomātu šķirnes ir A. Sildes dārznieku entuziastu kluba Tomāts biedra Valda Pūliņa kolekcijā: Sibīrijas rozā tīģeris, Seržants peppers, Ametista dārgums, Ozarkas saullēkts, Tumšā galaktika un Ksanadu zaļā dieviete.

5 Komentāri

  1. Na… tomātam jābūt melnam? Apstādiniet tos idiotus-zinātniekus! Viņi melno caurumu uztaisīs aiz ziņkāres pabalstīti no caurumā iesūkto sponsoru naudas. Domāju nosist viņus vajag, kamēr vēl varam…

  2. Man bija tieši šādi tomāti, kā bildē. Augot Amerikas kontinentā savvaļā, uzskata par indiāņu tomātiem. Interesanti, ar oranžām virsām un tādu kā zvaigznīti pie kātiņa. Bet…. tiem nav tomātu garšas, drīzāk garšo drusku pēc fizāļiem, drusku vēl pēc kaut kā, tikai ne pēc tomātiem. Ražīgi, pret slimībām izturīgi. Kam interesē dažādība – te tā ir.

  3. Man bija “Īndigo Rose’ no augļa sēklas ņemtas. Garšīgi un ražoja līdz salam. Glabājās līdz Ziemassvētkiem. Bet par garšu jau nestrīdas.

Pievienot komentāru