Praktiski
Mājas

Roku balsti – mēbeļu aizsardzībai un savai ērtībai0


Koka paročus gatavo, uz auduma līmējot šauras koka līstītes.
Koka paročus gatavo, uz auduma līmējot šauras koka līstītes.
Foto – Andris Ozoliņš

Roku balsti klubkrēsliem un dīvāniem jāsargā no no­smērēšanās, tāpēc noderīgi ir auduma vai cita materiāla paroči.

Reti kura ģimene iztiek bez klubkrēsliem un dīvāniem, kuros tik patīkami baudīt kafiju, lasīt grāmatu vai skatīties televizoru. Tomēr ērtajām un ilglaicīgajām mēbelēm ir sava vājā vieta – sānu roku balsti. Pat tīra plauksta izdala mazliet sviedru. Ja mīkstās mēbeles pārvilktas ar audumu, sānu malas, rokturi neglābjami no­smērēsies, atšķiroties no pārējās virsmas. Mazgāt mēbeles, protams, ir sarežģīti.

 

Auduma paroči

Lai roku balstus no no­smērēšanās aizsargātu, lieto speciālus auduma vai cita materiāla pārklājus, ko sauc par paročiem. Tie var būt uzvelkami visai mīkstajai mēbelei vai brīvi uzliekami roku balstam un vajadzības gadījumā viegli izmazgājami vai tīrāmi.

Gaišu dīvānu ilgāk izdosies saglabāt tīru, ja to pārsegs ar auduma pārklājiem, kas pieskaņoti dekoratīvajiem spilveniem. Foto – Andris Ozoliņš

Iegādājoties mīkstās mēbeles, uzreiz der piemaksāt un komplektā iegādāties arī paročus. Ja tādu nav, tos var izgatavot pats, piemēram, no mēbeļu auduma, kas kalpos ilgāk. Izvēlas krāsās un faktūrā līdzīgu vai kontrastējošu audumu, saskaņojot ar dīvāna audumu vai vismaz dekoratīvajiem spilveniem. Paročus lietderīgi gatavot divpusējus, lai pēc kāda laika, kad viena puse sasmērējusies, varētu pagriezt uz otru pusi. Pufīgu formu parocim palīdzēs nodrošināt iekšpusē ievietota vatelīna, vatīna vai cita plāna, mīksta materiāla kārta. Parasti piestiprināt paroci pie roku balsta nevajag, tas pats lieliski guļ. Ja nu izvēlēts kāds slidens materiāls, to var nostiprināt ar lipekli.

Parocis – plauktiņš

Sēžot klubkrēslā vai dīvānā, ir ļoti patīkami iemalkot kafiju vai kādu citu sildošu dzērienu. Žurnālgaldiņš ne vienmēr ir tuvumā, un līdz tam arī tik tālu jāliecas… Daudz ērtāk būtu kafijas krūzi novietot uz krēsla sānu malas, tomēr tā ir apaļa un, ja arī plakana, tad mīksta. Uz tādas malas novietota kafijas tase var izlīt. Izlīdz noņemams parocis – dīvāna plauktiņš, kas mīkstās mēbeles sānu pārvērš par ērtu mini galdiņu. Konstrukciju ir vienkārši noņemt un uzlikt. To var viegli sameistarot pats, nepieciešamas vien trīs koka detaļas. Divas turēs plauktiņu no sāniem, bet augšējā kalpos par darba virsmu. Svarīgi, lai augšējā plauktiņa virsma nešūpotos, tādēļ tā malām jābūt tik platām, lai nodrošinātu galdiņa stabilitāti, turklāt sānu virsmas jāpiespiež pie pamata. Ja sāna augšējā virsma ir plakana, pietiks ar 15 cm platām sānu malām, ja augšējā virsma ir apaļa, var izvēlēties platākus sānus. Lai arī konstrukciju var vienkārši saskrūvēt, smalkai mēbelei piemērotāki ir slēptie savienojumi. Pareizāk būtu izmantot tapu savienojumus un konstrukciju salīmēt. Plauktiņa krāsojums un ārējā apdare jāpieskaņo mēbelei un telpai. Rūpnieciski koka paročus gatavo, uz auduma līmējot šauras koka līstītes. Uz plakanas mēbeles sāna virsmas šāds parocis veidos galdiņu, uz apaļas – dekoratīvu pārklāju. Ļoti elegants risinājums. Var izmantot dažādus materiālus: koku, plastikātu, metālu, organisko stiklu. Var ar elastīgu līmi pielīmēt apakšā stiklašķiedras sietu vai smalkos koka zariņos izurbt caurumiņus, caur kuriem izvērt elastīgu aukliņu.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izlietne – vannas istabas vizītkarte? Karstākās tendences ilgtspējīgam dizainam katrā vannas istabā
10 stundas
KB
Kristīna Blaua
Praktiski
12 radošu ideju ledus formiņu izmantošanai. Vairākas tiešām pārsteidzošas!
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Jāzina katram latvietim! Postošākās kartupeļu slimības glabāšanas laikā
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Valdība atbalsta ieceri Latvijā izveidot 39 pašvaldības esošo 119 vietā 1
47 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Tiesībsarga biroja pagalmā sašauts automašīnas logs
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Dienā līdz +14..+19 grādiem: laika prognoze trešdienai
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ekspremjeru Kalvīti Saeimā izjautā par OIK nodarīto kaitējumu
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
LIZDA aicina daļu no konfiscētajiem 29 miljoniem novirzīt skolotājiem
1 stunda