Praktiski
Mājas mīluļi

Mazulis – pasaulē lielāko zirgu pārstāvis
2

Foto – Timurs Subhankulovs

Šairas zirgi, kas pārstāv angļu tīrasiņu zirgu saimi, ir pasaulē vislielākie. Visvislielākais šīs šķirnes zirgs dzīvoja 19. gadsimta sākumā, svēra pusotru tonnu, bet tā augstums skaustā bija 2,20 metri. Viens Šairas šķirnes skaistulis, vārdā Džozefs, ikdienā mīļi dēvēts par Mališ jeb, šo vārdu latviskojot, Mazuli, pieder uzņēmējam Vladimiram Novikovam. 13. maijā Mazulim apritēja pieci gadi un četri gadi, kopš tas mitinās Latvijā.

No Anglijas uz Latviju Mazuli atveda, kad tas bija tikai vienu gadu vecs. Ielaida aplokā pie otra zirga – 
Donalda, kas pieder Vladimira Novikova ģimenes draudzenei Ritai Pšeņičnajai, un tas, par laimi, jauno kaimiņu pieņēma un sāka apčubināt gluži kā tēvs. Lai gan starp abiem zirgiem ir astoņu gadu vecuma starpība, Mazulis jau viena gada vecumā bija gandrīz vienā augumā ar Donaldu, tikai Mazulim kauli nedaudz smalkāki. Turklāt Šairas šķirnes zirgi lepojas ar skaistiem garu spalvu “zābaciņiem”, ko pareizi jādēvē par frīziem. Šķirnes standarts pieprasa, lai visi četri frīzi ir balti, nevis, piemēram, trīs brūni un viens balts vai otrādi. Mazuļa “zābaciņi” visi ir balti, kas liecina par tā teicamajiem ciltsrakstiem.

Patlaban Mazulis mitinās aplokā ne tikai kopā ar 
Donaldu, bet arī ar Vladimira Novikova otru mīluli – kamieli Jašu, par kuru žurnālā stāstījām jau agrāk. Karstajā vasaras dienā, kad ierodamies Jaunmārupes pļavā, visi trīs draudzīgi stāv viens otram līdzās. Bet, kad karstums kļūst neciešams, tāpat visi kopā dodas meklēt pa-tvērumu nojumītē. Kā pārējo zirgu, arī Mazuļa pamatbarība vasarā, protams, ir svaiga zāle un arī auzas. Donalds ik dienu saņem pusotra kilograma auzu, bet Mazulis krietni vairāk – līdz pat četriem kilogramiem, jo ir vēl augošs zirgs. Zirgu saimei ļoti garšo arī āboli, burkāni un citi dārzeņi, stāsta Rita.

Saistītie raksti

Lai gan augumā Mazulis jau tagad ir brangs, Rita stāsta, ka tas vēl vismaz divus gadus augs un ne tikai būs augumā krietni lielāks, bet arī pieņemsies gudrībā. Salīdzinot ar cilvēku vecumu, var teikt – Donalds savos trīspa-dsmit gados ir jau pieaudzis vīrietis, bet Mazulis – pusaudzis, kuram prāts nesas uz nebēdnībām. Esam liecinieki tam, kā Mazulis ar lūpām izčubina Ritas kabatas, meklējot, vai tajās nav paslēpta maize, burkāns vai kāds cits gardums. Bet, kad Rita no viņa labsirdīgi atgaiņājas, zirgs, draiskulīgi apauļojis līkumu, nostājas pie maza krūmiņa un caur tā zariem ziņkārīgi lūkojas uz Ritu. Tiešām – kā bērns. Mazulim ļoti patīk mācīties. Ja tam iemāca kādu triku, Mazulis to bez atgādinājuma pats vairākkārt atkārto. Un ļoti gaida, lai viņam pievērš uzmanību un paslavē, stāsta Rita. Šad tad Vladimirs ar Mazuli dodas izjādēs. Šajā pavasarī jauno zirgu kategorijā Mazulis nokārtoja savu pirmo eksāmenu šķēršļu pārvarēšanā un par to saņēma atzinības balvu.

Šairas šķirnes zirgiem ļoti svarīgs ir cilvēka tuvums. Raksturā tie ir draudzīgi, labsirdīgi, pakļāvīgi, uzticami un tiem nepiemīt ne grams agresijas. Taču ir greizsirdīgi. Piemēram, kad ierodas saimnieks, Mazulis padzen pārējos zirgus, lai visa uzmanība tiktu tikai viņam. Protams, kamēr zirgs ir jauns, aiz neuzmanības var “nogāzt kādu podu”. Turklāt, kad Mazuli atveda uz Latviju, tas vēl bija ērzelis, šeit tika kastrēts. Brīžiem zirgam vēl izpaužas ērzeļa rakstura iezīmes, bet, jo vecāks, jo gudrāks kļūst. Iespējams, reiz, kad Mazulis dzīvos aplokā kopā ar zirgu baru, pateicoties lielajam augumam un enerģiskajam, noteiktajam raksturam, tas kļūs par barvedi, prognozē Rita.

Šairas šķirnes zirgi


• Šķirne radīta Anglijā, Šairas grāfistē.

• Šie zirgi piedalījušies jau romiešu cīņās, bet kā šķirne reģistrēta tikai 19. gadsimta vidū.

• Vēlamais lielums skaustā – sākot no 173 cm.

• Svars – 900 līdz 1200 kg.

• Galvai jābūt vīrišķīgai, krūtīm platām.

• Paredzēti kravu vilkšanai, var pavilkt līdz trim tonnām.

• Dzīves ilgums līdz 30 gadiem.

LA.lv