Praktiski
Dārzs

Mazpazīstamo leizeju vērts audzēt savā dārzā – ļoti vērtīgs augs 0

Foto – Ivars Geiba

Kā jāaudzē leizeja? ANTRA TUKUMA NOVADĀ

Saflora leizeja (Rhaponticum chartamoides) jeb maralsakne dabā atrodama Altaja kalnu alpīnajās un subalpīnajās pļavās, bet Latvijā tā ir mazpazīstams krāšņumaugs un ārstniecības augs.

Līdz 2 m augstajam, daudzgadīgajam asteru dzimtas lakstaugam ir plūksnaini dalītas lapas. Tas agri sāk veģetāciju. Stublāja galā ir viens liels, usnei līdzīgs, līdz pat 8 cm diametra ziedu kurvītis ar violetiem stobrziediem. Leizeja pievilina bites, kamenes un tauriņus. Mūsu klimata apstākļos sēklas nogatavojas, un tās saglabā dīdzību vairākus gadus. Augu pavairo arī veģetatīvi, dalot ceru.

Vairāk nekā desmit gadu leizeju audzē zemnieku saimniecībā “Kurmīši”. Saimnieks, ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba tās sēklas pirms vairākiem gadiem atvedis no Krievijas, bet pašlaik stādījumu regulāri atjauno no pašu vāktām sēklām. Lai gan saflora leizeja ir savvaļas augs, bioloģiskās saimniecības īpašnieks neiesaka sēklas sēt uz lauka, jo tās dīgst lēni, turklāt sadīgušos augus viegli sajaukt ar nezālēm. Labāk audzēt dēstus, sējot agri pavasarī siltumnīcā.

– Leizejai vajag labu agrofonu, tāpēc kā priekšaugu izmantojam amoliņu, ko iearam zemē, lai bagātinātu mūsu smilšaino, trūdvielām nabadzīgo augsni. Veģetācijas periodā stādījums jāuztur tīrs no nezālēm, to regulāri ravējam, – darbus uzskaita audzētājs.

Ārstnieciskiem nolūkiem tradicionāli izmanto leizejas sakneņus ar saknēm, bet var vākt arī lakstus – ziedošu augu virszemes daļu. Audzējot jābūt pacietīgiem, jo saknes aug lēni un tās var norakt tikai pēc 3–5 gadiem (augšanas straujums atkarīgs no augsnes auglības).

Leizejas drogu ķīmiskais sastāvs ir ļoti bagāts – tajā ir flavonoīdi, karotinoīdi, miecvielas, organiskās skābes, sveķveida vielas, askorbīnskābe, minerālvielas. Leizeja paaugstina organisma fiziskās un garīgās spējas, palīdz pretoties nelabvēlīgiem ārējās vides faktoriem un atjaunot spēkus pēc pārciestām slimībām. No sakneņu drogas gatavo novārījumu un tinktūru.

Tie, kuri vēlas audzēt leizeju, sēklas var iegādāties saimniecībā “Kurmīši”.

LA.lv
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Māja bez pelējuma un puves? Palīdzēs kārtīgs jumts un pareiza ēkas konstrukcija 1
18 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Uzzinām vairāk par bumbieru šķirnēm: populārākās, izturīgākās, ar lielākajiem augļiem 2
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
12 populāras suņu šķirnes, kas nav piemērotas saimniekiem – iesācējiem
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Taksistu konflikts lidostā: policija sāk lietvedību
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Pie Latvijas jūras robežas manīta Krievijas bruņoto spēku lidmašīna
26 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Krievijai esot piekļuve Lielbritānijas vīzu apstrādei
1 stunda
LA
LA.lv
Dabā
Svētku priekšvakarā izdemolēta populārā Kaņiera niedrāja laipa Ķemeros
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Sestdien vietām nedaudz līs
3 stundas