Praktiski
Rokdarbi

Mazam bērnam adīts kostīmiņš – siltas bikses un jaka. Darba gaitas apraksts0

Foto – Valdis Semjonovs

Lūdzu, pastāstiet, kā uzadīt siltas garās bikses un kostīmiņu (biksītes, jaciņu) trīs gadus vecam bērnam! M. KĀRKLA GULBENĒ

Materiāli

300 g vidēji smalkas dzijas, 2. nr. adāmadatas, 2. nr. zeķu adāmadatas, 3. nr. tamboradata

Darba gaita

Bikses. Tās sāk adīt ar viduspīnes detaļu, jo tad nevarēs kļūdīties ar bikšu apkārtmēru – bikses ik pa brīdim būs iespējams uzlaikot bērnam. Kad vidusdetaļa pabeigta, to norauc un savieno aplī (sašuj malas kopā). Pēc tam uzlasa vienu detaļas malu uz apaļ­adāmajām adatām un ada tik kārtu, cik nepieciešams no bērna krūtīm līdz kājiņām, ierēķinot pampera tiesu, ja nepieciešams, kā arī, ja nepieciešams, veido tieši tādus pašus caurumiņus kā pogcaurumus, kur pēc tam var ievērt savelkamu aukliņu, lai bikses būtu piegulošas.

Kad vajadzīgais rindu skaits noadīts, atzīmē pusi valdziņu (ja pieņemam, ka valdziņu skaits ir 100, tad tie ir 50 valdziņi), norauc 5 valdziņus, noada 45 valdziņus un atkal norauc 5 valdziņus. Šādi bikses ir sadalītas, lai veidotos bikšu staras. Lai būtu ērtāk, vienu bikšu staru uzņem uz palīgpavediena un turpina adīt otru staru. Kad vajadzīgais garums noadīts, lai bikses būtu piegulošākas, apakšā 3–5 cm ada sviķeļadījumā, norauc, tad izada otru bikšu staru, pēc tam pa viduslīniju bikses sašuj kopā. Ja nepieciešams, var adīt ķīlīti un iešūt. Pēc tam no pīnes detaļas augšmalas uzņem 7 valdziņus un ada plecu lencīti. Lencītes galā izveido pogcaurumu.

Jakas muguras daļa. Uzmet 70 valdziņus. Noada 3 cm garu valnīti (2 valdziņi labiski, 2 valdziņi kreiliski). Pēc tam ada labiskajā rakstā 15–20 cm (katram bērnam tas var būt individuāli). Veido rokriņķi – 1. rindā adatas sākumā norauc 4 valdziņus, 3. rindā norauc 2 valdziņus. Turpina adīt labiskajā rakstā 8–10 cm. Pēc tam sāk veidot kakla izgriezumu – noada 25 valdziņus, norauc 20 valdziņus un noada atlikušos 25 valdziņus, adījumu apgriež otrādi un ada pēc raksta (kreiliskajā adījumā). Tad adatas sākumā norauc 5 valdziņus, pārējos noada, atkal atpakaļejošās kārtas ada kreiliski, apgriež adījumu un adatas sākumā norauc 3 valdziņus (ja šķiet, ka kakla daļa pašaura, norauc vēl pāris valdziņu turpejošās kārtas adatas sākumā), pēc tam noada vēl pāris kārtu un norauc atlikušos 17 valdziņus – pleca daļu.

Jakas priekšpuse. Uzmet 30 valdziņus. Noada 3 cm garu valnīti un turpina adīt tikpat kārtas kā mugurai. Pēc tam veido rokriņķi – 1. rindā adatas sākumā norauc 4 valdziņus, 3. rindā norauc 2 valdziņus. Turpina adīt labiskajā rakstā 8–10 cm. Pēc tam sāk veidot kakla izgriezumu – adatas sākumā norauc 5 valdziņus, noada kārtu līdz galam, atpakaļejošo kārtu noada kreiliski, apgriež adījumu un atkal adatas sākumā norauc 3 valdziņus, nākamajā turp­ejošajā kārtā norauc 2 valdziņus, turpina noraukt pa 1 vai 2 valdziņiem, līdz iegūst tādu pašu atlikušo valdziņu skaitu kā mugurpuses pleca daļai. Pēc noraukšanas ada vairākas kārtas, lai muguras un priekšpuses daļas būtu vienādā garumā. Pēc tam sānu vīles un plecu daļas sašuj kopā.

Piedurknes. Uz zeķu adāmajām adatām uzlasa rokriņķa ārējās malas valdziņus un ada pirmo kārtu kā sākumu rindai, atzīmējot vietu tieši zem paduses (tur, kur ir šuvuma vīle), ik pa 3 valdziņiem adot vienu papildu valdziņu no uzlasīto valdziņu iekšmalas, lai piedurkne veidotos proporcionāla. 2. kārtas sākumā saada 2 valdziņus, lai sāktu veidot piedurknes rokriņķi. Noada vēl 3 kārtas un atkal kārtas sākumā saada 2 valdziņus. Pēc tam šādu valdziņu saadīšanu veic katrā 5. kārtā, līdz sasniegts vēlamais piedurknes platums. Tā var būt kuplāka, var būt šaurāka, pieguloša bērna rociņai. Kad uzadīts nepieciešamais piedurknes garums, aptuveni 5 cm noada sviķeļadījumā un norauc piedurkni. Identiski ada arī otru piedurkni.

Pēc piedurkņu uzadīšanas uz 2. nr. adāmadatām uzlasa jaciņas kreisās priekšpuses malas valdziņus un ada rievotajā adījumā 3 cm, norauc jaciņas priekšpuses aizdari. Tad uz adāmadatas uzlasa jaciņas labās priekšpuses malas valdziņus un ada rievotajā adījumā pāris kārtu. Nākamajā kārtā šo daudzumu sadala vienādās daļās (4–5 valdziņi) un veido pogcaurumus – noada 10 valdziņus, veido vienu apmetumu un uzreiz saada divus valdziņus kopā (vietā, kur ir apmetums, veidosies pogcaurums), noada vēl pāris kārtu un norauc priekšpuses aizdari.

Kakla izgriezumam uzņem vaļējos valdziņus un ada rievotajā rakstā apkaklīti. Šim darbam ērtākas ir apaļadāmās adatas (adatas, kas savienotas ar auklu). Darbu sāk no labās puses, valdziņus izadot labiski. Tur, kur starp valdziņiem ir lielāki attālumi, no starppavedieniem vai no adījuma veido papildvaldziņus, cenšoties, lai pieaudzējumi būtu maz redzami. Nākamās kārtas ada rievotā adījumā, ada apmēram 5 centimetrus.

Pēc kostīmiņa uzadīšanas to var dekoratīvi aptamborēt ar citas krāsas dziju, pievienot bumbuļus, tamborētas puķes, krāšņas pogas vai citus elementus.

LA.lv