Praktiski
Rokdarbi

Marmorēšana un dekupāža. Skolas bērns tiks galā0

Marmorēšana, koka mākslinieciskā apstrāde, dekupāža reizēm ir gana sveši termini pat pieaugušajiem, bet lietpratīga pedagoga vadībā tās ir saistošas prasmes skolēniem, jo īpaši brīvlaikā.

Dekupāža

Materiāli

Vajadzīgs, piemēram, māla puķupods, kaut arī der plastmasas vai putuplasta trauks. Dekorēšanai izraugās salvetes ar dažādiem iespiestiem rakstiem, visbiežāk ar ziedu ornamentiem. Šai tehnikai derīgas tikai salvetes ar trim kārtām, dekupāžai atdala virsējo. Ieteicamas tādas, kam iespiestajiem rakstiem iespējams izgriezt maliņas, un vēlams, lai salvetes pamatkrāsa saskan ar puķu poda toni. Krāsošanai izmanto akrilu, līmēšanai – “Marabu” ražojumus.

Darba gaita
1. Puķupodu vispirms bagātīgi noklāj ar gaišu akrilu un atstāj nožūt apmēram uz pusstundu.
2. Ņem salveti un atdala tai virsējo kārtu.
3. Ziedu rakstu rūpīgi noplēš, lai nav tik kontrastainas malas un vieglāk pielīmēt.
4. Ziedus līmē ar dekupāžas līmi no vidus uz malām, lai neveidojas gaisa burbulīši. Darbojas ātri, citādi salvete var izšķīst un saplīst.
5. Kad virsma noklāta ar ziedu rakstiem, noliek nožūt. Nav ieteicams paātrināt procesu ar fēnu, jo salvetes fragmenti mēdz sarauties.
6. Puķupodam iespējams dekorēt arī maliņu ar PVA līmi, to sajaucot ar mannā biezā konsistencē.

Koka apstrāde


Materiāli

Iespējams izmantot finiera un jebkurus citus koka atgriezumus ar gludu virsmu. Vēl nepieciešams koppapīrs, lai pārnestu uz koka izvēlēto attēlu. Visbiežāk izraugās dzīvnieku zīmējumus vai pat veselas ainiņas. Šim darbam galvenā ir speciālā ierīce ar maināmajiem uzgaļiem koka mākslinieciskajai apstrādei. Zīmējuma papildināšanai noder akrila krāsas. Izstrādājumi kļūst izturīgāki, ja tos pārklāj ar laku.

Darba gaita
• Vispirms uz finiera uzzīmē skici – pārkopē izvēlēto attēlu.
• Daži bērni, kas jūt sevī māksli­nieciskas dotības, zīmē paši.
• Visas līnijas lēnām, punktiņu pa punktiņam, iededzina ar šim nolūkam paredzēto ierīci. Darbs nav grūts, pa spēkam pat pamatskolas vecuma bērniem.

Lai attēls būtu košāks, to iekrāso vairākās krāsās. Beigās visu nolako.

Radošas idejas

Suvenīri

Interesantas lietiņas darina no dažādiem materiāliem, piemēram, putuplasta aplīšiem, dekoratīvajām acīm, lokanajām stieplītēm. Putuplasta pusaplīši jauki izskatās kā bizbizmārītes. Šim nolūkam aplīti nokrāso ar atbilstošu akrilu, tajā iestiprina krāsainās stieples kā radziņus un pielīmē acis. Tikpat labi noder arī zaķīšu darināšanai: salocītas stieplītes ar pērlītēm kalpo kā ausis, vēl pielīmē acis un ar stieplītēm izveido ūsas. Līdzīgi darina bitītes.

Apsveikumi

Viens no bērnu iecienītākajiem darbarīkiem ir speciālie perforētāji. Ar tiem kartītēm var veidot neparastas formas – ieapaļus stūrīšus, dažādus ornamentus. Papildus akcentam šajos darbos izmanto arī dekoratīvos elementus: atlasa ziediņus, bizbizmārītes utt.

Uzziņa
Marmorēšana – viens no jaunākajiem hobiju veidiem, rezultātā dažādi sadzīves priekšmeti (sveces, puķu podi utt.) iegūst ļoti košu izskatu. Šim nolūkam nepieciešamas vismaz 2 vai 3 speciālās marmorēšanas krāsas, kas ražotas uz eļļas bāzes. Tās iepilina lielā traukā ar ūdeni, tad iemērc izvēlēto priekšmetu šajā šķidrumā un groza ap tā asi. Interesanti, ka tā krāsa, kuru iepilināja pēdējo, redzama visvairāk. Priekšmeti nožūst nepilnā stundā un ir droši lietojami.

LA.lv