Citi vaļasprieki, Rokdarbi

Marmorējam dabas materiālus. Darināšana soli pa solim

Foto - Valdis Semjonovs

Marmorēšana ir veids, kā jauki noformēt ikdienā noderīgus priekšmetus vai radīt nelielus pārsteigumus. Šajā tehnikā nedarbojas ar otu, bet apgleznošanai paredzētos priekšmetus iemērc krāsā. Marmorējot var izveidot nelielu glezniņu arī no dabas materiāliem.

Materiāli:

  • Dažādu toņu Marabu easy marble krāsas
  • Paliela bļoda vai katliņš
  • Izkaltētas kļavu lapas
  • Koka fotorāmis
  • Gumijas cimdi

1. Lielākā bļodā ielej ūdeni, kam jābūt istabas temperatūrā. Krāsas pudelītes pirms lietošanas sakrata (īpaši zelta un sudraba krāsu), noņem vāciņus. Jādarbojas ātri, jo uz organisko šķīdinātāju bāzes veidotās krāsas pieķeras strauji, bet saskarē ar gaisu dažās minūtēs pārvelkas ar plēvi. Darbojamies ar gumijas cimdiem.

2. Ūdenī iepilina vairākas krāsas. Pirmā izlīst pa malām un veido iecerētā  zīmējuma kontūru. Otrā ir galvenā, jo paliek apļa vidū. Pārējās rada dekoratīvus akcentus.

3. Krāsā iemērc kļavas lapu – vienreiz un ātri, lai neizmirkst. Vēlams iemērkt lapas gaišāko pusi, jo uz tumša fona marmorējums būs tumšāks.

4. Lapa kļūst  spilgta un koša, jo grubuļaina un raupja faktūra labi uzsūc šīs krāsas.

5. Rāmim vajag daudz krāsas, jo koks to uzsūc. Tam izdaiļo tikai stūrus, lai nebūtu pārāk raibs un nenomāktu glezniņu.

 

Marmorēšana piešķir košu izskatu arī kārbiņām un stikla pudelēm. Ja vēlas, caurspīdīgos priekšmetus iepriekš nokrāso gaišā tonī.

Katram priekšmetam šis process ir nedaudz atšķirīgs. Piemēram, lapai krāsā iemērc tikai vienu pusi, turpretī citus priekšmetus šķidrumā iegremdē pilnībā un griež uz riņķi, lai krāsa pieķeras visapkārt.

Speciālista knifiņi
Par dažādām marmorēšanas virsmām un tām atbilstīgām krāsām stāsta Radošo darbu galerijas vadītājs Jānis Trops.

• Marmorēšanas krāsas labi klājas uz stikla un metāla priekšmetiem, kurus iepriekš vēlams notīrīt ar spirtu vai acetonu. Tās ir ideāli piemērotas mitrumu uzsūcošiem raupjas struktūras  riekšmetiem: keramikas vāzēm, puķu podiem, koka, putuplasta un plastmasas izstrādājumiem. Nav ieteicams apdarināt ikdienas sadzīves priekšmetus, piemēram, krūzes. Šīs krāsas veido plānu slāni, kas mazgājot noberžas.

• Marmorēt var arī papīru, it īpaši tādu, kas uzsūc krāsu. Neliela izmēra papīru marmorē ūdenī, lielāku – tapešu klīsterī. Līdzīgi dara ar zīda audumu, vienīgi mazgājot zīmējums nebūs noturīgs.

• Dažādu priekšmetu izdaiļošanai izmanto Marabu easy marble krāsas, kas pieejamas 20 toņos. Vienā reizē lieto vidēji trīs vai četras. Kārtība, kādā krāsas iepilina traukā, būtiski ietekmē rakstu. Pirmā krāsa, ko iepilina bļodā ar ūdeni, parasti izplūst pa visu laukumu. Otrā krāsa izstumj pirmo un tādējādi ir spilgtāka. Viskošākā ir pēdējā krāsa. Ja vēlas priekšmetu izdaiļot vienā tonī,  papildus  piepilina caurspīdīgu krāsu. Priekšmetu dekorēšanai noder arī zelta un sudraba toņi. Krāsas var sajaukt arī atsevišķā trauciņā, nevis pa vienai iepilināt ūdenī.

• Krāsas satur organiskos šķīdinātājus un nedaudz apžūst jau 15 minūšu laikā, bet priekšmets vēl nedaudz līp un pilnībā nožūst divās vai trīs dienās. Dekorētos priekšmetus pēc tam notīra ar mitru lupatiņu, tos nav vēlams mazgāt.

• Marabu easy marble krāsas mazgājot nav noturīgas un nedaudz cietina audumu, tāpēc neder tekstilijām. Ja vēlas, var viegli marmorēt kādu auduma lentīti vai citu dekoru, kas nav jātīra.

• Audumu krāsošana ir nedaudz atšķirīgs process. Šim nolūkam paredzētās Marabu Textil krāsas ir uz ūdens bāzes, lai izstrādājumus varētu droši tīrīt.

rokdarbi150

Pievienot komentāru