Praktiski
Manas tiesības

Mantinieki juridiski vēl nav apstiprināti. Kā pasargāt mantu no izvazāšanas?0

Foto: Shutterstock

“Nomira mana krustmāte (tēvamāsa). Tuvu radinieku viņai nav, bet, cik zināms, daži attālākie dzīvo ārzemēs. Kamēr visus iespējamos mantiniekus atradīs, paies kāds laiks. Kā pasargāt krustmātes mantu no izvazāšanas? Vai jānoslēdz līgums ar kādu apsardzes firmu? Varbūt tas jālūdz pašvaldības policijai?” IEVA Madonas novadā

Šajā gadījumā iesakām vērsties pie zvērināta notāra un lūgt gādāt par mirušās personas mantas apsardzību. Tas nozīmē, ka atkarībā no situācijas tiek noteikts, kā manta vai īpašums var vai nevar tikt lietots un izmantots, lai nerastos zaudējumi mantiniekiem līdz brīdim, kad viņi tiek apstiprināti.

To ar savu iesniegumu zvērinātam notāram var lūgt mantinieks, testamenta izpildītājs vai mantojuma aizgādnis, mirušās personas darbavietas administrācija (par darbavietas naudu, lietām vai dokumentiem, kas palikuši mirušās personas mantā), kā arī kreditori (par tādām pretenzijām, kas viņiem ar tiesas spriedumu piespriestas vai nodrošinātas). Tādā gadījumā apsargājama ir tikai tā mantojamās mantas daļa, ar kuru pietiek konkrēto pretenziju apmierināšanai.

Zvērinātam notāram jāparūpējas par mantojuma apsardzību, ja:

1) mantinieki vai nu vispār vai daži no tiem nav zināmi;

2) mantinieki ir zināmi, bet visi nav sasniedzami un viņiem arī nav pilnvarnieku vai citu personu, kas tos pēc likuma pārstāv;

3) mantinieki ir zināmi un sasniedzami, bet negrib vai nevar mantojumu pieņemt;

4) starp mantiniekiem ir kaut viens nepilngadīgais vai tāds, kas kaut kāda cita iemesla dēļ nespēj personīgi aizstāvēt savas tiesības, turklāt viņam nav iecelts aizbildnis vai aizgādnis;

5) droši zināms, ka mantojums ir pārāk apgrūtināts ar parādiem un ka kreditoru intereses ir apdraudētas, kā arī jābaidās, ka mantojumu izputinās.

Ja zvērināts notārs atzīs, ka ir pamats mantojuma apsardzībai, viņš aicinās zvērinātu tiesu izpildītāju vai bāriņtiesu veikt visas nepieciešamās darbības, lai to nodrošinātu. Aicinājumā tiks norādīta manta, kuras apsardzība veicama, tās atrašanās vieta un ieinteresētās personas vārds, uzvārds, personas kods, kura lūgusi veikt mantojuma apsardzību un konkrēta mantojuma apsardzības līdzekļa piemērošanu.

UZZIŅA

Mantojuma apsardzības līdzekļi ir nekustamā īpašuma, glabātavas vai iesaiņojumu aizzīmogošana, nekustamā īpašuma vai kustamās mantas apķīlāšana, kā arī naudas līdzekļu apķīlāšana.

KONSULTĒJIS LATVIJAS ZVĒRINĀTU NOTĀRU PADOMES PRIEKŠSĒDĒTĀJS JĀNIS SKRASTIŅŠ

LA.lv
Inita Šteinberga
Praktiski
Siltumnīcā pēkšņi sākuši vīst tomāti. Kas par iemeslu un kā glābt augus?
6 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Deserts ar rīvmaizi, saldējumu un medu
9 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Kā pagatavot garšaugu sāli. Recepte
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Pirmspensijas cilvēki stājas augstskolās. Kas ir pieprasītas programmas?
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Negaisā Polijas Tatros dzīvību zaudējuši četri cilvēki, bet 30 ievainoti
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Jūrmalas restorānā tikušies Šlesers un Rīgas domnieks Bergmanis 2
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Divi puikas vieni paši izdzīvo trīs dienas: paglābj veiksmīga sakritība
1 stunda
LA
LA.LV
Dabā
Sinoptiķi pavēsta, kad gaidāms karstākais laiks: prognoze 7 dienām
5 stundas