Praktiski
Receptes

Makaroni – gardi savā dažādībā. Kādi ir kvalitatīvi makaroni, un kā tos izvārīt garšīgus?0

Foto – Shutterstock

Makaroni jeb pasta ir universāls produkts, kas spēj pielāgoties teju visām gaumēm, jo no tiem iespējams pagatavot daudz dažādu ēdienu: pievienot salātiem, pasniegt kā pamatēdienu kopā ar jūras veltēm, dārzeņiem vai gaļu, izmantot visu veidu zupās. Ar šo produktu iespējams uzņemt saliktos jeb tā sauktos labos ogļhidrātus, kas sniedz cilvēka ikdienas gaitām nepieciešamo enerģiju.

Kādi ir kvalitatīvi makaroni?

Galvenā atšķirība starp dažādu ražotāju makaroniem ir izmantoto miltu kvalitātē. Augstas kvalitātes makaronus gatavo no cieto šķirņu kviešu miltiem. Par to liecina uzraksts uz iepakojuma: durum, semola di grano duro vai sastāvā norādīts, ka izgatavoti no cieto kviešu šķirnes miltiem.Mīksto un cieto šķirņu kviešu graudu sastāvs būtiski atšķiras: cietajiem ciete ir kristāliskā formā, mīkstajiem – bez noteiktas struktūras, līdz ar to vārīšanās laikā cieto kviešu makaroni labāk saglabā savu formu, kā arī tiem ir augstāka olbaltumvielu koncentrācija, vairāk minerālvielu, bet zemāks glikēmiskais indekss. Savukārt mīksto kviešu šķirņu makaroni uzturvērtības ziņā ir līdzvērtīgi baltmaizei.

Kvalitatīviem makaroniem:

• uz virsmas saskatāmi mazi tumši punktiņi – tādus nospiedumus atstāj smalki samalti cieto kviešu šķirņu graudu apvalki;

• krāsa ir zeltaina vai dzintara krāsu toņos, bet ne koši dzeltena;

• sastāvā ir tikai ūdens un cieto kviešu milti vai manna;

• paciņā nav salūzušu makaronu;

• vārot apjomā palielinās divas reizes, saglabā formu;

• vārīšanās ūdens nav ļoti duļķains (ja saduļķojas, makaroni gatavoti no mīksto kviešu šķirnēm, kurām ciete un citas uzturvielas sadalījušās un nonākušas ūdenī).

Kā izvārīt garšīgus makaronus

Ir daudz dažādu virtuves gudrību, kā pagatavot perfektus makaronu ēdienus.

Vislabāk izmantot ietilpīgu katlu ar gana lielu ūdens daudzumu, lai makaroni vārīšanas laikā nav cieši kopā. Ieteicamās attiecības ir 1:10, proti, 500 g makaronu un 5 litri ūdens.

Ja makaroni ir no ekonomiskās produkcijas plaukta, proti, paciņa maksā 0,35–0,55 eiro, vārīšanas ūdenim ieteicams pievienot nedaudz eļļas – tad makaroni tā nesalips. Ja tās ir pāris ēdamkarotes uz 2–3 litriem ūdens, eļļa netraucēs mērcei iesūkties makaronos. Cietās kviešu šķirnes makaroniem eļļu vārīšanas laikā nepievieno.

Makaronus liek verdošā ūdenī. Spageti liek ūdenī un ar karoti uzmanīgi saloka. Nepareizi ir spageti salauzt pirms vārīšanas tikai tāpēc, ka neietilpst katlā.

Kad makaroni nokāsti, tiem uzreiz ieteicams pievienot piedevas un samaisīt. Karsti makaroni labi sevī iesūc dažādas garšvielas, taukvielas un mērces, līdz ar to ēdiens ir aromātiskāks un patīkamāks. Tāpēc mērci, ar kuru paredzēts sajaukt makaronus, sagatavo jau iepriekš. Ja mērce ir liesa, makaroniem var pievienot nedaudz sviesta.

Vislabāk makaronus pasniegt uzreiz pēc vārīšanas, jo atdziestot teju visu šķirņu makaroni salīp.

Ūdenim, kurā vāra makaronus, ieteicams pievienot sāli – aptuveni tējkaroti uz 3–4 litriem ūdens.

Makaroni jāvāra tik ilgi, līdz tie ir nedaudz mīksti, bet vēl stingri. Vārīšanās laikā makaronus iesaka ik pa laikam pagaršot, lai nenokavētu īsto mirkli, kad makarona vidus vēl ir nedaudz ciets. Itāliešiem ir tāds raksturlielums – al dente, kas nozīmē “kraukšķis”, proti, vidus ciets, bet pats makarons jau mīksts. Ja makaroni pārvārīti, tie ir saķepuši un negaršīgi. Aptuvenais vārīšanas laiks ir norādīts uz iepakojuma, taču ne vienmēr tas atbilst pareizai gatavības pakāpei, tāpēc jāseko līdzi.

Ja makaroni paredzēti salātiem, pēc izvārīšanas tos noskalo ar aukstu ūdeni. Citos gadījumos neskalo, jo tādējādi tie ievērojami zaudē garšu.

Pamatēdienā vienam cilvēkam rēķina 120 gramu makaronu (nevārītā veidā). Ja ēdienreizē ir vairāki ēdieni, šo daudzumu dala ar divi.

!!! Pasaulē ir ap 350 pastas formu. Dažādi makaroni tiek gatavoti no vienas un tās pašas cietās šķirnes kviešu miltiem, bet tieši forma un izmērs nosaka to lietošanas atšķirību.

Galerijas nosaukums
LA.lv