Praktiski
Mājas

Mājoklis, kurā gribas smaidīt
. Ciemos pie gleznotājas Vanadziņas 16

Foto-Anda Krauze

Viesojoties gleznotājas Signes Vanadziņas un viņas vīra Ilmāra mājoklī kādā klusā Pārdaugavas ieliņā, patiešām pārņem tik gaiša sajūta, ka gribas smaidīt. Tas, pateicoties Signes dzīvespriecīgajām gleznām, kuras rotā dzīvokļa sienas, un mājokļa patīkamajam, pārdomātajam interjeram.

 

Agrāk pāris mita sērijveida daudzdzīvokļu mājā netālu no pašreizējās dzīves vietas, un Signe regulāri mēroja ceļu uz savu mākslinieces darbnīcu pavisam citā Rīgas rajonā. Arvien biežāk abi iedomājās, ka būtu labi, ja mājvieta un Signes darbnīca atrastos zem viena jumta. Dodoties pastaigās, viņi ievēroja, ka netālu uzbūvēta jaunceltne, kurā pārdod dzīvokļus. Šķita – tie noteikti ir šauri un mākslinieku darbnīcai tur nebūs vietas, tādēļ nav vērts pat tērēt laiku apskatot. Bet kādudien Signe un Ilmārs tomēr iegāja jaunuzceltajā namā aplūkot piedāvātos mitekļus un bija patīkami pārsteigti.

Nu jau pagājuši nepilni divi gadi, kopš ievākušies un arī gana labi iekārtojušies jaunajā dzīvoklī. Jāatzīst – nama projekts ir diezgan neparasts. Veroties no ielas, šķiet – daudzdzīvokļu nams un rekonstruēta ģimenes māja ir pastāvīgi lielumi, bet patiesībā tie ir savienoti. Ēkas savdabīgais projekts guvis atzinību arī arhitektu vidū. Signes un Ilmāra mājvieta aizņem pusi no rekonstruētās ģimenes mājas, kā arī nelielu daļu no daudzdzīvokļu nama.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2
Abi ir pateicīgi būvniekiem par koka logiem ar slēģiem, kā arī īsta koka grīdām, kas šajā namā bija jau no tā uzbūvēšanas brīža, bet tomēr viņi projektā ieviesa arī dažas izmaiņas. Būtiskākā no tām ir kamīns atpūtas telpā, turklāt divpusējs – uguns mēles tā mutē var vērot gan no virtuves, gan atpūtas telpā novietoto zviļņu puses. Plašajā dzīvojamajā istabā, kuru kamīns sadala divās zonās, vieta atradusies arī senatnīgam apaļam galdam un skaistiem ar zilu samtu pārvilktiem antikvāriem krēsliem. Senatnīgas mēbeles ir Signes vājība, tāpēc antikvariātā un no privātiem pārdevējiem pirktas lietas dzīvoklī atrodamas arī citviet. Piemēram, guļamistabā ir ne tikai plata, ērta gulta, skapis, kuram durvju vietā puķains aizsegs (šūdināts no tāda paša auduma kā aizkari) un pēc dizaineres Vitas Matīses projekta gatavota ērta kumode visas sienas garumā ar daudzām atvilktnēm, bet arī senatnīga stila spoguļgaldiņš.

Dzīvoklis izvietots trīs stāvos. Otrajā stāvā līdzās guļamistabai iekārtots Ilmāra darba kabinets – kā jau pienākas ar rakstāmgaldu un datoru. Pie sienas Signes lielizmēra glezna, kurā bagātīgi izmantota oranžā krāsa. Tā sasaucas ar tādas pašas krāsas spilventiņiem uz dīvāna.

Kā jau visi mājokļi, arī Signes un Ilmāra dzīvoklis sākas ar virtuvi. Tajā viss ir īpaši rūpīgi pārdomāts. Vispirms jau sienu krāsojums, kurā pelēkais sasaucas ar sulīgi sarkano. Signe rāda trauku komplektu – šķīvi un krūzīti – ar lapsas attēlu. Sarkanais tonis sienai aizgūts no lapsas kažoka. Dodoties uz būvmateriālu veikalu pēc krāsas, pāris līdzi ņēmis tomātu, jo tas un lapsas kažoks ir vienā sarkanajā tonī. Arī virtuves iekārta ar ērtiem sienas skapīšiem un darba galdu tapusi, rūpīgi saskaņojot dzīvokļa saimnieku un dizaineres ieceres. Līdzās darba galdam – antikvārs apaļš galds ar krēsliem – vieta, kur malkot rīta kafiju un piesēst maltīšu reizēs. Vasarā rīta kafiju gan abi bieži bauda uz terases. Tur zied arī Signes stādītas puķes. Pagalmā viņa pat iesējusi ķirbi, kurš nu jau brangi sazēlis. Signe un Ilmārs teic – lai gan abi mitinās dzīvoklī, ir sajūta, ka viņi dzīvo atsevišķā mājā.

Virtuves iekārta, kumode, TV galdiņš no masīvkoka ar plēstu šķiedru – dizainere Vita Matīse, SIA “Mājai pie jūras”

Citas mēbeles – no “IKEA” un antikvāras

Kamīns – “Helmiks R”

Lampas – “IKEA”

 

{gallery id=”1995″}

 

LA.lv