Praktiski
Mājas

Mājoklī pēkšņi parādās pelējums, pat drēbju skapī. Kas par iemeslu?0

Foto: Fotolia

“Dzīvoju mājā ar centrālo apkuri, jau otro gadu uz sienām, drēbju skapī un citur ir pelējums. Vienā istabā šogad uztaisījām krāsni, bet pelējums vienalga nepazūd. Māja ir celta ar biezām mūra sienām.”
 MARTA Dobeles novadā

Ja mājā ilgu laiku nav bijis, bet pēkšņi parādījies pelējums, pie vainas būs sienu mitruma palielināšanās. Tam var būt vairāki iemesli. Pasliktinājusies telpu ventilācija. Tā bieži notiek, ieliekot jaunus logus ar augstu blīvuma pakāpi.

Vai arī kaut kādu iemeslu dēļ samazinājusies ventilācijas gaisa kanālu caurlaidība. Katrā ziņā palielināt gaisa apmaiņas apjomu var ātri, un piepelējušās telpās tas uzreiz dod rezultātus. Visdrošāk ir trīs četras reizes dienā plaši atvērt logus ik pa 15 – 20 minūtēm, īpašu uzmanību pievēršot guļamistabai.

Pie vainas var būt arī jumta tehniskais stāvoklis, piemēram, netīrītas notekas. Ūdens vairāk nonāk uz ārsienām un lēnām tās izmērcē. Tāpat iespējams, ka problēma ir mājas pamatos. Piemēram, sabojātu veco meliorācijas sistēmu dēļ paaugstinājies gruntsūdens līmenis, un ēkas pamatu hidroizolācija ar to vairs netiek galā. Gruntsūdens līmeni var noteikt, izrokot nelielu, vismaz metru dziļu šahtu netālu no pamatiem. Ūdens līmenis tajā būs arī gruntsūdens līmenis.

Izveidot jaunu pamatu hidroizolāciju ir ļoti dārgi. Vienkāršāk ir ierīkot ap māju apļveida drenāžu ar kolektoru. Lieko ūdeni no tā atliek novadīt uz tuvāko grāvi vai upīti. Ja to nevar izdarīt dabīgā veidā, izmanto elektrosūkni, lai dzen ūdeni tur, kur tālāk tas aizplūdīs pats. Iespējams, pazeminot gruntsūdens līmeni, uzreiz izdosies sienas padarīt sausākas.

SVARĪGI

• Ieteicamais relatīvais gaisa mitrums telpās ir no 40 līdz 60 %. Atkāpes negatīvi ietekmē gan cilvēka, gan mājas veselību.

• Mitras telpas ir vēsākas, jo mitras sienas vada siltumu 20 – 30 reižu ātrāk nekā sausas un nelietderīgi tērē siltumenerģiju.

• Vēdinot jāraugās, lai istabas temperatūra nepazeminātos zem 15 °C, jo tad mitrais gaiss sāk kondensēties.

• Svaigā gaisa padeves minimums ir 15 m³/h uz cilvēku (MK noteikumi Nr. 534). Ja telpas apdraud pelējums, vēlama lielāka gaisa aprite.

• Nekvalitatīvs gaiss satur alergēnus – putekļus, sēnītes un pelējuma sporas, tāpēc daudzi sirgst ar alerģiskām slimībām.

LA.lv
ŽD
Žanna Damme
Praktiski
Krēmīga un maiga šampinjonu biezeņzupa
9 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Netīrs un nošņurcis karogs. Vai kāds vispār kontrolē Latvijas karogu stāvokli?
10 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Atā, skaistā fuksija! Tiekamies pavasarī!
11 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZE
Zane Eniņa
Latvijā
“Raudāju ikreiz, kad domāju par pamestajiem…” Linda Penēze bērnu slimnīcā izveido auklīšu dienestu
3 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Par ko mums stāsta šīs divas karjeras – Rotko un Porziņģa?
1 stunda
SK
Skaties.lv
Veselam
Stradiņa slimnīcā jauna iekārta vēža ārstēšanai ar staru terapiju
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Plūdu dēļ slēgts Venēcijas Svētā Marka laukums
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Kā izskatīsies izgaismotais Brīvības piemineklis?
1 stunda