Mājas, Remonts un būvniecība

Mājā ciets ūdens – kā ūdeni mīkstināt un vai tāds lietojams uzturā?

Foto - Shutterstock

Nesen mājā ierīkoju ūdensvadu, nodevu ūdens analīzes, un atklājās, ka ūdens ir ciets – 3,29 mmol/L, tajā ir arī paaugstināts dzelzs saturs. Es vēlētos, lai tas būtu mīksts – ne vairāk kā 1,4 mmol/L. Vai šādu cietības samazinājumu iespējams panākt ar kasešu filtriem? Esmu lasījis, ka ūdeni mīkstina ar polifosfāta sāli pildītie kasešu filtri, taču nekur nav iespējams uzzināt, par cik vienībām tie samazina ūdens cietību un vai šādi attīrītu (mīkstinātu) ūdeni var droši lietot uzturā, ja ūdens pēc tam filtrēts caur aktīvo ogli. ULDIS

– Precīzu informāciju par to, cik daudz polifosfāta sāļi samazina ūdens cietību, būs grūti sniegt, jo to nenorāda arī pats ražotājs. Mēs izmantojam Itālijā ražotus polifosfāta sāļus, ko uzskatām par kvalitatīvākajiem. Taču, lai polifosfāta sāļi spētu pārveidot ūdens ķīmisko sastāvu un to mīkstināt, svarīgi, lai ūdenim nebūtu dažādu piemaisījumu, rūsas. Ja piemaisījumi pirms tam ar mehānisko filtru nav aizturēti, tie var aplipt ap šiem sāļiem, tādējādi izveidojot aizsargslāni, kas neļaus polifosfāta sāļiem tieši saskarties ar ūdeni un pildīt savas funkcijas, – skaidro SIA “Eirofiltri” valdes loceklis Gatis Gavriļenko.

Ja sistēmā ievieto filtru ar polifosfāta sāļiem un pēc tam filtru ar aktīvo ogli, ūdeni var droši lietot uzturā. Konkrētajā situācijā kā otro var ieteikt filtru ar aktīvo ogli un katjona jonīta sveķiem, kas samazina arī dzelzs daudzumu ūdenī.

Tādējādi iespējami divi risinājumi. Pirmais – uzlikt trīs filtrus. Vispirms izmantot mehānisko filtra elementu, turklāt presēto, nevis polipropilēna vai poliestera šķiedras. Nekādā gadījumā nevajadzētu likt diegu filtru. Otrais varētu būt filtrs ar polifosfāta sāļiem, trešais – aktīvās ogles filtrs.

Otrais risinājums – izmantot kombinēto filtru PL Dzeltens (mehāniskais filtrs + polifosfāta sāļi), otrais būtu kombinētais filtrs CA Zils (ar aktīvo ogli) vai CA ION Brūns (ar aktīvo ogli un jonīta sveķiem)

Lai filtrs PL Dzeltens kalpotu ilgāk, pirms tā var uzlikt arī mehānisko filtru (šeit derēs arī filtrs ar diegu).

Mehāniskos un ogles filtrus ieteicams regulāri mainīt, vēlams ne retāk kā reizi trīs mēnešos.

3 Komentāri

  1. Polifosfāts apaugs ar dzelzi un tik vien būs kā iztērēta nauda. Ja reāli gribi mīkstu ūdeni, liec jonu apmaiņas mīkstinātāju, bet rēķinies ar pustūkstoti euru izmaksām un regulāru sāls papildināšanu. Un vēl- tādā veidā mīkstināts ūdens tiek atbrīvots no kalcija, aizvietojot to ar nātriju – pārtikai nav diez ko labs pasākums. Ja nav pretenziju, ka ūdenī esošais kaļķis redzams uz izžuvušām virsmām smalku graudiņu veidā (bet ir viegli noslaukāms, neķaeras pie trubām un sietiņiem), tad visērtākais ir uzlikt Dropson iekārtu – Akvedukts tirgo.

  2. Nu nav jau arī tas dropsons lēts (tas pats pustūkstotis). Bet ja jāizvēlas tad es iesaku, jo man bija sāls mīkstinātājs un zb man bija gan aizņemtā vieta, gan sāls pirkšana un vadāšana. Dārzam tāpat es to ūdeni nevarēju lietot.

  3. Drpson ir reāli labs. Es esmu aizmirsis ko nozīmē siltummaini atkasīt no kaļka kārtas. Es izmēģinājos ar Wlux, nekas nesanāca. vai nu trubas nepareizas vai notinu ne uz to pusi nezinu, Šito pieslēdzu un aizmirsu.

Pievienot komentāru