Adīšana un tamborēšana, Rokdarbi

Lupatu paklājiņš dzīvespriecīgos toņos

Foto - Anda Krauze

Revidējot skapi, var atrast materiālu jaunu mājlietu gatavošanai. Piemēram, no vairākiem T-krekliem var tapt lupatu paklājiņš priekšnamam, vannas istabai vai citai vietai. Šāds darinājums būs arī lieliska guļvieta sunim.

Praktisks cilvēks neizmet apģērbu, aizkarus vai citas tekstilijas, kas mazliet pabalojušas, izdilušas vai ko apnicis valkāt. Sagriež strēmelītēs un tamborē paklājiņus.

Lupatu paklājiņam der jebkurš materiāls – kokvilna, vilna, lins, sintētika, trikotāža vai cits. Ļoti laba ir trikotāža, jo tā griežot un tamborējot labi padodas, turklāt sagrieztās strēmeles skaisti saveļas rullītī. Dažām tekstillentītēm irst maliņas, bet tas nav nekas traks, jo no šāda materiāla var uztamborēt paklājiņu – guļvietu sunim.

T-krekli neirst, bet vīriešu virskrekli, arī zīda un lina audums – gan. Materiāla sagatavošana un strēmeļu savienošana prasa visvairāk laika, bet pati tamborēšana ir saldais ēdiens. – Sākumā strēmeles sēju mezglā, tagad izmantoju citu paņēmienu – slīpi iegriežu vienas un otras strēmeles galā un abiem iegriezumiem cauri izvelku vienu strēmeli. Šādi savienotas, tās cieši turas kopā. Savienojumam jau nav jāiztur liela slodze, ja nu vienīgi mazgājot un purinot paklājiņu, – stāsta rokdarbniece Linda.

Vispirms paklājiņam notamborē 6 gaisa cilpiņas, savieno pīnītes galus un turpina tamborēt īsos stabiņus pa apli. Katrā aplī sešās vai astoņās vietās pieaudzē valdziņus (piemēram, notamborē 5 īsos stabiņus, tad gaisa cilpiņu, pēc tam atkal 5 īsos stabiņus). Ar valdziņu pieaudzēšanu nevajag pārāk aizrauties, jo tad lupatu paklājiņš metīs viļņus. Savukārt, ja valdziņus nepieaudzē, rokdarba malas locīsies uz augšu. Vēl jāņem vērā: ja valdziņus vairākās kārtās pieaudzē tajās pašās vietās, darinājums būs stūrains; ja to dara dažādās vietās, veidosies aplis.

PADOMI

• Vieglāk griezt un vairāk tekstillentīšu var iegūt no lielāka izmēra T krekliem, svārkiem un biksēm, kā arī aizkariem un spilvendrānām. Bērnu apģērbs šim nolūkam nav tik piemērots, jo ir neliela izmēra un ar daudzām detaļām. Lai notamborētu nelielu paklājiņu, strēmelēs vajadzēs sagriezt vismaz sešus vīriešu T kreklus.

• Strēmeles griež 1,5–2,5 cm platas. No stingra un blīva materiāla tās var būt šaurākas, bet no mīksta un elastīga – platākas.

• Tekstillentītes satin kamolos, sašķirojot pēc krāsu toņiem.

• Irstoši audumi (piemēram, zīds un lins) nav īpaši piemēroti, bet var izmantot arī tos, ja nav iebildumu pret spurainu grīdsegu.

• Ja paklājiņā ietamborē vilnas strēmelītes, tas būs īpaši silts. Tikai šo izstrādājumu vajadzētu mazgāt +30…+35 °C ūdenī (karstākā vilna saraujas).

• No kokvilnas un vilnas auduma strēmelēm tamborēts paklājiņš būs izturīgāks un ilgāk saglabās savu formu. Trikotāžu labāk likt pamīšus ar kokvilnu un vilnu, ievērojot vienādas proporcijas.

Pievienot komentāru