Praktiski
Rokdarbi

Lina bruncīši logam. Padomi šūšanā soli pa solim0


Lai lina bruncīšus pieliktu pie loga, izmanto metāla stienīšus vai trosītes, ko var nopirkt aizkaru audumu veikalos. Trosīti pie loga rāmja stiprina ar skrūvēm vai pielīmē, kā to paredzējuši ražotāji.
Lai lina bruncīšus pieliktu pie loga, izmanto metāla stienīšus vai trosītes, ko var nopirkt aizkaru audumu veikalos. Trosīti pie loga rāmja stiprina ar skrūvēm vai pielīmē, kā to paredzējuši ražotāji.
Foto – Anda Krauze

Logs ar skaistiem aizkariņiem pat necilu virtuvi padarīs pievilcīgu un mājīgu. No balta lina un kokvilnas mežģīnēm var sašūt atturīgi elegantu izstrādājumu, kas vienlīdz nevainojami izskatās gan no labās, gan kreisās puses.

Ja logs ir mazs vai gar to neplūst garāmgājēju simti, rūtis nav obligāti jāpiesedz ar gariem un bieziem aizkariem. No vienkāršiem materiāliem – plāna lina auduma un divu veidu kokvilnas mežģīnēm – var sašūt aizkariņus rūts apakšējai daļai. Kā to darīt, rāda dizainere Guna Nebare.

Jau kopš agras jaunības viņa aizraujas ar apģērbu šūšanu un dizainu. Pirmos bruncīšus, lai sapostos uz diskotēku, darināja jau padsmitnieces gados, bet vaļasprieku tālāk attīstīja, mācoties Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā un pēc tam studējot apģērba dizainu un tehnoloģijas. Jaunā dizainere atzīst, ka lielākā kaislība vienmēr bijusi vēsturisko un etnogrāfisko apģērbu atdzīvināšana mūsdienās. Viņa priekšroku dod dabiskiem materiāliem – linam, kokvilnam un vilnai.

Pirms šuj aizkarus, Guna iesaka lina audumu un kokvilnas mežģīnes izmazgāt, jo šie materiāli mitruma ietekmē var sarauties. Tāds netikums it īpaši piemīt lina mežģīnēm. – Aizkariņiem var izmantot viena vai dažāda platuma mežģīnes, kas izskatās ļoti dekoratīvi, – viņa stāsta.

Darba gaita

1. Izmēra rūts platumu (aizkari nedrīkst būt šaurāki par to) un vēlamo augstumu, paredzot vīļu tiesu. Šajā gadījumā aizkaru augstums ir 44 cm, platums – 75 cm. Lai audumu būtu vieglāk pārgriezt, izvelk diegu un griež pa šo līniju.

2. Modelē, kā tiks izvietotas izvēlētās mežģīnes. Guna šaurāko mežģīņu joslu no platākās, kas atradīsies aizkaru apakšdaļā, atdala ar 10 cm platu lina auduma joslu.

3. Lai aizkariņu abas puses būtu vienlīdz glītas, šuj slēptās vīles. Tad nevajag auduma malas apmetināt, izmantot overloku, jo auduma malas tiek divreiz nolocītas un nošūtas tā, ka nav kam spuroties.

4. Izmēra, cik daudz auduma vajadzēs slēptajai vīlei. Šajā gadījumā tie ir 2 cm. Audums tiks nolocīts divreiz, tātad nošūtā vīle būs 1 cm plata.

5. Ar tekstila flomāsteru atzīmē punktus, lai precīzi nolocītu vīles tiesu. Uzsmidzinot ūdeni, punkti pazūd, jo flomāstera tinte gatavota uz ūdens bāzes.

6. Pirms vīles atlocīšanas piešuj mežģīni. Vispirms to, ievērojot punktēto līniju, piesprauž ar kniepadatām, tad nošuj ar šujmašīnu, izmantojot 120. izmēra poliestera diegu.

7. Mežģīnes otru malu pa punktēto līniju piešuj pie auduma joslas, kas atradīsies starp mežģīnēm.

8. Kad mežģīne piešūta, vīli pārloka uz pusēm un nošuj. Tā izskatās aizkariņi no kreisās puses…

9. …un no labās puses.

10. Vīles abpus mežģīnei pārloka uz pusēm un nošuj ar šujmašīnu.

11. Uz starpjoslas auduma atzīmē punktus, kur tiks piešūta apakšējā mežģīne.

12. Kad vīle piešūta ar šujmašīnu, audumu nogludina.

13. Pārloka uz pusēm starpjoslas vīli un nošuj ar šujmašīnu.

14. Atloka aizkaru sānu malas un nošuj ar šujmašīnu.

Saistītie raksti

15. Veido aizkaru augšdaļu. Lai veidotos skaists krokojums, augšdaļai atvēl 7 cm. Audumu pārloka uz pusēm, bet 1,5 cm izmanto slēptajai vīlei.

PADOMI

Izvēloties audumu aizkariem
• Ja uz sienām rakstainas tapetes vai daudzkrāsainas flīzes, piemērotāks būs vienkrāsains aizkaru audums.
• Ja sienas ir vienā tonalitātē, labāk izvēlēties rakstainu audumu.
• Ļoti bieži virtuve nav liela, tāpēc logu nevajag aizsegt ar daudzslāņainiem aizka­riem. Tad telpa izskatīsies vēl mazāka.
• Nav ieteicams izvēlēties ļoti plānus un vieglus audumus, jo pat mazā vēja pūsmiņā tie sāk plīvot. Ja plīts virsma atrodas netālu no loga, tas nav droši.

LA.lv