Praktiski
Mājas

Līme gāzbetona blokiem: kura labāka, izturīgāka, ar ko atšķiras0

Foto: Niko_Photographer/SHUTTERSTOCK

Celtniecībā, īpaši būvējot privātmājas, gāzbetona bloku izmantošana kļūst arvien populārāka. Materiālam, salīdzinot ar ķieģeļiem, ir zemāka siltumvadāmība, blokus transportēt ir vieglāk. Vienkāršāka, vieglāka un arī daudz ātrāka ir celtniecība. Tomēr gāzbetona priekšrocības pilnībā varēs izbaudīt vien tad, ja tiks izmantota šim materiālam piemērota un kvalitatīva mūrjava, kas drīzāk gan būtu jādēvē par līmi.

Korekta atbilde – “nē”

Bieži tiek jautāts, vai tiešām viss jāsarežģī un jāizmanto līme, nevis vienkārša mūrjava, ko no smiltīm, cementa un ūdens var samaisīt katrs pats.

Korekta atbilde ir “nē”. Iemesli, kāpēc tā, ir vairāki. Cementa mūrjavas šuvēm, lai cik smalki sijātas smiltis izmantotu, jābūt vismaz 10 mm biezām. Tikai tad tās spēs droši savienot blokus. Taču kvalitatīvam gāzbetonam ir ļoti zema siltumvadāmība. Salīdzinājumam – 40 cm biezs gāzbetona bloks spēj noturēt tikpat daudz siltuma, cik 4,5 metrus bieza betona siena. Mūrjava vada siltumu astoņas reizes labāk par gāzbetonu. Līdz ar to katrs bloks tiek ietverts sava veida aukstuma tiltiņā, un siena zaudē 30% no savas siltumnoturības.

Savukārt speciālo līmi izgatavo no īpašām cementa markām un pildvielām, ļaujot veidot 2–3 mm biezas šuves. Līdz ar to siltuma zudumi būtiski samazinās.

Gāzbetons ir porains un ļoti higroskopisks, kas ļoti ātri izžāvē parastās mūrjavas. Cenšoties samazināt šuves, piemēram, līdz 5 mm, no mūrjavas tiks izsūkta lielākā daļa ūdens, un mūrjavas cietēšana nenotiks tā, kā tam jābūt, līdz ar to neiegūs vēlamo stiprību.

Līmēs jau ir pievienotas speciālas piedevas, kas palīdz ūdenim palikt līmes sastāvā, un notiek pilnvērtīga materiāla sacietēšana. Pirms tam līme tikai jāsagatavo atbilstīgi ražotāja norādījumiem.

Tāpat līmēs tiek izmantots īpašu marku portlandcements, kura īpašības ražotāji nevienam neatklāj, – tas ir komercnoslēpums. Šādi speciālie maisījumi vēlamo stingrību sasniedz ļoti ātri. Ir arī polimēru piedevas, kas veicina sastāva pielipšanu blokiem, un žūšanas procesā materiālam nav rukuma.

Kas lācītim vēderā?

Lai arī līmjavu precīzs sastāvs ir katra ražotāja noslēpums, droši var apgalvot, ka to sastāvā ir kvalitatīvs portlandcements, ļoti smalkas frakcijas kvarca smiltis, daudz dažādu minerālo un sintētisko piedevu.

Līmjavas visbiežāk tirgo sausu maisījumu veidā papīra maisos. Vienā maisā ir 25 kilogrami materiāla. Tieši pirms mūrēšanas atliek tam pievienot ražotāja norādīto ūdens daudzumu, samaisīt un ķerties pie darba.

Līmjavas mēdz iedalīt pēc šuves biezuma. Plānajām šuvēm biezums 3–5 mm (līmjavu lieto ļoti kvalitatīviem pareizas ģeometrijas blokiem), un biezākām parasti norāda šuves biezumu līdz 10 un vairāk mm. Ar pēdējām vieglāk koriģēt blokus, kuru izmēri nav tik ideāli.

Vēl līmjavas iedala vasarai (ja gaisa temperatūra ir augstāka par 5 °C) un ziemai paredzētās (var mūrēt arī zemās gaisa temperatūrās, zemākā parasti norādīta uz iesaiņojuma vai tehniskajā dokumentācijā).

Vasarai domātie maisījumi visbiežāk ir baltā krāsā un izžūstot kļūst nemanāmi. Tas bieži vien atvieglo tālāko ēkas apdari.

Kā izvēlēties?

Ražotāju piedāvātie sastāvi ir visai līdzvērtīgi pēc savām īpašībām un cenas. Piemēram, BAUROC bloku līme (vasaras) 25 kg iesaiņojumā maksā nedaudz vairāk par 7 eiro, YTONG vasaras līmjava 25 kg iesaiņojumā maksā nedaudz vairāk par 8 eiro, RocLITE līmjava (pelēka) maksā nedaudz mazāk par 6 eiro par iesaiņojumu. Ceresit CT21 gāzbetona bloku līme 25 kg iesaiņojumā maksā līdz 7 eiro. SAKRET GMS/W M10 gāzbetona bloku līme – nepilnus 8 eiro par 25 kg iesaiņojumu, TEXOBLOCK baltā bloku līme – nepilnus 7 eiro par 25 kg iesaiņojumu. Ziemai domātās līmes ir par 1–2 eiro dārgākas.

Protams, līmjavu atsevišķi no blokiem pērk reti. Ir kompānijas, kas piedāvā gan blokus, gan to līmjavu. Tas īpaši izdevīgi, ja ražotājs piedāvā atlaides, pērkot komplektu: blokus un tiem paredzēto līmi.

Ja šādas iespējas nav, tik un tā jāizpēta bloku ražotāju ieteikumi līmes izvēlei. Bieži vien ražotājs norāda konkrētas līmes markas, kuras kopā ar blokiem pārbaudītas laboratorijā.

Tāpat jāņem vērā līmes izgatavošanas datums. Pat ideālos glabāšanas apstākļos šādu maisījumu derīguma termiņš ir ierobežots. Maisi ar līmi nedrīkst būt samirkuši vai ieplēsti.

Neatbildēts palicis jautājums, cik līmes nepieciešams. Ražotāji līmes patēriņu norāda – piedāvājot datus kubikmetram bloku un līmes klājuma kvadrātmetros, norādot slāņa biezumu. Visizdevīgāk ir internetā atrast gāzbetona bloku līmes patēriņa kalkulatoru, kurā tiek ņemti vērā katra bloka izmēri, sienas laukums vai iegādāto bloku skaits, plānotais šuves biezums un 5 vai 10% rezerve.

Konsultējis SIA KMT Projekts valdes loceklis Māris Stiprais

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Atrisini aizsvīdušo logu problēmu savā auto, izmantojot šo vienkāršo metodi 1
11 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Latvijas Pasts aicina laikus sagatavot un izsūtīt Ziemassvētku apsveikumus un dāvanas
12 stundas
ŽD
Žanna Damme
Praktiski
Kārumniekiem: kraukšķīgas vafeles ar maigu pildījumu
14 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Ar burkāniem elektroauto nebaros. Ko iesākt, lai Latvijā autovadītāji pārietu uz elektromobiļiem? 1
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
“Tas nav saprātīgs virziens.” Kariņš neatbalsta “AP” rosināto ideju palielināt budžeta deficītu
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: “Dinamo” izbraukumu sāk ar bezierunu zaudējumu
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Saglabāsies neliels sals: laika prognoze sestdienai
8 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
“Rīgas Centrāltirgus” vadība nezina, vai policija aizturējusi kādu no uzņēmuma darbiniekiem
4 stundas