Praktiski
Mājas

Lietas, kas īpaši netraucē, taču savu laiku jau nokalpojušas. Tīrām mājokli!0

Foto – Shutterstock

Katrā mājā ir lietas, kas varbūt īpaši netraucē, bet no kurām tomēr derētu šķirties. Laiks atrotīt piedurknes pavasara ģenerāltīrīšanai.

• Nomītas čības. Veci un nomīti istabas apavi izskatās nepievilcīgi un slēpj sevī sēnīšu infekcijas draudus, tāpēc tie bez žēlastības jāizmet. Turpmāk der izvēlēties čības, ko var mazgāt veļasmašīnā.

• Nodilusi zobu suka. Regulāri lietojot, tā saglabā formu ne ilgāk par trim mēnešiem un tad ir jānomaina. Ar nodilušu suku vairs nav iespējams zobus labi iztīrīt. To der nomainīt arī pēc tam, kad izslimota kāda infekcija.

• Nolietotas plastmasas kārbas produktu glabāšanai. Tādas ir gandrīz katrā virtuvē, reizēm nobružātas un saplaisājušas. Šāda plastmasa var saturēt bisfenolu A – vielu, kas pēc savas dabas ir sintētisks estrogēns; pastāv aizdomas – mijiedarbojoties ar endokrīnās sistēmas hormoniem, tas var nelabvēlīgi ietekmēt cilvēku reproduktīvo sistēmu, kā arī veicināt aptaukošanos.

• Trauku mazgājamais sūklis. Lietotie sūkļi virtuvē ir vislielākā mikrobu krātuve, jo tie nepārtraukti ir mitri un atrodas istabas temperatūrā. Šādi apstākļi patīk daudziem mikrobiem, to skaitā arī ļoti bīstamiem, piemēram, salmonellām. Tāpēc sūkļi pēc iespējas biežāk jāmaina vai arī jāaizstāj ar speciālu mikrofibras trauku drāniņu, kas izžūst ātrāk nekā sūklis, tāpēc mikrobi tur nevar tik labi vairoties.

• Izgarojušas garšvielas. Lietojot vecas garšvielas, nekāds ļaunums veselībai neceļas, taču nav arī labuma – tās vairs nepiešķir ēdieniem aromātu un nedod arī guvumu veselībai. Dažādām garšvielām piemīt gan imunitāti stimulējošas, gan mikrocirkulāciju uzlabojošas, gan sildošas, nomierinošas un vēl citādas labas īpašības, ja vien tās ir svaigas.

• Gaisa atsvaidzinātāji. Daudzi gaisa atsvaidzinātāji satur ķīmiskas vielas, kas tiek pievienotas, lai smarža būtu noturīgāka. Lielās devās šie savienojumi var negatīvi iespaidot veselību. Pareizāk būtu novērst smakas cēloņus, nevis maskēt to, izsmidzinot gaisā ķīmiskas smaržvielas. Telpas regulāri jāvēdina, un labākai smaržai var izmantot dabīgas ēteriskās eļļas.

LA.lv