Praktiski
Mājas mīluļi

Liels, neparasts, inteliģents un ārkārtīgi mīļš – tas ir meinkūns. Saimnieces iedvesmas stāsts0

Foto: Estere Krūmiņa

Meinkūni piesaista ar unikālo izskatu – zīdaino spalvu, lielo augumu un pušķīšiem ausu galos tie ir vieni no paklausīgākajiem un komunikablākajiem kaķiem pasaulē. Sīkāk par šķirnes īpatnībām un iezīmēm stāsta meinkūna kaķenes Koras saimniece Marika.

“Mēdz teikt – ja jums nepatīk kaķi, tas nozīmē, ka vienkārši neesat saticis savu kaķi,” šādi stāstu par savu meinkūna kaķenīti Koru iesāk Marika.

Mariku fascinē šķirnes skaistums un dzīvnieka lielais augums. “Mana drauga vecāki pie pazīstamiem audzētājiem brauca iegādāties meinkūna kaķenīti. Mēs ar draugu braucām kopā ar viņiem – tikai paciemoties. Taču, kamēr ciemojāmies, pavisam netīši iemīlējos mazā, gaiši pelēkā kaķenītē ar skaistām, apaļām acīm un lielām ausīm ar otiņām to galos. Kaķenīte visu laiku nāca pie manis un azartiski spēlējās – neatkāpās ne soli. Jutu, ka abas esam viena otru izvēlējušās. Teicu draugam, ka bez viņas mājās nebraukšu. Tā nu Kora kļuva par mūsu ģimenes locekli.”

Meinkūni attīstās lēni – tikai 3–5 gadu vecumā var uzskatīt, ka meinkūns ir pieaudzis: “Korai šogad paliks divi gadi, un viņa vēl turpinās augt. Viņa joprojām ir kaķēns – tikai liels.” Meinkūniem ir vēl dažas īpatnības un iezīmes, kas tos atšķir no citiem kaķiem: “Atšķirībā no citām garspalvaino kaķu šķirnēm meinkūna spalva ir viegli kopjama – tā neveļas un ir zīdaina. Īpatnība, kas piemīt tikai šai šķirnei, – meinkūniem taukojas aste. Tas notiek dabisko hormonu izdalīšanās procesā, tāpēc ik pa laikam ieteicams kaķim ar speciālu šampūnu izmazgāt asti, pirmkārt, lai uzturētu to skaistu, un, otrkārt, lai kaķim pašam būtu vieglāk. Meinkūnus fascinē ūdens – kaķis var stundām ilgi sēdēt pie ūdens krāna, lūkoties uz ūdeni, pat ja tas pilēs virsū. Arī ūdens dzeršanas stils ir neparasts – kaķis ūdeni no bļodas ar ķepu izšļaksta ārā, tāpēc iesaku ūdens bļodas likt uz paplātes vai flīzēm.”

Šīs šķirnes kaķi, kā skaidro Marika, lieliski sadzīvo gan ar cilvēkiem, gan ar citiem dzīvniekiem: “Kora ļoti mīl otru mūsu kaķi – Svētās Birmas runcīti Marko: apguļas blakus, samīļo. Protams, ir arī rotaļas – azartiskas, tādas, ka spalvas un putekļi vien lido, bet tās nekad nav agresīvas. Meinkūniem patīk socializēties arī ar cilvēkiem. Ir mīļi, tomēr nekad neļaus sev darīt pāri, uzreiz izrādīs nepatiku. Meinkūni daudz ņurkst, vāvuļo savā valodā, tādēļ ir jautri ar viņiem parunāties – vienmēr tiek saņemta atbilde.” Kora ir izteikti mīļa un draudzīga pret visiem ģimenes locekļiem, taču Marika ir viņas īstais saimnieks: “Tikai tad, kad es pasaku “nē”, Kora klausa. Pārējos ģimenes locekļus mīl, bet neklausa tik cītīgi. Kora jūt, ja man kas sāp – viņa mani ārstē, uzguļoties virsū un skaļi murrājot.” Meinkūni ir inteliģenti, tāpēc viegli apmācāmi. Tiem var iemācīt kārtoties cilvēkiem domātā tualetes podā: “Par kaķu kasti jau sen esam aizmirsuši, bet, protams, poda specifikas dēļ kaķis nevar nolaist ūdeni. Mums reizēm ir jāgaida rindā uz tualeti, jo tajā brīdi tur atrodas kaķis. Tāpat kaķi var pieradināt iet pavadiņā – taču negaidiet, ka kaķis ies blakus tā kā suns. Labi der pozitīvā dresūra – uzslavēt, kad kaķis ir izdarījis kaut ko labu.”

Lai gan meinkūnu neparastais izskats piesaista daudzus, un Latvijā šī šķirne kļūst arvien pieprasītāka, ir jāsaprot, ka meinkūns ir kaķis ar lielu enerģijas resursu – nepieciešama vide, kurā viņi pozitīvā veidā varētu izlādēt savu enerģiju: “Saimniekam jāatrod laiks, lai ar kaķi paspēlētos. Meinkūnu vajadzētu vest pastaigāties – vislabāk uz mežu, ja ne – turpat pagalmā.” Ja kaķim nebūs kur izlikt enerģiju, tas notiks negatīvā veidā – dzīvnieks skrāpējas: “Šķirnes kaķiem nevajadzētu skrāpēties, taču iemesli, kāpēc daži kaķi to dara, var būt dažādi – cik ātri kaķēns noņemts no mammas un brāļiem/māsām, audzināšana, hormonālais disbalanss. Tāpēc tiek rīkotas izstādes, kurās vērtē ne tikai kaķu izskatu, bet arī raksturu.”

Foto: Estere Krūmiņa

Meinkūni

Vidējais mūža ilgums ir 12–15 gad

Kaķenes sver no 4,5 līdz 6,8 kg, runči no 6,8 līdz pat 11 kgI

Cena ar dokumentiem bez tiesībām pārot ir ~ 800 eiro, ar tiesībām pārot cena dubultā

Labi sadzīvo gan ar cilvēkiem, gan citiem dzīvniekiem

Specifiskās spalvas dēļ – viegli kopjami

Meinkūni pakļaujas dresūrai

Meinkūniem patīk ūdens

Nepieciešamas pastaigas, jo šie kaķi ir ļoti enerģiski

LA.lv