Praktiski
Dārzs

Lielogu avenes. Kuras labākas – Krievijā vai Anglijā iegūtās šķirnes? 0

Foto – Sandra Ruska

Gribētu zināt, vai krievu lielogu avenēm ražas periods ir garāks nekā šķirnei ‘Cascade Delight’. IEVA BAUSKAS NOVADĀ

Vandzenes pagasta saimniecības “Mazkuģnieki” īpašniece, ogu audzētāja Laura Lormane stāsta, ka savā saimniecībā no lielogu avenēm pašlaik audzē tikai intensīvās ārzemju šķirnes, kas iegādātas Anglijā. To galvenā priekšrocība – ogas labi pacieš pārvadāšanu. Šķirnei ‘Cascade Delight’ ogas ienākas par dažām dienām agrāk nekā parastajai šķirnei ‘Glen Ample’. Avenes ir ļoti lielas (nedaudz lielākas kā šķirnei ‘Tulameen’), garenas, tumši sarkanas, spīdīgas, stingras un garšīgas, ideāli piemērotas svaigam patēriņam. Ražas periods ir garāks nekā krievu šķirnēm, t.i., gandrīz četras nedēļas (Krievijā izveidotajām lielogu avenēm – trīs nedēļas). Apmierinoša ziemcietība un izturība pret slimībām.

Saimniecībā “Mazkuģnieki” avenes ‘Cascade Delight’ audzē jau piecus gadus. Augi stādīti 60 cm attālumā cits no cita. Stādījumiem veidota apdobe, ko uztur tīru no nezālēm, miglojot ar herbicīdu Basta.

No krievu lielogu avenēm Latvijā audzē vidēji agrīno un vidēji ziemcietīgo šķirni ‘Maroseika’. Krūms ir 1,5–2,5 m augsts, spēcīgs, dzinumiem nav dzeloņu. Ogas ir lielas (4–10 g), spilgti sarkanas, strupi koniskas, ar patīkamu saldskābu garšu. Arī ‘Patricija’ ir vidēji agra, ļoti ražīga un pārziemo labi. Ogas ir lielas, tumšsarkanas, izskatīgas, tomēr diezgan mīkstas.

LA.lv