Praktiski
Dārzs

Lielas upenes un rozā jāņogas: kurām šķirnēm?0

Foto – Shutterstock

“Lūdzu, iesakiet garšīgu upeņu šķirni ar lielām ogām, kas ir izturīga pret slimībām! Esmu dzirdējusi, ka ir izveidotas garšīgas jāņogas ar rozā ogām – tādas agrāk vispār nav redzētas!” DACE DURBES NOVADĀ

 

– Visi dārzkopji vēlas, lai upenēm būtu lielas un garšīgas ogas, taču ideālas šķirnes nav. Manuprāt, zelta vidusceļš ir ‘Zagadka’, jo tā ir ļoti izturīga pret pumpurērci, ogas ir lielas, garšīgas, ienākas vienlaikus. Protams, ir radītas vēl saldākas upeņu šķirnes, bet tās diemžēl garšo arī ērcei, – atzīst zemnieku saimniecības “Gulbji” saimnieks Pēteris Heimanis.

Šķirne ‘Zagadka’ izveidota Krievijā. Tā ir ziemcietīga un labi ražo, izceļas ar kompaktu augumu, stāviem zariem. Krūmi ir vidēji augsti. Ogas ienākas vidēji agri, tām ir plāna miziņa, sald­skāba garša. Ogas labi atdalās no kātiņa, transportējot izturīgas, piemērotas saldēšanai, pārstrādei un svaigam patēriņam. Šķirne diezgan izturīga pret miltrasu un lapu plankumainībām.

Dārzkopības institūta vadošā pētniece Sarmīte Strautiņa piekrīt – ir izveidota jāņoga ar rozā ogām, tā ir baltkrievu šķirne ‘Prigažuņa’. Krūms ir vidēja auguma, nedaudz izplests. Ogas nogatavojas vidēji agri. Ķekari – vidēji gari. Ogas – vidēji lielas, ar plānu miziņu, saldskābas, garšīgas. Šķirne labi ražo, ir diezgan izturīga pret lapu plankumainībām un miltrasu. Ziemcietība mūsu ap­stākļos nav pārbaudīta. Stādus Latvijā diezin vai var nopirkt, šķirne varētu būt vienīgi kolekcijās.

Saistītie raksti
LA.lv