Praktiski
Receptes

Skābēt var jebkuru dārzeni! 11 pārbaudītas receptes piedāvā “Ēmužu” saimnieks Aivars Varņeckis 0

Foto – Fotolia

Galda biešu skābēšana

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

10 kg biešu.
Pārliešanai: 10 l ūdens, 200–300 g sāls, 30–50 g ķimeņu.

Bietes nomazgāju un katlā vāru uz lēnas uguns 1 stundu. Pēc tam noleju verdošo ūdeni, pārleju aukstu ūdeni un atdzesēju. Tā vārītas bietes ir mīkstas un nezaudē krāsu. Atdzisušas bietes nomizoju un sagriežu gabaliņos
vai ripiņās un lieku skābēšanai paredzētā traukā. Bietes var pārliet ar aukstu vai pat karstu sālsūdeni (pārlietas ar aukstu sālsūdeni, ieskābstlēnāk).

Lai bietes neuzpeldētu, tām uzlieku vāku vai vieglu slogu. Trauku ar bietēm 10–15 dienas turu 18–20 oC temperatūrā ieskābšanai.

Tad tās lieku vēsā vietā. Var skābēt nesagrieztas – veselas bietes, kā arī svaigas nevārītas bites gan veselas, gan sagrieztas.

Kabaču skābēšana

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

2 kg kabaču (līdz 10 cm gari), 80 g diļļu, dārza kalnumētras un estragona, 10 graudiņi melno piparu.

Pārliešanai: 1 l ūdens, 50 g sāls, 30 g cukura.

Kabačus skābēju tāpat kā gurķus. Ja trauks ir mazs, kabačus var sagriezt 3–4 cm biezās šķēlēs, lai labāk aizpildītu trauka dibenu. Piepildītās burkās leju atdzesētu sālsūdeni. Noslēdzu ar plastmasas vāciņu un uzglabāju vēsā vietā.

Patisonu skābēšana

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

2 kg patisonu, 100 g diļļu, bazilika, mārrutku sakņu, estragona, kalnumētras.

Pārliešanai: 1 l ūdens, 50 g sāls, 20 g cukura.

Vislabākie augļi ir 4–6 cm diametrā, kad sēkliņas ir tikko aizmetušās un paši augļi saldi, sulīgi un trausli. Raža jāievāc uzmanīgi, jo to miza ir plāna.

Ja mizu ievaino, tā kļūst tumša un neglīta, ieskābētie patisoni ilgi neuzglabājas.

Patisonus mazgā aukstā ūdenī, nosusina, kārto traukā kopā ar garšaugiem. Pārlej ar atdzesētu sālsūdeni.

Patisonus skābē 3–10 dienas 18–20 oC temperatūrā. Pēc tam novieto vēsā vietā.

Pēc garšas patisoni ir daudz maigāki un garšīgāki nekā gurķi.

Pupiņu skābēšana

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Skābēšanai izvēlos krūma pupiņu nenobriedušās pākstis un mazus traukus.

Jaunas, trauslas pupiņu pākstis pārlasu un nomazgāju aukstā ūdenī. Tad tās blanšēju verdošā sālsūdenī. Atdzesētās pupiņas sagriežu slīpos 1–2 cm garos gabaliņos un sajaucu ar sāli. Sagatavotās pupiņas pildu traukā, stingri sablīvēju, uzlieku koka ripu un vieglu slogu.

Ja pupiņas nepārklājas ar sulu, pārlej sālsūdeni.

Uz 1 litru ūdens ņemu 50 g sāls. Trauku ar pupiņām turu siltā telpā – 18–20 oC temperatūrā ieskābšanai. Pēc 2 nedēļām novietoju vēsā vietā.

Kāļu skābēšana

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

10 kg kāļu, 150–250 g sāls, 50 g ķimeņu.

Ieskābēti kāļi zaudē rūgto, sīvo garšu un pēc garšas vairāk atgādina skābētus kāpostus nekā kāļus.

Kāļu skābēšana neatšķiras no kāpostu skābēšanas, tikai jāpieber vairāk sāls.

Kāļus labi notīru, nomazgāju un nomizoju, sasmalcinu ar kāpostu ēveli vai arī sarīvēju uz rupjās sakņu rīves. Sasmalcinātos kāļus iepildu tīrā traukā, katru kārtu noblīvēju, līdz trauks pilns. Katrai kārtai uzkaisu sāli un ķimenes. Kāļus nosedzu un noslogoju kā kāpostus.

Virsū uzklāju linaudekla drāniņu, pārsedzu ar koka ripu vai šķīvi un uzlieku nelielu slogu. Ja virs sloga nerodas sula, jāuzlej sālsūdens. 1 litrā ūdens jāieber 30–40 g sāls. Šķidrumam jābūt virs sloga apmēram 3–4 cm. Kāļus skābēju 18–20 oC temperatūrā 5–6 dienas, tad novietoju vēsumā.

No skābētiem kāļiem gatavoju zupas, borščus, sautējumus, salātus u. c.

Topinambūru skābēšana

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Topinambūru bumbuļi.

Pārliešanai: 1 l ūdens, 40–50 g sāls. Svaigus bumbuļus nomazgāju, notīru un sagriežu plānās ripiņās, salieku stikla burkās, apleju ar aukstu sālsūdeni. Skābēju istabas temperatūrā.

Kad rūgšana beigusies, trauku noslogoju un novietoju vēsā vietā. Garšīgi ir salāti un sacepumi ar skābētiem
topinambūriem.

Burkānu skābēšana

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Burkāni.

Pārliešanai: 10 l ūdens, 400–500 g sāls.

Burkānus nomazgāju, ar nazi notīru miziņu, uz sieta notecinu lieko ūdeni. Notīrītos burkānus sagriežu ripiņās vai 2–4 daļās.

Piemērotā traukā saberu burkānus, pārleju ar atdzesētu sālsūdeni un noslogoju. Sālsūdenim jābūt 2–3 cm virs sloga ripas. Burkānus ieteicams pārsegt ar tīrām, svaigām, nemazgātām kāpostu lapām.

Skābēju 3–5 dienas 18–20 oC temperatūrā, pēc tam novietoju vēsā vietā.

Papriku skābēšana

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

5 kg papriku.

Pārliešanai: 2 l ūdens, 40–50 g sāls, 20 g cukura.

Esmu skābējis negatavas (zaļas) un pilnīgi ienākušās (sarkanas) paprikas pākstis. Pākstīm nogriežu galus, izņemu sēklas, tās blanšēju 1–3 minūtes verdošā ūdenī, atdzesēju aukstā ūdenī.

Veselas blanšētās pākstis sapildu traukā, viegli noslogoju un pārleju ar sālsūdeni. Paprikām garšvielas vai garšaugi nav jāpievieno, jo tām ir īpatnēja, pikanta garša. Skābēju 18–20 oC temperatūrā 4–5 dienas. Tad trauku novietoju 5 oC temperatūrā. Skābētām paprikām ir īpatnēja, sīva, pikanta garša.

Pildītu papriku skābēšana

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Paprikas pēc vajadzības.

Pildījumam: 10 kg kāpostu, 1,5 glāzes augu eļļas, 2 kg burkānu, zaļumi, 600–700 g sāls.

Sagatavoju paprikas – nomazgāju, izņemu sēklotni, blanšēju verdošā ūdenī 1–2 minūtes.

Pildījumam saēvelē kāpostus, pievieno augu eļļu, pētersīļus, selerijas, sagrieztus burkānus, to visu sajauc ar sāli, kā skābējot kāpostus, un pilda papriku pākstīs. Tad tās saliek emaljētā spainī vai katlā, virsū uzliek dēlīti un slogu.

Tur istabas temperatūrā (18–20 oC) apmēram nedēļu.

Lai izdalītu radušos gāzi, paprikas pabaksta ar koka nūju. Kad paprikas pārstāj veidot putas, noplaucē dēlīti, pārsegto marli un slogu ar verdošu ūdeni, uzliek paprikām un noliek pagrabā.

Ja nav pagraba, tad paprikas liek burkās – bet tā, lai šķidrums pārsegtu paprikas, aizvāko (bez sterilizācijas) un novieto vēsumā.

Baklažānu skābēšana

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

10 kg baklažānu, 20–30 g sāls.

Baklažāni ir visdaudzveidīgāk izmantotie dārzeņi! Tos var skābēt, sālīt, marinēt, vārīt, sautēt, pildīt, no tiem gatavo pastētes.

Skābēšanai es izvēlos vidēji lielus ienākušos baklažānus. Tos nomazgāju, noņemu kātiņus un iegriežu līdz divām trešdaļām augļa garuma, atstājot kātiņu galu veselu. Garšvielas sagatavoju tāpat kā gurķu skābēšanai – estragonu, timiānu, baziliku, krustnagliņas, kanēli u. c.

Sagrieztos garšaugus lieku tīri izmazgāta trauka dibenā 3–5 cm biezā kārtā, bet virs garšaugiem – 2 vai 3 kārtas iegrieztu baklažānu.

Saistītie raksti

Katru baklažānu kārtu pārkaisu ar sāli. Pēc 2. vai 3. baklažānu kārtas lieku kārtu garšaugu. Pēdējā kārtā lieku garšaugus un virs tiem uzklāju tīru vairākās kārtās salocītu marli. Šādi sagatavotu trauku noslogoju un atstāju 18–22 oC temperatūrā apmēram 13–15 stundas.

Ķiploku skābēšana

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Ķiploki.

Pārliešanai: 1 l ūdens, 50 g sāls, 25 ml 9% galda etiķa.

Jaunus dzinumus un galviņas nomazgāju.

Dzinumus sagriežu gabaliņos, noblanšēju verdošā ūdenī. Blīvi sapildu stikla burkā. Apleju
ar vārītu atdzesētu uzlējumu, nosedzu ar tīru marli un uzlieku slogu. Aplietie ķiploki jātur siltā telpā. Pēc 3–4 dienām sākas rūgšana, kas ilgst 4–5 dienas, pēc tam trauku ar ķiplokiem noliek vēsumā.

Sagatavots pēc tematiskā izdevuma “Mājas labumi”

LA.lv