Praktiski
Manas tiesības

Lētāki tikai augļi, ogas un dārzeņi. Kāpēc nesamazina PVN arī citiem veselīgiem produktiem?0

Foto – Shutterstock

To, ka Latvijas augļi, ogas un dārzeņi veikalos kļuvuši lētāki, jau redzam. Bet kāpēc citiem veselīgiem produktiem tāpat nevarēja samazināt PVN likmi? Kāpēc neatbalstīja šādu iedzīvotāju ierosinājumu? SARMĪTE RĪGĀ

Gada nogalē Saeima tiešām pieņēma lēmumu par kolektīvo iesniegumu Samazināt PVN ikdienā nepieciešamajiem, veselīgajiem produktiem, palielināt kaitīgajiem!, kur teikts, ka saskaņā ar novembrī Saeimā pieņemtajiem grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likumā no 2018. gada Latvijā tiks ieviesta PVN samazinātā likme piecu procentu apmērā. To piemēros Latvijai raksturīgu svaigu augļu, ogu un dārzeņu piegādēm. Tādējādi vairāk nekā 10 tūkstošu Latvijas pilsoņu kolektīvais iesniegums tika ņemts vērā.

Atgādinām, ka Saeimas Kārtības rullis iedzīvotājiem paredz iespēju vērsties parlamentā ar vismaz 10 000 pilsoņu parakstītu iesniegumu. Kolektīvajā iesniegumā jāietver prasījums Saeimai, īss tā pamatojums, kā arī jānorāda, kura persona ir pilnvarota pārstāvēt kolektīvā iesnieguma sastādītājus. Taču šāds iesniegums nedrīkst saturēt tādu prasījumu, kas ir acīmredzami nepieņemams demokrātiskā sabiedrībā vai klaji aizskarošs. Tas nedrīkst pārkāpt vērtības, kas respektē cilvēka cieņu, brīvību, demokrātiju, vienlīdzību, tiesiskumu un cilvēktiesības, to skaitā minoritāšu tiesības.

Pērn augustā Saeimā iesniegto dokumentu bija parakstījuši 10 015 Latvijas pilsoņu. Iniciatīvas autori iesniegumā aicināja samazināt PVN likmi līdz pieciem procentiem svaigai gaļai un zivīm, medum, olām, pilngraudu produktiem, Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem, pienam un tā izstrādājumiem, kuri nav papildus saldināti: biezpienam, sieram, sviestam, kefīram, paniņām, bezpiedevu jogurtam. Turpretī palielināt PVN līdz 31% iniciatīvas autori ierosināja saldinātajiem dzērieniem un konditorejas izstrādājumiem, kuri satur mākslīgi iegūtas transtaukskābes, un produktiem, kuriem pievienotais sāls daudzums pārsniedz 1,25 gramus uz 100 gramiem produkta.

Taču ierosinājumu par PVN samazinātās likmes noteikšanu pārējiem kolektīvajā iesniegumā minētajiem pārtikas produktiem un nodokļa likmes palielināšanu kaitīgajiem produktiem Saeima noraidīja. Tā tika lemts, ņemot vērā Eiropas Savienības direktīvu, kas neparedz vairāk kā vienas PVN standartlikmes un divu samazināto PVN likmju piemērošanu, kā arī valdības atbalstītās valsts nodokļu politikas pamatnostādnes 2018.–2020. gadam, kas neparedz nodokļu paaugstināšanu.

UZZIŅA

PVN pamata likme pārtikai patlaban ir 21 procents, bet samazināto 12 procentu likmi piemēro zīdaiņiem paredzēto specializēto pārtikas produktu piegādēm, medikamentiem, medicīniskajām ierīcēm, pasažieru pārvadājumiem iekšzemē, mācību literatūrai, periodiskajiem izdevumiem, izmitināšanas pakalpojumiem tūrisma nozarē, koksnes kurināmajam un siltumenerģijai mājsaimniecībām.

LA.lv