Dārzs, Garšaugi

Lauka salāti jeb rapunceļi ļoti ātri aug un ir aukstumizturīgi

Foto - Shutterstock

Man uzdāvināja vācu sēklas Feldsalat. Kas tas ir par augu? ASTRĪDA TUKUMĀ

Tie ir salātu baldriņi (Valerianella locusta), Latvijā vairāk pazīstami kā lauka salāti jeb rapunceļi. Lieto kā garšaugu pie dažādiem ēdieniem. Ir dažādas šo salātu varietātes. Izplatītākā, sevišķi Eiropā, ir Verte de Cambrai. Tie ir mazi, kompakti augi, varētu teikt, miniatūrsalāti, ar mazām, apaļām, stingrām, spīdīgām, tumši zaļām lapiņām, kas veido mazu rozetīti. Nelielas salnas pastiprina salātu aromātu, bet pārauguši to zaudē.

Aukstumizturīgi, ražīgi un ļoti ātri aug (veģetācijas periods ir aptuveni 30 dienu). Var sēt agri pavasarī un iegūt vienus no pirmajiem zaļumiem. Pakāpeniskai ieguvei ieteicams sēt ik pēc 2–3 nedēļām. Rudens ražai sēj vasaras otrajā pusē. To var darīt arī vēlu rudenī (augsni gan vēlams mulčēt), lai iegūtu zaļumus pavasarī drīz pēc sniega nokušanas. Sēj 1,5 cm dziļumā. Kad sadīguši, retina, atstājot 5–10 cm citu no cita.

Vāc jaunas rozetes, lapiņas neatdalot. Parasti lieto svaigā veidā kopā ar dažādiem salātiem, olu ēdieniem. Var minēt dažas šķirnes: ‘Calarasi’ (veido biezas, spilgti zaļas lapas; audzē siltumnīcās), ‘Cirilla’ (tumši zaļas, apaļas lapas, audzē gan uz lauka, gan segtajās platībās), ‘Pulsar’ (audzē segtajās platībās).

Pievienot komentāru